Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Vďaka Jahnátkovmu "čiernemu zoznamu" môže prísť o prácu až 1500 ľudí

Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti sa dnes na mimoriadnom zasadnutí venoval podozreniam z neštandardných a neoprávnených zásahov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Jahnátkov čierny zoznam likviduje malých výrobcov zelenej energie

Foto: Pixabay

Výbor Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti sa venoval aktuálnemu dianiu v energetike a o potrebe novely Zákona o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE).

Dôvodom bola neprehľadná situácia v oblasti OZE, kedy Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pod vedením Ľubomíra Jahnátka, zrušil zverejnením zoznamu na svojom webe dňa 16. 3. 2020 mnohým výrobcom podporu formou doplatku.

V dôsledku tohto neočakávaného a sporného rozhodnutia dnes hrozia podnikateľom hospodárske škody a prepúšťanie.

Dôvodom zrušenia podpory malo byť nezaplatenie daní alebo odvodov, a to bez ohľadu na výšku dlžného poistného, či dĺžku omeškania poistného. Úrad neprihliadal ani na skutočnosť, že výrobca zelenej energie dlžné poistné už medzičasom uhradil.

“Dôvodom zrušenia platieb sú dávno uhradené dlhy z roku 2014. ÚRSO pri zverejnení zoznamu nevysvetlil, prečo stratu nároku na podporu výrobcom oznámil až teraz, a prečo zánik práva na podporu posudzoval viac ako šesť rokov spätne. Postup úradu považujem za škandalózny,“ povedal Ján Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

Výrobcovia zelenej energie, ktorých zástupcovia prišli na výbor, svoje nedoplatky na odvodoch, vzniknuté zväčša z nedbanlivosti ľutujú a už dávno ich vyrovnali. Podľa ich tvrdení Jahnátkov úrad likvidačne a účelovo zneužil časť zákona, čo potvrdzuje aj právna analýza, ktorú si nechali výrobcovia vypracovať v advokátskej kancelárii Poláček & Partners.

Podľa spomínanej analýzy totiž vykazuje konanie ÚRSO znaky neústavnosti a nesúladu s právom EÚ. SAPI a výrobcovia sa v tejto veci už obrátili aj na ministerstvo hospodárstva. To však do konania ÚRSO vstupovať nemôže.

Strata státisícovej podpory pre banalitu

Absurdnosť rozhodnutia ÚRSO dokazujú príbehy poškodených výrobcov. Je prakticky nepochopiteľné, ako môže výrobca stratiť v roku 2020 podporu vo výške desiatok tisíc eur pre podlžnosť vo výške 1,20 eur z roku 2014. Zvlášť keď ÚRSO vydalo výrobcom po prehodnotení podpory v roku 2016 súhlasy na jej poberanie s tým, že firmy nemajú žiadne dlhy.

„ÚRSO zahrnulo do zoznamu výrobcov, ktorým aj po ich údajnom zániku nároku na podporu vydalo cenové rozhodnutie. Čo iné si mohli výrobcovia myslieť, než že im právo na podporu patrí?“ pýta sa jedna z poškodených, riaditeľka spoločnosti Evital Katarína Svobodová, ktorá pre prevádzku farmy na sumčeka afrického kúpila solárne panely na streche vedľajšieho družstva.

„Ja som nikdy žiadne dlhy nemala. Panely som kúpila od spoločnosti, ktorá dlhy na poistnom splácala Sociálnej poisťovni cez splátkový kalendár. To som vtedy nevedela a neviem to zistiť ani dnes. Teraz mám platiť za niekoho iného. To je ako keby ste si kúpili ojazdené auto, neskôr zistíte, že ním predchádzajúci majiteľ zrazil človeka a za vraždu zavrú vás,“ doplnila Svobodová.

„V čase, keď všetci riešia koronakrízu je takmer nemožné zohnať dokumenty, ktoré dokazujú, že máme uhradené všetky dlhy. Z rovnakých dôvodov je nemožné zohnať narýchlo pôžičku, ktorá by nám výpadok pomohla vyriešiť.Náš dlh vzniknutý z chybne zadaného príkazu mal výšku do 10 eur a uhradili sme ho v roku 2014, do štyroch dní, odkedy sme sa o ňom dozvedeli. Aj to len preto, že sme boli v zahraničí. Teraz máme za to vrátiť 200 tisíc eur? To nás zruinuje,“ komentuje situáciu majiteľ rodinnej firmy Daryn v Sobranciach, Pavol Ryník.

„Starám sa o farmu a tá nepočká. Riešime nebývalé sucho, všetka pozornosť sa momentálne sústreďuje na prežitie,“ dopĺňa mozaiku ďalší z Jahnátkovho zoznamu, riaditeľ spoločnosti Rupos Ružindol Ladislav Vysoký.

Svojvôľa regulátora

Podľa výrobcov zelenej energie ide o svojvôľu ÚRSO a jeho predsedu Jahnátka, ktorý bojuje proti zelenej energii namiesto toho, aby ju rozvíjal tak, ako nám aj prikazujú záväzky voči EÚ.

„Opatrenie je likvidačné. Podpora doplatkom, o ktorú prišli výrobcovia v dôsledku kroku ÚRSO tvorí v súčasnosti 80 - 95 % výnosov z predaja vyrobenej elektriny. Bez nej teda nevedia fungovať. Zariadenia na výrobu elektriny sa do veľkej miery financujú prostredníctvom bankových úverov, ktoré výrobcovia splácajú prostredníctvom vyplatenej podpory."

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Prípravu novej Regulačnej politiky ÚRSO nestíha, zmeny v regulácii chce odložiť

Prípravu novej Regulačnej politiky ÚRSO nestíha, zmeny v regulácii chce odložiť

Nová Regulačná politika na obdobie od 2022 až 2026 sa mala pôvodne schvaľovať už v marci budúceho roka.

Slovensku môže k nižším emisiám pomôcť  aj geotermálna energia

Slovensku môže k nižším emisiám pomôcť aj geotermálna energia

Európa mieri k uhlíkovej neutralite. V prípade Slovenska má pri znižovaní emisií skleníkových plynov značný potenciál aj geotermálna energia.

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Ekonomická kalkulácia jasne ukazuje, že musíme zmeniť zdroje, tvrdí K. Havlíček, český minister priemyslu. Alternatívou k uhliu je plyn, biomasa a odpad.