VSE
VSE
Belimo

Prejav ukrajinského prezidenta pred Kongresom Spojených štátov

Úplný prepis prejavu Volodymyra Zelenského pred americkým Kongresom dňa 21. decembra 2022.

Volodymyr Zelenskyj

  • Rôzne |  23.12.2022 |  (rak)

Ukrajinský prezident predniesol emotívnu žiadosť o ďalšiu americkú podporu a prisľúbil, že jeho krajina zvíťazí vo vojne s Ruskom.

Volodymyr Zelenskyj vystúpil v stredu 21.12.2022 večer pred spoločným zasadnutím Kongresu a predniesol prejav, v ktorom poďakoval Spojeným štátom za podporu vo vojne jeho krajiny proti Rusku. Zároveň prisľúbil víťazstvo, pričom požiadal o ďalšiu pomoc.

Nasleduje prepis jeho prejavu (zdroj: The New York Times).

Ďakujem veľmi pekne. Veľmi vám za to ďakujem. Ďakujem. Je toho na mňa priveľa. To všetko pre našich skvelých ľudí. Ďakujem vám veľmi pekne.

Drahí Američania, vo všetkých štátoch, mestách a komunitách, všetci tí, ktorí si vážia slobodu a spravodlivosť, ktorí si ju ctia tak silno ako my, Ukrajinci v našich mestách, v každej rodine, dúfam, že moje slová úcty a vďaky zarezonujú v každom americkom srdci.

Vážená pani podpredsedníčka, ďakujem vám za vaše úsilie pomôcť Ukrajine. Vážená pani predsedajúca, odvážne ste navštívili Ukrajinu počas vojny. Veľmi vám ďakujem. Veľká česť. Ďakujem.

Je mi veľkou cťou byť tu. Vážení členovia Kongresu, zástupcovia oboch strán, ktorí tiež navštívili Kyjev, vážení kongresmani a senátori z oboch strán, ktorí v budúcnosti určite navštívia Ukrajinu; vážení zástupcovia diaspóry, prítomní v tejto sále a roztrúsení po celej krajine; milí novinári, je pre mňa veľkou cťou byť v americkom Kongrese a hovoriť k vám a všetkým Američanom.

Napriek všetkým predpokladom a osudovým scenárom Ukrajina nepadla. Ukrajina žije a je v plnom prúde. Ďakujem vám. A to mi dáva dobrý dôvod podeliť sa s vami o naše prvé, prvé spoločné víťazstvo: Porazili sme Rusko v boji o mysle sveta. Nemáme strach a nemal by ho mať ani nikto na svete. Ukrajinci získali toto víťazstvo a to nám dodáva odvahu, ktorá inšpiruje celý svet.

Američania získali toto víťazstvo, a preto sa vám podarilo zjednotiť svetové spoločenstvo na ochranu slobody a medzinárodného práva. Európania získali toto víťazstvo, a preto je teraz Európa silnejšia a nezávislejšia ako kedykoľvek predtým. Ruská tyrania nad nami stratila kontrolu. A už nikdy nebude ovplyvňovať naše zmýšľanie.

Musíme však urobiť všetko pre to, aby takéto víťazstvo získali aj krajiny globálneho Juhu. Viem ešte jednu, podľa mňa veľmi dôležitú vec: Rusi budú mať šancu byť slobodní len vtedy, keď porazia Kremeľ vo svojej mysli. Boj však pokračuje a my musíme poraziť Kremeľ na bojisku.

Tento boj nie je len o územie, o tú či onú časť Európy. Táto bitka nie je len o život, slobodu a bezpečnosť Ukrajincov alebo akéhokoľvek iného národa, ktorý sa Rusko pokúša dobyť. Tento boj určí, v akom svete budú žiť naše deti a vnuci a potom ich deti a vnuci.

Určí, či to bude demokracia Ukrajincov a pre Američanov - pre všetkých. Tento boj nemožno zmraziť ani odložiť. Nemožno ho ignorovať v nádeji, že oceán alebo niečo iné poskytne ochranu. Od Spojených štátov po Čínu, od Európy po Latinskú Ameriku a od Afriky po Austráliu je svet príliš prepojený a vzájomne závislý na to, aby niekto mohol zostať bokom a zároveň sa cítiť bezpečne, keď takýto boj pokračuje.

Naše dva národy sú v tomto boji spojencami. A budúci rok bude zlomovým bodom, viem to, bodom, keď ukrajinská odvaha a americké odhodlanie musia zaručiť budúcnosť našej spoločnej slobody, slobody ľudí, ktorí stoja za svojimi hodnotami.

Dámy a páni, Američania, včera pred príchodom sem do Washingtonu som bol na frontovej línii v našom Bachmute. V našej pevnosti na východe Ukrajiny, v Donbase. Ruská armáda a žoldnieri od mája nepretržite obsadzujú Bachmut. Dobývali ho vo dne v noci, ale Bachmut stojí.

