Výrobcovia elektriny z OZE podajú podnet na Ústavný súd kvôli zmareným doplatkom | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Výrobcovia elektriny z OZE podajú podnet na Ústavný súd kvôli zmareným doplatkom

Výrobcovia elektriny z OZE a KVET diskutovali včera o ďalšom spoločnom postupe po tom, čo im bolo distribučnými spoločnosťami oznámené, že stratia ročnú podporu doplatkom a povinným výkupom na straty. Podľa informácií regulačného úradu i samotných výrobcov, týkať by sa to malo týkať približne 1200 subjektov.

Výrobcovia elektriny z OZE podajú podnet na Ústavný súd kvôli zmareným doplatkom

redakcia

Tlak na výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov vyvolala nenápadná zmena v zákone, ktorá neúmerne sprísnila sankcie za nedodržanie formálnej povinnosti,“ vysvetlil Pavel Šimon, zastupujúci riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu. „Výrobcovia sú podľa zákona povinní poslať každoročne príslušnej distribučnej spoločnosti do 15. augusta predpokladaný plán výroby energie na ďalší rok. Väčšina z nich si túto povinnosť plnila načas, pričom distribučky často zdôrazňovali, že takéto hlásenie nie je potrebné, pretože majú o ich výrobe prehľad. Navyše je predpokladané množstvo vyrobenej energie ukotvené aj v zmluve, ktorú výrobca s distribučnou spoločnosťou uzatvára.“

Sankciou za splnenie povinnosti, ktorá bola dosiaľ len formálna, je po zmene zákona odobratie podpory vo forme zvýhodnenej výkupnej ceny za vyrobenú energiu. „Tieto ceny boli pred rokmi vypočítané na základe vtedajších vstupných nákladov,“ uviedol Pavel Šimon. „Tak ako dnes počítač s oveľa vyšším výkonom stojí oveľa menej peňazí než pred desiatimi rokmi, aj technológie v oblasti obnoviteľných zdrojov odvtedy výrazne zlacneli. Preto už sú dnes ceny zelenej energie nižšie a dokážu konkurovať energii vyrobenej klasickými technológiami.“

Strata podpory môže podľa výrobcov priviesť do existenčného ohrozenia množstvo vlastníkov zdrojov energie, medzi ktorými sú i poľnohospodárstve družstvá s vlastnými bioplynovými stanicami.

Väčšina týchto ľudí si na svoje zdroje energie brala úvery, ktoré nebude môcť splácať,“ vysvetľuje Pavel Šimon. „Budú musieť prepúšťať zamestnancov a je celkom možné, že mnohí pod tlakom okolností svoje firmy predajú. V tomto svetle sa celý proces môže javiť ako sústredené úsilie vyhnať zo energetického odvetvia malých a stredných podnikateľov a pripraviť opäť lákavé sústo pre finančné skupiny či investorov.“

SAPI preto pripravuje viacero právnych krokov voči rozhodnutiu distribučných spoločností. „Pripravujeme niekoľko spoločných akcií, najmä ústavnú sťažnosť pre porušenie ústavy v mnohých ustanoveniach k zákonu a podanie na protimonopolný úrad . Diskutujeme aj o ďalších protestných zhromaždeniach,“ uviedol pre Energie-portal.sk Pavel Šimon.

Značky
kauza doplatok

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Znížila sa aj spotreba a výroba elektriny, ukazujú dáta českej energetiky za prvý štvrťrok 2023.

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Štát neplní ani opakovane posunutý harmonogram. Z viac ako 200 miliónov eur doposiaľ rozdelili iba zlomok. Mapovali sme situáciu.

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Veterné a solárne elektrárne môžu byť voči ruským útokom odolnejšie ako zdroje na fosílne palivá, ktoré sú koncentrované na menšom území a ťažšie sa opravujú.