Vedci experimentujú so živým betónom, ktorý pohlcuje CO2 z atmosféry | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Vedci experimentujú so živým betónom, ktorý pohlcuje CO2 z atmosféry

Americkí výskumníci vyvinuli prostredníctvom biotechnológie betón, ktorý by sa mohol stať materiálom budúcnosti so širokým uplatnením.

Vedci experimentujú so živým betónom, ktorý pohlcuje CO2 z atmosféry

Foto: Youtube/Amaze Lab

Interdisciplinárny tím vedcov z univerzity v Colorade vytvoril nový druh betónu, ktorý je živý a môže sa dokonca sám reprodukovať. Informoval o tom denník New York Times.

Minerály v novom materiáli nevznikajú chemickým procesom, ale prostredníctvom cyanobaktérií – bežným druhom mikróbov, ktoré zachytávajú energiu prostredníctvom fotosyntézy. Výskum popísaný v časopise Matter teda zároveň predstavuje inovatívnu triedu nízkouhlíkových stavebných materiálov

Pri výrobe cementu, ktorý je zložkou bežného betónu vzniká obrovské množstvo skleníkových plynov. Fotosyntetický proces cyanobaktérií naopak oxid uhličitý absorbuje. Fotosyntetické baktérie tiež dávajú betónu ďalšiu neobvyklú vlastnosť - zelenú farbu. Keď však materiál vyschne, zelená farba vybledne.

Doterajšie výskumy sa zameriavali len na začlenenie biológie do betónu - najmä takého, ktorý dokáže zaceľovať vlastné trhliny.

Zdroj: Heveran Ch. M. a kol., 2020

Hlavnou výhodou nového materiálu to, že namiesto pridávania baktérií do nehostinného prostredia bežného betónu vedci tieto baktérie dokážu udržať nažive, vďaka čomu ich môžu množiť.

Pri vytváraní živého betónu sa vedci najprv pokúsili dať cyanobaktérie do zmesi teplej vody, piesku a živín. Mikróby absorbovali svetlo, začali vyrábať uhličitan vápenatý a postupne spájali jednotlivé pieskové zrná.

Tento proces bol však pomalý a DARPA (agentúra ministerstva obrany USA zodpovedná za výskum a vývoj nových vojenských technológií), ktorá projekt financovala chcela, aby takáto výstavba prebiehala veľmi rýchlo.


Wil Srubar, stavebný inžinier a vedúci výskumného projektu začal pracovať so želatínou, ktorá po rozpustení vo vode a ochladení vytvára špeciálne väzby medzi molekulami. Výhodou je, že je možné používať ju aj pri miernych teplotách, ktoré sú šetrné k baktériám.

Keď vedci naliali zmes do foriem a ochladili ju v chladničke. Ukázalo sa, že želatína skvele spolupracovala s baktériami, vďaka čomu bol živý betón silnejší a vytváral sa rýchlejšie. Približne po jednom dni zmes vytvorila betónové tvárnice ľubovoľných tvarov.

Prvé výrobky menšieho formátu boli dosť silné na to, aby sa na ne mohol postaviť človek, no materiál bol v porovnaní s bežnými betónovými výrobkami slabý. Až bloky o veľkosti krabice od topánok ukázali potenciál pre skutočnú výstavbu.

Bloky dosahujú na relatívne suchom vzduchu pri izbovej teplote svoju maximálnu silu v priebehu niekoľkých dní a baktérie postupne začínajú vymierať. Avšak aj po niekoľkých týždňoch sú bloky stále živé.

Zdroj: Heveran Ch. M. a kol., 2020

Keď sú opäť vystavené vyššej teplote a vlhkosti, množstvo bakteriálnych buniek opäť ožije a vedecký tím tak môže napríklad rozdeliť blok na polovicu a jednu z týchto polovíc opäť replikovať tým istým postupom.

Každý blok tak dokáže priniesť tri nové generácie, čím získa osem “potomkov“.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Investori chcú vo veľkom stavať obnoviteľné zdroje, projekty však stagnujú

Investori chcú vo veľkom stavať obnoviteľné zdroje, projekty však stagnujú

Nové inštalácie veterných a fotovoltických elektrární v USA zaznamenali vlani výrazný pokles.

Slovensko čelí žalobe. Meškáte s energetickou legislatívou a nekomunikujete, odkazuje eurokomisia

Slovensko čelí žalobe. Meškáte s energetickou legislatívou a nekomunikujete, odkazuje eurokomisia

Transpozíciu smernice o podpore OZE už Slovensko prijalo, ale neoznámilo to Komisii. Zároveň sa stále čaká na vykonávaciu vyhlášku, bez ktorej transpozícia nie je kompletná.

Ťažbu plynu v EÚ nerozhýbal ani extrémny nárast cien, produkcia opäť medziročne poklesla

Ťažbu plynu v EÚ nerozhýbal ani extrémny nárast cien, produkcia opäť medziročne poklesla

Európska komisia pripisuje znižujúcu sa ťažbu viacerým dôvodom.