Slovenské elektrárne, Veolia Energia Slovensko a SAPI žiadajú Komisiu, aby zasiahla voči Slovensku.
Kauza G-komponent je už niekoľko rokov pálčivým bodom slovenskej elektroenergetiky. Rozhodoval o ňom už aj Ústavný súd SR, ktorý dal za pravdu zeleným výrobcom a poplatok vyplácaný bez zmlúv označil za protiústavný.
Rozhodnutie ÚS SR následne v sporoch medzi výrobcami a distribučnými spoločnosťami rešpektovali aj okresné a krajské súdy. Od roku 2019 sa však tento poplatok zlegalizoval prostredníctvom novely Zákona o energetike.
Medzitým ale v EÚ vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej komisie, podľa ktorého by sieťové poplatky mali byť regulované úplne inak ako na Slovensku. Po takmer šiestich rokoch bojov preto výrobcom došla trpezlivosť a podali vo veci G-komponentu sťažnosť na Európsku komisiu.
G-komponent považujú za diskriminačný
„Na problém s G-komponentom upozorňujeme už dlhodobo a po prijatí európskej legislatívy, ktorá vstúpila do platnosti začiatkom tohto roka sme presvedčení, že tak, ako je nastavený v súčasnosti, je plne v rozpore s viacerými ustanoveniami európskej legislatívy. Obzvlášť mám na mysli nariadenie o vnútornom trhu s elektrinu, ktoré má Slovenská republika priamo aplikovať v národnej legislatíve,“ hovorí Pierre Poncik, riaditeľ obchodu, trhovej regulácie a dispečingu Slovenských elektrární, a.s.
„Takto nastavený poplatok je okrem iného diskriminačný, bráni správnemu fungovaniu trhu s elektrinou, popiera princípy energetickej efektívnosti a v neposlednom rade bráni rozvoju a fungovaniu OZE,“ upozorňuje P. Poncik.
Výrobcovia energie z obnoviteľných zdrojov pritom tvrdia, že nesprávne zavedený poplatok nerobí problémy len existujúcim elektrárňam, ale predstavuje aj výraznú bariéru pre úspešnosť nových aukcií na obnoviteľné zdroje, na ktoré investori čakajú už takmer dva roky.
„Nesprávna regulácia G-komponentu spôsobila vážne ekonomické škody výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a je aj jedným z dôvodov, prečo rozvoj OZE nebude schopný dosiahnuť žiadané tempo a už vôbec nie ciele, ktoré sme sa zaviazali splniť,“ tvrdí Ján Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
Ján Karaba | Foto: Energie-portal.sk
Podali spoločnú sťažnosť
SAPI, Slovenské elektrárne a spoločnosť Veolia Energia Slovensko teraz vo veci G-komponentu spoločne podali sťažnosť Európskej komisii.
Výrobcovia v sťažnosti upozorňujú na právny nesúlad G-komponentu v slovenskej legislatíve s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/943 z 5. júna 2019 o vnútornom trhu s elektrinou.
Slovenská legislatíva vo veci sieťových poplatkov mala byť pritom v súlade s predmetným nariadením už od začiatku tohto roku, čo sa nestalo. Sťažovatelia upozorňujú aj na neférové zaobchádzanie, znevýhodnenie voči výrobcom z okolitých krajín, ktorí poplatok platiť nemusia, či spomaľovanie rozvoja OZE, čo je v priamom rozpore s klimatickými cieľmi EÚ.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.