INNOGY
INNOGY
INNOGY

Výrobcovia z OZE píšu poslancom, žiadajú rýchlu zmenu legislatívy

Za konaním ÚRSO výrobcovia obnoviteľnej energie vidia snahu Ľubomíra Jahnátka o likvidáciu malých podnikateľov v zelenej energetike. Poslancov NR SR oslovili s návrhom novely zákona o podpore OZE.

fotovoltické panely

Foto: Flickr

Kroky regulačného úradu sú likvidačné, prosíme, konajte rýchlo, už nemáme veľa času. V otvorenom liste adresovanom predsedom poslaneckých klubov, parlamentných výroborov a predsedovi NR SR to uvádzajú výrobcovia elektriny z obnoviteľnej zdrojov energie (OZE), ktorí sa ocitli na "čiernom zozname ÚRSO."

V polovici marca 2020 ÚRSO zverejnil zoznam výrobcov elektriny prevádzkujúcich zariadenia na výrobu elektriny, ktorým zaniklo právo na podporu. Dôvodom malo byť nezaplatenie dlžného poistného a to bez ohľadu na jeho výšku, dĺžku omeškania a najmä bez ohľadu na to, že výrobcovia dlžné poistné už medzičasom uhradili.

Sankcie, ktoré zoznam so sebou prináša sú pre väčšinu poškodených výrobcov likvidačné. Okrem podielu OZE je ohrozených aj 1500 pracovných miest, ktoré by zanikli spolu s poškodenými firmami.

Jahnátek zoznam obhajuje

Vo veci už zasadol mimoriadny Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti, na ktorom predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek "čierny zoznam" obhajoval. Regulačný úrad podľa jeho slov postupuje striktne podľa zákona.

Dotknutí výrobcovia však vidia situáciu inak: ÚRSO podľa nich účelovo zneužíva časť zákona o podpore OZE a 104 výrobcov ničí neprimeranými sankciami. Otvoreným listom sa preto obrátili na poslancov NR SR s prosbou o rýchlu pomoc. 

"ÚRSO od svojich praktík nehodlá upustiť a jedinou záchranou pre poškodených výrobcov tak ostáva zmena legislatívy. Tá je pri súčasnom nastavení koalície nevyhnutná, no ak má naozaj výrobcom pomôcť, musí prísť veľmi rýchlo," uviedla Slovenská asociácia fotovoltického priemyselu a OZE (SAPI).

Vypracovali novelu zákona

V mene všetkých výrobcov poslala list poslancom NR SR Katarína Svobodová. Príbeh jej spoločnosti, ktorá podľa ÚRSO stratila nárok na podporu pre podlžnosti predošlého vlastníka fotovoltickej elektrárne, sme na Energie-portal.sk priniesli v tomto článku.

Výrobcovia v liste adresovanom poslancom NR SR tvrdia, že ÚRSO pri zverejnení zoznamu nevysvetlil, prečo stratu nároku na podporu výrobcom oznámil až teraz a prečo zánik práva na podporu posudzoval viac ako šesť rokov dozadu.

"Kroky regulačného úradu sú likvidačné. Za týmto všetkým vidíme snahu predsedu ÚRSO Ľubomíra Jahnátka o likvidáciu malých podnikateľov v zelenej energetike. Ustanovenie zákona, ktoré ÚRSO uplatnilo, nie je boj proti neplatičom, ale podľa právneho názoru advokátskej kancelárie Poláček & Partners protiústavné nariadenie, ktoré dopadne na tisícky ľudí," píše sa v liste.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 23. - 28. 10. 2020

Monitoring energetiky | 23. - 28. 10. 2020

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Ministerstvo pripravuje novú vyhlášku o ochrane prírody a krajiny

Ministerstvo pripravuje novú vyhlášku o ochrane prírody a krajiny

Vyhlášku, ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, chce envirorezort predložiť na pripomienkovanie v priebehu novembra.

Ochranári spustili kampaň za odstránenie bariér na slovenských riekach

Ochranári spustili kampaň za odstránenie bariér na slovenských riekach

Zbytočné prehradenia riek podľa WWF Slovensko zhoršujú stav slovenských vôd.