Výrobca elektriny testuje zachytávanie a skladovanie uhlíka | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Výrobca elektriny testuje zachytávanie a skladovanie uhlíka

Britská spoločnosť Drax už raz chcela realizovať projekt za miliardu libier. Tentoraz majú náklady dosiahnuť 400-tisíc libier.

Výrobca elektriny testuje zachytávanie a skladovanie uhlíka

Foto: Dreamstime

Zachytávanie oxidu uhličitého a jeho skladovanie predstavuje technológiu, od ktorej si mnohí zástancovia klimatickej politiky sľubujú výraznejšie znižovanie emisií. Až na zopár prípadov sa doteraz nikto neodhodlal vyskúšať takéto riešenie v ostrej prevádzke. Vyzerá to tak, že prvou energetickou spoločnosťou bude britská skupina Drax.

Prvá testovacia prevádzka novej technológie prebehne v najväčšej britskej elektrárni a má si vyžiadať 400-tisíc libier. Výsledkom má byť uhlíkovo negatívna energia. Teda pri výrobe takejto elektriny sa nielen že nevypustí do vzduchu žiaden uhlík, ale tento v podobe CO2 ešte spotrebuje, teda znižuje celkové množstvo. Drax bude pri testovacej prevádzke spolupracovať s univerzitou v Leedsi, ktorá sa podieľa aj na spolufinancovaní projektu. Ten by mal vraj predstavovať ukážku rýchleho a lacného zachytávania a uskladňovania uhlíka.

Predstavitelia Drax tvrdia, že technológia zachytávania a uskladňovania uhlíka má byť hlavným nástrojom pre dosiahnutie cieľov tzv. Parížskej dohody. Drax už prevádzkuje niekoľko elektrární na biomasu a čoskoro pribudne štvrtá. Niektorí kritici však nesúhlasia s tvrdením, že biomasa je uhlíkovo neutrálnym zdrojom energie. Drax pritom väčšinu dreva musí dovážať z Európy a USA.

Testovacia fáza

V prvej fáze projektu sa má preskúmať, či rozpúšťadlo vyvinuté vedcami je kompatibilné s vypúšťaným plynom, ktorý vzniká spaľovaním biomasy. Taktiež sa v tejto časti určí potenciálna miera zachytávania CO2. Na základe výsledkov štúdie uskutočniteľnosti vedci začnú na jeseň s druhou fázou testovania. Tá by už mala zahŕňať inštalovanie testovacej jednotky na izolovanie oxidu uhličitého z biomasového plynu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
skladovanie CO2

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Vláda schválila zavedenie solidárneho príspevku pre ropné odvetvie, ktorý sa má použiť na zmiernenie vysokých cien energií pre odberateľov.

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.