Spoločnosť EVITAL stratila nárok na podporu, hoci podlžnosti voči štátu nemá. Na čiernom zozname ÚRSO sa ocitla pre nedoplatky predošlého prevádzkovateľa fotovoltického zdroja.
„Prvý deň som si myslela, že je to omyl. Až keď ma kontaktovali zo SAPI, pochopila som, že ide o katastrofu,“ hovorí Katarína Svobodová zo spoločnosti EVITAL s.r.o., ktorá je jednou zo 104 výrobcov obnoviteľnej energie z „čierneho zoznamu“ Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
Regulačný úrad v marci tohto roka zverejnil zoznam výrobcov zelenej elektriny, ktorým podľa stanoviska ÚRSO zaniklo právo na podporu. Dôvodom sú podľa ÚRSO neuhradené podlžnosti týchto výrobcov voči štátu.
ÚRSO sa pritom opiera o § 3b ods. 5 písm. c) zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, podľa ktorého je neuhradenie podlžností voči Sociálnej poisťovni či zdravotnej poisťovni dôvodom zániku práva na podporu už od začiatku roku 2014. Výrobcovia zelenej energie združení v Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu a OZE však tvrdia, že ÚRSO likvidačne a účelovo zneužil časť zákona.
Elektráreň prevádzkuje už štyri roky
Fotovoltickú elektráreň v obci Hubice v dunajskostredskom okrese EVITAL K. Svobodovej odkúpil od jej pôvodného prevádzkovateľa, spoločnosti AGRO-BIO HUBICE, a.s. „Fotovoltické panely s celkovým inštalovaným výkonom 99,9 kW vyrábajú energiu na streche poľnohospodárskej budovy,“ vysvetľuje K. Svobodová, konateľka a jediná majiteľka ENVITAL-u.
Z dokumentov, ktoré K. Svobodová poskytla našej redakcii, vyplýva, že ÚRSO jej firme 1. februára 2016 vydal potvrdenie, ktorým EVITAL získal oprávnenie na podnikanie v energetike.
Ilustračné foto: Flickr
Následne ÚRSO 13. apríla 2016 spoločnosti vydal rozhodnutie, v ktorom uvádza, že firme schvaľuje pevnú cenu elektriny pre stanovenie doplatku v období od 1. februára 2016 do 13. novembra 2026.
Pred vydaním tohto rozhodnutia musela spoločnosť úradu predložiť doklady, ktoré potvrdzovali, že spoločnosť v danom čase nemala žiadne podlžnosti voči Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam či daňovému úradu.
ÚRSO nekomunikoval
V nasledujúcich štyroch rokoch fotovoltický zdroj vyrábal solárnu elektrinu a spoločnosť dostávala riadne vyplácaný doplatok, ktorý pokrýval rozdiel medzi trhovou a garantovanou cenou elektriny.
V marci 2020 však ÚRSO zverejnil svoj „čierny zoznam,“ na ktorom figuroval aj zdroj prevádzkovaný EVITAL-om. Elektrárni podľa oznamu ÚRSO zanikol nárok na podporu k 2. októbru 2014.
„Pozrela som si zoznam a prvý deň som si myslela, že ide o omyl, ktorý sa ma netýka, v zozname ÚRSO predsa figuruje predošlý prevádzkovateľ nášho zdroja. Až kolega ma upozornil na to, že oznámenie sa týka aj EVITAL-u, ktorý je v zozname uvedený ako aktuálny prevádzkovateľ,“ pokračuje K. Svobodová. „A až keď ma kontaktovali zo SAPI, pochopila som, že ide o katastrofu.“
O strate nároku na podporu sa ako prevádzkovateľka zdroja dozvedela zo zverejneného zoznamu, samotný úrad ju priamo nekontaktoval. „ÚRSO sa v tejto veci vôbec neobťažoval ma kontaktovať, nato majú svojho „vykonávateľa,“ OKTE,“ hovorí konateľka EVITAL-u.
Strohé oznámenie pritom dostala od OKTE až 26. marca 2020, deň po podaní výkazu DPH, do ktorého bola faktúra OKTE zahrnutá. OKTE sa pritom iba odvolal na zoznam zverejnený na webe ÚRSO.
Sám ÚRSO sa dopúšťa nepresnosti
Postup ÚRSO je podľa K. Svobodovej absurdný. „To mám považovať rozhodnutie ÚRSO vydaného z apríla 2016 za zlyhanie úradníka, ktorý mi ho nemal vydať, lebo zariadenie, ktoré som kúpila bolo „kontaminované“ predchádzajúcim prevádzkovateľom a teda stratilo nárok na podporu?“ pýta sa.
„Podotýkam, že v čase posudzovania nároku na doplatok, ÚRSO nepožadoval potvrdenia o nedoplatkoch za predchádzajúceho prevádzkovateľa,“ zdôrazňuje K. Svobodová.
Ako ďalej vysvetľuje, pokiaľ by o nedoplatkoch predošlého majiteľa a prevádzkovateľa elektrárne vedela, takto zaťažené zariadenie by nekúpila alebo by od kúpnej zmluvy odstúpila a požadovala vrátenie peňazí. Dnes po uplynutí viac ako štyroch rokov od kúpy tak už urobiť nemôže.
„Sedliacka logika mi vraví, že nedoplatok môže mať len prevádzkovateľ, veď zariadenie ako také, nie je poistencom. Nie som právnik, ale výklad zákona, ktorý sa v tejto veci aplikuje, sa mi zdá byť pritiahnutý za vlasy. Ako môže stratiť nárok na doplatok samotné zariadenie? Zariadenie predsa nemá žiadnu právnu subjektivitu, žiadnu zodpovednosť,“ kritizuje K. Svobodová postup ÚRSO.
„To je, ako keby ste za spôsobenú autonehodu postihovali auto, ktoré stratí spôsobilosť na jazdu, lebo ho viedol vodič pod vplyvom alkoholu. Som presvedčená o tom, že takto si aplikáciu zákona zákonodarca určite nepredstavoval.“
Ďalším paradoxom podľa nej je, že hoci ÚRSO presadzuje striktný výklad zákona, sám sa dopúšťa nepresnosti. „Prečo v tabuľke, ktorú ÚRSO zverejnil a nazvalo ako „Zoznam zariadení“ vlastne nie je uvedené žiadne zariadenie, ktoré by malo svoje výrobné číslo? V dokumente je obsiahnutý predsa zoznam prevádzkovateľov,“ upozorňuje K. Svobodová.
Históriu nedoplatkov nepoznajú
EVITAL, ktorý fotovoltickú elektráreň v Hubiciach prevádzkuje od roku 2016, podľa K. Svobodovej nikdy nemal žiadne nedoplatky voči štátnym inštitúciám a nemá ich ani v súčasnosti. Situáciu, do ktorej sa jej firma dostala, preto označuje za iróniu osudu: o nárok na podporu prichádza pre podlžnosti predošlého prevádzkovateľa elektrárne, pričom o týchto nedoplatkov nič nevie, nepozná ich výšku, nevie voči komu AGRO-BIO HUBICE, a.s. podlžnosti mala a ani, ako to zistiť.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.