Kľúčové výhody novej rekuperačnej jednotky Vitoair FS spočívajú v tom, že je plochá, flexibilná na inštaláciu a umožňuje plnú konektivitu. Benefitom je, že prichádza na takzvanej „one-base“ platforme.
Súčasťou každého moderného energeticky efektívneho systémového riešenia je aj systém kontrolovaného vetrania. Spoločnosť Viessmann uviedla na slovenský trh k 1. aprílu novú generáciu rekuperačných zariadení, ktorá prináša flexibilitu, plnú konektivitu, ale aj mnoho ďalších výhod.
O novej rekuperačnej jednotke Vitoair FS informovali produktový manažér pre alternatívne zdroje zo spoločnosti Viessmann Peter Kuliaček a špecialistka na vetracie systémy Katarína Jašeková.
V článku sa dozviete:
- prečo je vhodné staviť na riadené vetranie,
- ako správne vetrať,
- aké riešenia ponúka Viessmann,
- z čoho sa skladá centrálna vetracia jednotka,
- aké výhody prináša,
- ako sa dá prepojiť s inými produktmi Viessmann,
- aké novinky obsahuje nový distribučný systém Viessmann Vitoair,
- akým jednoduchým spôsobom sa dá nakonfigurovať návrh rekuperačnej jednotky.
Zamedzíme vzniku plesní, šíreniu zápachov a prenikaniu peľových častíc
Prečo je riadené vetranie tou správnou voľbou? Pri starších typoch objektov bolo vetranie riešené v princípe prirodzene, či už netesnosťami okien, alebo celkovou konštrukciou stavby. V súčasnosti však bývajú nové stavby väčšinou dokonale utesnené, pričom vlhkosť a negatívne vplyvy, ktoré vznikajú vo vnútornom prostredí, v danom objekte aj zostávajú.
„Toto sa dá, samozrejme, odbúrať práve použitím centrálneho vetracieho systému,“ vysvetľuje P. Kuliaček.
Vplyv má aj súčasná legislatíva. Od roku 2021 potrebujeme stavať objekty v energetickej triede A0. Inštaláciou rekuperačného systému, hodnota primárnej energie v rodinnom dome dokáže klesnúť zhruba až o 30 %.
„Je to dôležitá téma aj v kontexte blížiaceho sa dotačného programu v rámci segmentu rekonštrukcií, kde bude tlak na to, aby sa v čo najvyššej miere znížila potreba primárnej energie, a je to definované práve na úrovni zhruba 30 %,“ dodáva P. Kuliaček s tým, že do Plánu obnovy a odolnosti SR je zakomponovaný aj systém rekuperačného vetrania.
Podľa odborníka si ľudia často neuvedomujú, že len pri temperovaní objektov sú určité teplotné hranice, kedy sa automaticky zráža vlhkosť, ktorá je obsiahnutá vo vzduchu. Hodnota, kedy sa začína tvoriť pleseň, je niekde pod 16 stupňov Celzia v interiéri. Keď je táto hodnota pod 13 stupňov, automaticky sa rosí vlhkosť v danom priestore.
Problémom je v tomto prípade najmä vznik plesní. „Použitím vetracieho systému sa tomu dá zamedziť, lebo vyrovnávate vlhkosť v priestoroch tým, že vzduch sa pohybuje, privádza sa tam čerstvý a odvádza sa odpadový,“ vysvetľuje ďalej.
V rámci použitia centrálnych rekuperačných systémov sa rieši aj koncentrácia CO2. Vonkajší vzduch je niekde na úrovni 500 ppm, pričom s riadeným vetraním je možné dostať sa približne na úroveň 1 000 ppm. Bez takéhoto systému sa táto úroveň pohybuje v približnom rozmedzí 2 500 až 3 000 ppm.
Centrálny vetrací systém dokáže pomôcť aj tým, že vzduch, ktorý vstupuje do objektu, sa filtruje, čím sa zabraňuje vnikaniu rôznych peľových častíc do objektu. Redukuje sa aj prašnosť v priestore, ako aj hlučnosť v rámci objektu, keďže nie je treba otvárať okná. „Dôležitým aspektom je to, že sa odbúrava šírenie zápachov,“ zdôrazňuje P. Kuliaček.
