Špecifické projekty Východoslovenská distribučná realizuje aj na úrovniach veľmi vysokého a zvlášť vysokého napätia. Využíva pri tom najmodernejšie technológie.
Od výmeny elektromera až po výstavbu kilometrov elektrických vedení a od distribúcie elektriny k profesionálnym komplexným energetickým riešeniam. Tak by sa dali zhrnúť projekty, ktoré realizujú energetici z Východoslovenskej distribučnej, a.s. (VSD) pri zákazkách na Slovensku aj za hranicami.
Experti VSD pritom využívajú najmodernejšie technológie a prístupy v elektroenergetike. Pre zvýšenie zákazníckeho komfortu a všestranné využitie energie.
O najnovších elektroenergetických stavbách, na ktorých sa VSD podieľa, spoločnosť informuje v aktuálnom čísle štvrťročníka VSD Info.
V Maďarsku inštalovali optiku
Externé zákaznícke stavby, na ktorých VSD pracuje, presahujú jej distribučné územie a štátne hranice, ako aj napäťové úrovne, na ktorých distribútor elektriny bežne prevádzkuje svoju sústavu.
Východoslovenskí energetici sa totiž podieľajú na výstavbe a rekonštrukcii elektroenergetickej infraštruktúry i na úrovni veľmi vysokého napätia (VVN) a zvlášť vysokého napätia (ZVN), ktoré štandardne patrí už do nadradenej prenosovej sústavy.
Na svoje projekty si expertov VSD volajú aj partneri z Maďarska. „Jednou z hlavných priorít VSD na svojom území, ktoré vieme ponúknuť aj do zahraničia, je použitie optiky ako ďalšej viacúčelovej nadstavby elektrizačnej sústavy. V tomto smere sme realizovali v maďarskom Litér – Hévíz výmenu zemného lana za kombinované zemné lano,“ uviedol Vojtech László, riaditeľ divízie Enerkos vo VSD.
„Dvadsiatka kolegov vyrazila k našim južným susedom vymeniť 30 km lán so všetkou potrebnou technikou. Boli sme zodpovední aj za statické úpravy stožiarov,“ opísal priebeh prác.
Foto: VSD
S vybavením, ktoré zahŕňalo niekoľko špecifických zariadení konštruovaných priamo na tieto činnosti, sa to podarilo za necelý mesiac. Energetici tak odovzdali stavbu s týždňovým predstihom oproti pôvodnému plánu.
Vymieňali fázové vodiče
„Druhou ukážkovou „vychytávkou“ bol projekt rekonštrukcie 400 kV v, opäť, maďarskej lokalite. Tentoraz Paks-Toponári, na ktorom sa podieľala aj VSD so svojimi obchodnými partnermi,“ priblížila VSD vo svojom štvrťročníku.
Úlohou východoslovenských energetikov v tomto prípade bola odborná demontáž a postavenie nových stožiarov tak, aby neboli poškodené pôvodné vodiče, a zároveň tieto opäť namontovať na deväť nových podperných bodov.
„Najväčšia výzva bolo samotné kotvenie vedenia počas výmeny stožiarov a následné prácne vsúvanie a zaťahovanie vodičov do nových stožiarov. Ako dočasnú nosnú techniku sme použili niekoľko žeriavov,“ vysvetlil Andrej Macár, technik Výstavby sietí Východ.
Zákazku, ktorá bola technicky aj časovo podľa VSD mimoriadne náročná, sa podarilo dotiahnuť za 25 dní.
Sériu neobvyklých elektroenergetických stavieb v Maďarsku doplnila ešte rekonštrukcia 132 kV v meste Györ, kde pracovníci VSD spolu s partnermi zdemontovali a nanovo osadili fázové vodiče.
V Česku využili silikónové izolátory
Okrem Maďarska sa východoslovenským energetikom podarilo presadiť aj v susednej Českej republike.
Na úseku od elektrickej stanice Milín preizolovali 2x110 kV elektrické vedenia a upravili kotevné stožiare. Súčasťou projektu bola tiež výmena pôvodných izolátorov za nové.
„Silikónové izolátory sú jednou z noviniek na elektroenergetickom trhu. Sú ľahšie, technologicky dokonalejšie oproti v minulosti používaným porcelánovým či skleneným,“ priblížil A. Macár použité komponenty.
Na zákazke pre českého partnera pracovalo z VSD päť ľudí. Stavbu dokončili za 18 dní.
Doma pracovali aj na úrovni ZVN
Viaceré elektroenergetické stavby však experti VSD realizovali aj na domácej pôde.
Na úseku Križovany – Bystričany energetici „vyzbrojili,“ teda kompletne nanovo vybavili po komponentnej aj technologickej stránke deväť nosných stožiarov pre zaťahovanie fázových vodičov a zemných lán na 2x400 kV vedení.
Toto elektrické vedenie bolo na úrovni ZVN, čo so sebou prinieslo osobitosti, s ktorými sa museli pracovníci VSD popasovať.
„Napríklad v samotných výškach, v ktorých pracujeme. Pri zvlášť vysokom napätí hovoríme o prácach vo výške 50 metrov nad zemou, kde sa štandardne nachádza vrchná konzola. S výškou, samozrejme, súvisia všetky fyzikálne špecifiká,“ povedal Patrik Varga, vedúci odboru Výstavba sietí Východ.
„Omnoho náročnejšia manipulácia s oveľa ťažšími, masívnymi konštrukčnými prvkami. V porovnaní napríklad s elektroenergetickými zariadeniami na 22 kV napäťovej hladine sa pohybujeme niekedy v päťnásobne vyšších, predovšetkým výškových dimenziách.“
Na úrovni ZVN si energetici z VSD „odkrútili“ tiež montáž DN (dvojitých nosných) izolátorových závesov. Okrem toho takisto pripravovali kladky pre natiahnutie kombinovaného zemného lana.
„Tu sme pracovali na hranici Slovensko – Maďarsko a opäť išlo o 2x400 kV, konkrétne o elektrické vedenie v úseku od mesta Rimavská Sobota,“ doplnil P. Varga.
Spoločnosť VSD je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.