Podľa ministra Budaja musí energetické zhodnocovanie odpadov vzrásť, aby sa podarilo ukončiť skládkovanie odpadu.
Medzi priority, na ktoré Slovensko využije financie z tzv. Plánu obnovy EÚ, by mala patriť aj zelená ekonomika. Zhodli sa na tom ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová, minister životného prostredia Ján Budaj, minister dopravy a výstavby Andrej Doležal a štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.
Na spoločnej tlačovej konferencii v rámci Stredoeurópskej energetickej konferencie (CEEC) dnes, 28. septembra, vládni predstavitelia uviedli priority „národného plánu obnovy a odolnosti“ v oblasti energetiky a ekológie, s ktorým sa Slovensku bude uchádzať o finančné prostriedky z nového nástroja Next Generation EÚ.
Čerpanie financií bude podmienené reformami, ktoré by mali byť podrobnejšie rozvrhnuté v pripravovanom pláne. Jeho návrh musí Slovensko predložiť Bruselu do polovice októbra.

„Súčasťou investícií musia byť aj reformy. Investície bez reforiem sú slepou uličkou. A momentálne sú tie reformy digitalizácia, zelená ekonomika, zdravotníctvo, vzdelávanie a udržateľná fiškálna politika,“ povedala V. Remišová.
Chcú aj energetické zhodnocovanie odpadov
V oblasti klimatickej politiky budú podľa V. Remišovej prioritami vlády najmä investície do zelenej energie, ekologická verejná doprava, cyklodoprava či podpora železničnej dopravy.
Minister dopravy A. Doležal však upozornil, že nie je isté, či bude možné využiť prostriedky aj na železnice. Rezort dopravy preto hľadá alternatívne spôsoby financovania projektov v tejto oblasti.
Predstavitelia vlády vidia veľký problém aj v odpadovom hospodárstve. Rezort životného prostredia podľa slov J. Budaja pri odklone odpadov zo skládok počíta aj s využívaním odpadu na energetické účely. Zdôraznil však, že z jeho pohľadu by malo byť energetické zhodnocovanie odpadu iba dočasné riešenie.

„Energetické zhodnocovanie odpadov na nejakú dobu na Slovensku musí stúpnuť, aby sa ukončila éra skládkovania. Musíme spieť k úplnému zastaveniu všetkého skládkovania odpadov,“ povedal šéf envirorezortu.
„Práve preto bude prechodne stúpať energetické zhodnocovanie odpadu. Verím však, že ruka v ruke s tým pôjde obmedzovanie tvorby odpadov. Je to podobné ako v prípade energie, najlepší odpad je taký, ktorý sa nikdy nevyrobí,“ zdôraznil J. Budaj.
Galek: Infraštruktúra musí byť efektívnejšia
Prioritami rezortu hospodárstva budú podľa štátneho tajomníka K. Galeka energetická efektívnosť a obnoviteľné zdroje energie.

Zostáva vám 39% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.