Ako správne vetrať?
Intenzita vetrania sa zvyšuje od zimných mesiacov k letným. „Ak chcem mať v zimných mesiacoch zdravú klímu v priestore, mal by som mať okno otvorené 4 až 6 minút do hodiny,“ hovorí s tým, že v letnom režime by to malo byť až 30 minút z hodiny.
„Treba si povedať, že keby som chcel toto reálne dodržať, tak by som nerobil nič iné, len by som každú chvíľu otváral a zatváral okno. Toto sa dá odbúrať použitím centrálneho alebo decentrálneho rekuperačného systému, ktorý dávkuje do priestoru nadimenzované množstvo vzduchu,“ hovorí.
Nejde pritom o vírenie vzduchu ako v prípade klimatizácie. V tomto prípade ide o minimálne dávkovanie tak, aby bol vzduch v interiéri čerstvý a aby stačil v rámci úžitkovosti daného priestoru. S riadeným vetraním teda odbúravame nutnosť frekventovaného voľného vetrania oknom či šachtou.
„V rámci nášho portfólia ponúkame decentrálne aj centrálne riešenia,“ vysvetľuje P. Kuliaček s tým, že decentrálne riešenia sú vhodné skôr na rekonštrukciu, kde sa už nedá riešiť osadenie jednotky či rôzne potrubné systémy. Centrálne riešenia sa viac hodia do novostavieb alebo do rekonštrukcií, ktoré sa robia vo väčšom rozsahu.
Entalpický výmenník umožňuje spätné získavanie vlhkosti
Nová jednotka predstavuje zariadenie, ktoré vždy obsahuje protiprúdový výmenník. Ten slúži na predohrev čerstvého vzduchu, ktorý prichádza do objektu, odťahovaným vzduchom. Na prívode a odvode vzduchu sú vždy ventilátory, ako aj pripojovacie hrdlá.
Súčasťou sú aj filtre rôzneho vybavenia. Štandardné filtre filtrujú najmä prašnosť. „Sú, samozrejme, aj vyššie triedy, ako je F7, ktoré už idú aj do peľovej zložky,“ vysvetľuje produktový manažér.
Viessmann v rámci centrálnych rekuperačných jednotiek ponúka štandardne výmenníky na spätné získavanie tepla. Spoločnosť ponúka možnosť dokúpiť si takzvaný entalpický výmenník, ktorý ponúka aj možnosť spätného získavania vlhkosti.
Keď si však zákazník kúpi entalpický výmenník, automaticky to neznamená, že sa mu odbúra problematika zvyšovania vlhkosti v priestore, pretože toto zariadenie len udržiava vlhkosť na hodnote, ktorá je v danom objekte. Nie je to teda zvlhčovač.
Dôležitou témou je letný bypass, vďaka ktorému sa dá v letných mesiacoch „obchádzať“ výmenník. Ide o elektronicky riadenú klapku, ktorá vedie chladnejší nočný vzduch okolo výmenníka, čo znamená, že nedochádza k žiadnej výmene tepla s odpadovým vzduchom. Týmto spôsobom sa počas nočnej prevádzky dostane do obývacích izieb chladnejší vzduch.
„Nie je to náhrada chladenia. Treba si uvedomiť, že každá rekuperačná jednotka má len určité množstvo kubíkov vzduchu, ktoré dokáže privádzať. Napríklad pri tristokubíkovej jednotke si treba uvedomiť, že keby sme aj aktívne chladili cez nejaký výmenník, vieme dostať možno 2,5 kilowattu chladu do toho priestoru, teda nie je to náhrada klimatizácie,“ pripomína ďalej.
Ako navrhnúť centrálny vetrací systém?
Samotné dimenzovania sú náročné v tom, že treba mať čo najviac informácií o danom objekte. Ten sa rozdeľuje na viaceré celky, teda tie, kde privádzame čerstvý vzduch a kde odvádzame odpadový vzduch.
Sú aj priestory, ktoré sa priamo nevetrajú, ale vetrajú sa prechodom vzduchu z priestoru, kde privádzame vzduch, do priestoru, kde ho odvádzame.
