INNOGY
INNOGY
INNOGY

Vyvinuli molekulu, ktorá dokáže uskladniť solárnu energiu

Švédski teoretickí chemici vytvorili molekulu, ktorá pohlcuje slnečné svetlo a energiu z neho dokáže uložiť v chemických väzbách. Solárna energia sa tak dá využiť neskôr, čo je veľmi žiadanou kvalitou v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Vyvinuli molekulu, ktorá dokáže uskladniť solárnu energiu

Fotolia

Efektívne uskladňovanie energie je výzvou

Vedci zo švédskej Linköping University vyvinuli molekulu, ktorá absorbuje energiu zo slnečného žiarenia a ukladá ju do chemických väzieb. Táto nová molekula by sa dala dlhodobo využívať na efektívne zachytávanie slnečnej energie a jej uskladnenie pre neskoršiu spotrebu.

Planéta Zem prijíma zo Slnka mnohonásobne viac energie, ako človek dokáže využiť. Túto energiu už dnes zužitkovávajú solárne energetické zariadenia, no jednou z výziev, ktoré sa spájajú so solárnou energiou, je jej efektívne uskladňovanie, teda aby bola energia dostupná, keď nesvieti slnko.

Práve to švédskych vedcov motivovalo, aby preskúmali možnosť zachytenia a uskladnenia slnečnej energie v molekule.

„Naša molekula dokáže nadobudnúť dve rôzne formy: v pôvodnej forme je schopná absorbovať energiu zo slnečného žiarenia a v alternatívnej forme, v ktorej došlo k zmene štruktúry pôvodnej formy, je energeticky oveľa bohatšia a zároveň zostáva stabilná. Vďaka tomu je možné v molekule efektívne ukladať energiu zo slnečného žiarenia,“ vysvetľuje profesor fyziky Bo Durbeej z Linköping University, vedúci štúdie.

Molekula má dve formy

Molekula patrí do skupiny známej ako „molekulárne fotoprepínače“. Tie vždy disponujú dvomi rôznymi formami, izomérmi, ktoré sa líšia v chemickej štruktúre. Tieto dve formy majú odlišné vlastnosti a v prípade molekuly vyvinutej výskumníkmi z Linköping University je rozdiel v energetickom obsahu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ČEZ predal najväčší pevninský veterný park v Európe

ČEZ predal najväčší pevninský veterný park v Európe

Skupina sa zbavila časti rumunských aktív. Distribúciu, predaj energií a veterný park získala spoločnosť Macquarie Infrastructures and Real Assets.

Dodávatelia energií: Vecná regulácia spôsobuje väčšie problémy než cenová

Dodávatelia energií: Vecná regulácia spôsobuje väčšie problémy než cenová

Prílišná byrokracia komplikuje život najmä menším dodávateľom. Vzorové obchodné podmienky sa podobajú už na príručku pre spotrebiteľa.

Ministerstvo v tomto roku spustí veľkú aukciu na zelené elektrárne. Pripravuje aj ďalšie

Ministerstvo v tomto roku spustí veľkú aukciu na zelené elektrárne. Pripravuje aj ďalšie

Jedna z pripravovaných aukcií má byť zameraná výlučne na vodné alebo geotermálne elektrárne. V ďalšej chce MH SR investorom ponúknuť konkrétnu lokalitu a technológia má vzísť zo súťaže.