Minulý rok - minulý rok tu v Bachmute, v tomto meste, žilo 70 000 ľudí a teraz tu zostalo len niekoľko civilistov. Každý centimeter tejto zeme je nasiaknutý krvou, každú hodinu sa ozýva rev zbraní. Zákopy v Donbase niekoľkokrát denne menia majiteľov v prudkých bojoch, a dokonca aj v ručných bojoch. Ukrajinský Donbas však stojí.

Rusi - Rusi používajú všetko, všetko, čo majú, proti Bachmutu a ďalším našim krásnym mestám. Okupanti majú výraznú prevahu v delostrelectve. Majú výhodu v munícii. Majú oveľa viac rakiet a lietadiel, ako sme kedy mali my. To je pravda, ale naše obranné sily stoja. A - a my všetci sme na ne hrdí.

Taktika Rusov je primitívna. Pália a ničia všetko, čo vidia. Posielajú hrdlorezov do frontových línií. Poslali do vojny trestancov. Hádzali proti nám všetko, podobne ako iná tyrania, ktorá je v bitke v zálohe. Vrhla proti slobodnému svetu všetko, čo mala, podobne ako statoční americkí vojaci, ktorí počas Vianoc 1944 držali svoje línie a bránili sa Hitlerovým vojskám. Statoční ukrajinskí vojaci robia to isté Putinovým silám počas týchto Vianoc.

Ukrajina - Ukrajina drží svoje línie a nikdy sa nevzdá. Tak, tak, tu je frontová línia, tyrania, ktorej nechýba krutosť voči životom slobodných ľudí - a vaša podpora je kľúčová, nielen aby sme sa postavili do takéhoto boja, ale aby sme sa dostali k bodu obratu a zvíťazili na bojisku.

Áno, máme delostrelectvo. Ďakujeme. Máme ho. Stačí to? Úprimne povedané, nie celkom. Na to, aby Bachmut nebol len pevnosťou, ktorá zadržiava ruskú armádu, ale aby sa ruská armáda úplne stiahla, potrebujeme viac diel a granátov. Ak áno, tak podobne ako bitka pri Saratoge, aj boj o Bachmut zmení trajektóriu našej vojny za nezávislosť a slobodu.

Ak vaši vlastenci zastavia ruský teror proti našim mestám, umožní to ukrajinským vlastencom naplno pracovať na obrane našej slobody. Keď Rusko - keď Rusko nemôže dosiahnuť naše mestá svojím delostrelectvom, snaží sa ich zničiť raketovými útokmi. Ba čo viac, Rusko si v tom našlo spojenca - v tejto genocídnej politike: Irán. Iránske smrtiace bezpilotné lietadlá posielané do Ruska v stovkách - v stovkách sa stali hrozbou pre našu kritickú infraštruktúru. Takto si jeden terorista našiel druhého.

Je len otázkou času, kedy zaútočia na vašich ďalších spojencov, ak ich nezastavíme teraz. Musíme to urobiť. Som presvedčený, že v našom spojenectve by medzi nami nemali existovať žiadne tabu. Ukrajina nikdy nepožiadala amerických vojakov, aby bojovali na našej pôde namiesto nás. Ubezpečujem vás, že ukrajinskí vojaci dokážu sami dokonale obsluhovať americké tanky a lietadlá.

Finančná pomoc je tiež nesmierne dôležitá a ja by som vám chcel poďakovať, veľmi pekne vám ďakujem, ďakujem vám za oba finančné balíky, ktoré ste nám už poskytli, aj za tie, o ktorých možno budete chcieť rozhodnúť. Vaše peniaze nie sú charitou. Je to investícia do globálnej bezpečnosti a demokracie, s ktorou narábame čo najzodpovednejšie.

Rusko, Rusko by mohlo zastaviť svoju agresiu, naozaj, keby chcelo, ale vy môžete urýchliť naše víťazstvo. Ja to viem. A to, to dokáže každému potenciálnemu agresorovi, že nikomu sa nemôže podariť prelomiť štátne hranice, nikto nemôže páchať zverstvá a vládnuť nad ľuďmi proti ich vôli. Bolo by naivné čakať na kroky smerom k mieru zo strany Ruska, ktoré sa teší z toho, že je teroristickým štátom. Rusi sú stále otrávení Kremľom.

Obnovenie medzinárodného právneho poriadku je našou spoločnou úlohou. Áno, potrebujeme mier. Ukrajina už ponúkla návrhy, o ktorých som práve rokoval s prezidentom Bidenom, náš mierový vzorec, 10 bodov, ktoré by sa mali a musia realizovať v záujme našej spoločnej bezpečnosti, zaručenej na desaťročia dopredu, a samit, ktorý sa môže konať.

Som rád, že môžem povedať, že pán prezident Biden dnes podporil našu mierovú iniciatívu. Každý z vás, dámy a páni, môže pomôcť pri jej realizácii, aby sa zabezpečilo, že americké vedenie zostane pevné, dvojkomorové a dvojstranícke. Ďakujem vám.

Môžete posilniť sankcie, aby Rusko pocítilo, aká zničujúca je jeho agresia. Je naozaj vo vašej moci pomôcť nám postaviť pred súd každého, kto začal túto nevyprovokovanú a zločineckú vojnu. Urobme to. Nech terorista - nech teroristický štát nesie zodpovednosť za svoj teror a agresiu a nech nahradí všetky straty spôsobené touto vojnou. Nech svet vidí, že Spojené štáty sú tu.

