Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Virtuálna realita si nachádza cestu aj pri inštalácii vykurovacích systémov

Dodávateľom a projektantom TZB umožňuje predchádzať budúcim problémom. Ešte väčší význam ako virtuálna realita môže nadobudnúť rozšírená realita.

Virtuálna realita si nachádza cestu aj pri inštalácii vykurovacích systémov

Foto: Fotolia

Technológia virtuálnej reality nie je už žiadnou novinkou. Svojich používateľov si už roky nachádza najmä v zábavnom a hráčskom odvetví. No začína sa uplatňovať aj v iných oblastiach a jednou z nich sú technické zariadenia budov.

Technológia sa čoraz viac používa napríklad pri prezentáciách produktov, predajnej komunikácii s potenciálnymi zákazníkmi, či tréningových školeniach personálu.

Virtuálna realita umožňuje dodávateľom a projektantom predchádzať problémom

“Virtuálna realita umožňuje projektovým tímom vizualizovať dané miesto novými spôsobmi. Technológia, akou je napríklad HTC šošovka, ponúka projektovým tímom schopnosť odhalenia kolízie iným spôsobom, ako v súčanosti používanom softvéri Navisworks."

"Dodávatelia sa môžu úplne ponoriť do modelu a prechádzať sa po danom mieste a zistiť nedostatky a konflikty,” nazdáva sa Amanda Comunale, riaditeľka spoločnosti Victaulic Co.

“Používanie virtuálnej reality pre účely vzdelávania je jedným z prvých uplatnení. No školenia sú iba začiatok. Konštruktéri, dodávatelia a architekti môžu VR používať na to, aby videli a cítili ako bude priestor alebo systém vyzerať, prípadne virtuálne sprevádzali vlastníka návrhom budovy,” tvrdí Jenny Sivieová, riaditeľka pre rozvoj v spoločnosti Titus.

Podľa nej však virtuálna realita (VR) nie je úplne bez prekážok. Hoci to vždy bude lacnejší a rýchlejší spôsob modelovania a vyhodnocovania, ide o pomerne nákladnú možnosť. Väčšie rozšírenie technológie môže prísť s klesajúcimi nákladmi.

Technológia virtuálnej reality pomáha dodávateľom znížiť riziko reálnych problémov v budúcnosti, ktoré sú nákladné a časovo náročné na opravu. A to tak, že možné konflikty identifikuje už vopred.

Niektorí výrobcovia a dodávatelia vykurovacích zariadení už v súčasnosti používajú virtuálne prehliadače pri predajnom kontakte so zákazníkmi. Tí tak majú možnosť vyskúšať danú technológiu a zobraziť ako bude s ňou vyzerať ich sklad, kancelária, či iná budova.

Prínosy technológie virtuálnej reality presvedčia aj staršiu generáciu

Pochopiteľne, k technológiám virtuálnej reality majú bližšie mladšie generácie. “Je stále ťažšie a ťažšie dostať projektantov a dodávateľov na niekoľko dní trvajúce tréningové školenia na danom mieste. Radi absolvujú školenie svojim vlastným tempom a v mieste, ktoré im najviac vyhovuje,” objasňuje Sivieová.

“Navyše, mladšia generácia vyrastala na ľahšom prístupe k náučným videám vďaka YoTube. Preto myšlienka sedenia v triede počas niekoľkých dní nie je pre nich až tak lákavá.”

Virtuálna realita sa využíva pri inštalácii vykurovania” NAME=

Podľa štúdie prieskumnej agentúry YouVisit každý siedmy Američan vo veku 65 a viac rokov chce vyskúšať virtuálnu realitu. Čiže hoci je technológia najviac zaujímavá pre mladšie ročníky, neznamená to, že seniori o ňu nejavia záujem.

“Testovali sme technológiu počas jej vývoja v kancelárii a všetky vekové kategórie boli nadšené, keď si nasadili virtuálnu helmu a rozhliadli sa vo virtuálnom priestore. Myslím, že staršia generácia si uvedomí, že VR je najlepšou alternatívou voči fyzickej prítomnosti na mieste a praktickým riešením pri školeniach,” nazdáva sa Sivieová.

Rozšírená realita môže nájsť ešte väčšie uplatnenie v HVAC ako virtuálna realita

Virtuálna realita v odvetví HVAC však ešte pred jej masovým rozšírením môže byť nahradená tzv. “rozšírenou realitou”.

Je založená na okamžitom priamom alebo nepriamom pohľade na skutočné fyzické prostredie, ktorého časti sa dopĺňajú prostredníctvom počítačom vytvorených vstupov na základe určitých snímačov. Môže to byť zvuk, video, grafika, či GPS údaje.

“Dodávatelia a projektanti majú možnosť vytvoriť virtuálne znázornenie potrubného systému v budove alebo projekte. Predstavte si, že stojíte v prázdnej miestnosti a umiestňujete virtuálne komponenty na obrazovke tabletu tak, aby pasovali do miestnosti, kde sa nachádzate.”

“Bez obrazovky vyzerá miestnosť prázdna, no cez pohľad šošovky v tablete uvidíte, ako sa tam jednotlivé zariadenia hodia. Potom iba spravíte záznam obrazovky z miestnosti a načítate presné súčasti do modelu.”

Podľa Sivieovej bude rozšírená realita v budúcnosti ešte väčšia vec ako virtuálna realita, pretože je v mnohých aspektoch rovnako použiteľná, ale uplatní sa skôr pri skupinách. Zatiaľ čo VR je individuálnym zážitkom, pretože vyžaduje pre každého špeciálnu súpravu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prekvapenie: Znižujú atómové elektrárne emisie CO2?

Prekvapenie: Znižujú atómové elektrárne emisie CO2?

Obnoviteľné zdroje energie vs. jadro. Štúdia skúmala vplyv OZE a jadrovej energie na znižovanie uhlíkových emisií a ich vzájomný vzťah v energetickom mixe.

TOP 10 najčítanejších článkov o energetike v roku 2020

TOP 10 najčítanejších článkov o energetike v roku 2020

Medzi najpopulárnejšími témami vlani dominovali koronavírus, kauzy, zmeny na ÚRSO, ale aj ceny energií.

Ktoré technológie uskladňovania elektriny sú najekologickejšie a potrebujú najmenej zdrojov?

Ktoré technológie uskladňovania elektriny sú najekologickejšie a potrebujú najmenej zdrojov?

Štúdia porovnáva uhlíkovú a materiálovú stopu ôsmich rozvíjajúcich sa riešení akumulácie elektrickej energie.