Pri základnom návrhu sa vychádza z kubatúry priestorov, ktoré sa násobia. Minimálna potreba výmeny vzduchu pre budovu je stanovená na hodnotu 0,5. „My z hľadiska užívateľsky prístupného riešenia ideme až na 0,7,“ zdôrazňuje. Znamená to, že sa za každých 1,5 – 2 hodiny vymení celý objem vzduchu v budove.
Na prevádzku rekuperácií vplývajú určité aspekty. Keď sa rieši centrálne rekuperačné vetranie, podstatou musí byť vyvážený prívod a odvod vzduchu. Je tiež dôležité, aby bol objekt dokonale tesný.
„Samozrejme, na to má vplyv napríklad osadenie krbového telesa, ktoré väčšinou býva závislé na priestorovom vzduchu z hľadiska nasávania. Ak sa rieši s klientom takýto systém, odporúčam krbové teleso s uzavretým nasávaním vzduchu,“ vysvetľuje odborník.
Týka sa to aj digestorového telesa v kuchyni. Viessmann v tomto prípade odporúča digestory s uzavretým filtrom, ktorý aj odbúrava zápach.
Viessmann prichádza s novinkou. Sľubuje viaceré benefity
Novinka, s ktorou Viessmann prichádza v tomto roku na slovenský trh, je jednotka Vitoair FS. V prípade montáže môže ísť o podstropnú aj nástennú jednotku, teda jej umiestnenie je variabilné. „Je v kubatúre do 300 kubíkov,“ dodáva P. Kuliaček.
Prečo sa Viessmann rozhodol pre tento produkt? Vo všeobecnosti je podľa spoločnosti problém s technickým priestorom. Stavajú sa menšie stavby, pričom napríklad inštalácia tepelného čerpadla, rekuperačnej jednotky, rôznych riadiacich systémov je náročná na priestor. „A preto je tlak vytvárať produkty, ktoré sú priestorovo nenáročné,“ dodáva s tým, že Vitoair FS spĺňa tento parameter.
Cieľom bolo vytvoriť produkt, ktorý je prioritne používaný ako podstropná jednotka, nepresahuje svojou hĺbkou viac ako 25 centimetrov a je v bežnom vyhotovení do 300 kubíkov. Snahou tiež bolo zabezpečiť, aby nebol nutný odvod kondenzátu.
„Je to zároveň produkt, ktorý prichádza na one-base platforme. Našou snahou je spájať produkty tak, aby ich všetky mohol klient ovládať jedným diaľkovým ovládaním alebo jednou aplikáciou,“ dodáva.
Kľúčové výhody nového produktu spočívajú v tom, že je plochý, flexibilný na inštaláciu a umožňuje plnú konektivitu. Môže ísť o podstropnú inštaláciu, nástennú inštaláciu, ale aj o inštaláciu niekde v podkroví.
„V súčasnosti na trhu nenájdete jednotku, ktorá má kubatúru 300 kubíkov a je výškovo postavená niekde na úrovni 244 milimetrov,“ zdôrazňuje.
V niektorých produktoch sú v ponuke riešenia pravého aj ľavého vyhotovenia. Toto je príchodom nového produktu odbúrané, keďže Viessmann ponúka pravú aj ľavú verziu v jednom produkte.
Jednotku si môžete ľahko prepojiť aj s tepelným čerpadlom
Obrovskou výhodou je plná konektivita. „Keď si u nás klient kúpi tepelné čerpadlo, dajme tomu Vitocharge, je možné Vitoair FS veľmi jednoducho prepojiť na tieto periférie,“ hovorí ďalej a dodáva, že tým sa zjednodušuje práca nielen v prípade obslužnosti pre zákazníka, ale aj pre servisného partnera, ktorý dokáže nastaviť zariadenie cez rozhranie VitoGuide.
Tento typ rekuperácie je takisto možné napojiť na aplikáciu ViCare, vďaka čomu je obslužnosť zariadenia veľmi jednoduchá aj cez telefón.
V prípade Vitoair FS s entalpickým výmenníkom je spätné získavanie tepla na úrovni 80 % a spätné získavanie vlhkosti na úrovni 74 %. „Samozrejme, tlak je na čo najtichšie riešenie a kompaktné vyhotovenie,“ pripomína ďalej.
Viessmann sľubuje komfort pre zákazníka
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.