Dámy a páni - dámy a páni, Američania, o dva dni budeme sláviť Vianoce. Možno pri sviečkach. Nie preto, že je to romantickejšie, nie, ale preto, že nebude, nebude elektrina. Milióny ľudí nebudú mať ani kúrenie, ani tečúcu vodu. To všetko bude dôsledkom útokov ruských rakiet a dronov na našu energetickú infraštruktúru.

Ale my sa nesťažujeme. Nesúdime a neporovnávame, čí život je ľahší. Váš blahobyt je výsledkom vašej národnej bezpečnosti; výsledkom vášho boja za nezávislosť a vašich mnohých víťazstiev. Aj my, Ukrajinci, prejdeme svojou vojnou za nezávislosť a slobodu dôstojne a úspešne.

Budeme oslavovať Vianoce. Oslávime Vianoce, a aj keď nebude elektrina, svetlo našej viery v nás samých nezhasne. Ak na nás zaútočia ruské - ak na nás zaútočia ruské rakety, urobíme všetko pre to, aby sme sa ochránili. Ak na nás zaútočia iránske bezpilotné lietadlá a naši ľudia budú musieť ísť na Štedrý deň do bombových krytov, Ukrajinci si aj tak sadnú za sviatočný stôl a budú sa navzájom rozveseľovať. A nemusíme, nemusíme poznať želania všetkých, pretože vieme, že všetci, milióny Ukrajincov, si želajú to isté: víťazstvo. Len víťazstvo.

Spolu s vami sme už vybudovali silnú Ukrajinu, so silnými ľuďmi, silnou armádou, silnými inštitúciami. Spolu s vami sme vytvorili silné bezpečnostné záruky pre našu krajinu a pre celú Európu a svet. A tiež spolu s vami postavíme do pozoru každého, kto sa bude vzpierať slobode. Put-in.

To bude základom ochrany demokracie v Európe a na celom svete. Teraz, v tento výnimočný vianočný čas, vám chcem poďakovať, vám všetkým. Ďakujem každej americkej rodine, ktorá si váži teplo svojho domova a želá si rovnaké teplo aj pre ostatných ľudí. Ďakujem prezidentovi Bidenovi a obom stranám, v Senáte aj v Snemovni reprezentantov, za vašu neoceniteľnú pomoc. Ďakujem vašim mestám a vašim občanom, ktorí tento rok podporili Ukrajinu, ktorí hostili našich Ukrajincov, našich ľudí, ktorí mávali našimi národnými vlajkami, ktorí konali, aby nám pomohli. Ďakujem vám všetkým, od každého, kto je teraz v prvej línii, od každého, kto očakáva víťazstvo.

Keď tu dnes stojím, spomínam si na slová prezidenta Franklina Delano Roosevelta, ktoré sú, myslím, pre túto chvíľu veľmi vhodné: "Americký ľud sa vo svojej spravodlivej sile prebojuje k absolútnemu víťazstvu." Ukrajinský ľud tiež zvíťazí, absolútne.

Viem, že všetko závisí od nás, od ukrajinských ozbrojených síl, a predsa tak veľa závisí od sveta. Toľko vecí vo svete závisí od vás. Keď som bol včera v Bachmute, naši hrdinovia mi odovzdali zástavu, bojovú zástavu, zástavu tých, ktorí bránia Ukrajinu, Európu a svet za cenu svojich životov. Požiadali ma, aby som túto zástavu priniesol vám, americkému Kongresu, členom Snemovne reprezentantov a senátorom, ktorých rozhodnutia môžu zachrániť milióny ľudí.

Nech sú tieto rozhodnutia prijaté. Nech táto vlajka zostane s vami, dámy a páni. Táto vlajka je symbolom nášho víťazstva v tejto vojne. Stojíme, bojujeme a zvíťazíme, pretože sme jednotní - Ukrajina, Amerika a celý slobodný svet.

Len jedna vec, ak môžem, posledná vec.

Ďakujem vám veľmi pekne. Nech Boh ochraňuje našich statočných vojakov a občanov, nech Boh navždy požehná Spojené štáty americké. Veselé Vianoce a šťastný, víťazný nový rok. Slava Ukraini.


Mohlo by vás zaujímať

Zásady spracovania osobných údajov

Zásady spracovania osobných údajov

Zásady spracovania osobných údajov spoločnosti denníkov Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk.

Čo je to rekuperácia a aký má význam v elektrických autách?

Čo je to rekuperácia a aký má význam v elektrických autách?

Pojmy rekuperácia a regeneratívne brzdenie neboli donedávna až také známe. So zvýšeným dopytom po elektromobiloch sa však aj táto technológia stáva parametrom, ktorý by ste pri kúpe auta nemali podceniť. Na čo je dobrá a aké sú jej výhody?

Čo je invertorová elektrocentrála a aké má využitie?

Čo je invertorová elektrocentrála a aké má využitie?

Špecializované zariadenia nie sú vhodné pre každý účel alebo pre každého, ale ponúkajú niekoľko výhod.