Konanie ÚRSO podľa SAPI najhoršie dopadne na bioplynové stanice, ktoré prevádzkujú poľnohospodárske družstvá.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) roky zanedbával svoju zákonnú povinnosť, voči výrobcom zelenej energie postupuje neférovo a trestá ich neprimeraným spôsobom bez možnosti, aby sa mohli brániť. V liste adresovanom novému ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi to tvrdia výrobcovia združení v Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
Asociácia tak reaguje na nedávny krok regulačného úradu, ktorý informoval o tom, že viac ako 100 výrobcov obnoviteľnej energie stráca právo na podporu doplatkom pre podlžnosti voči štátu. Podrobnosti a kompletný zoznam výrobcov, ktorých sa rozhodnutie týka, sme minulý týždeň priniesli v tomto článku.
K 100 výrobcom môžu pribudnúť ďalší
SAPI upozorňuje, že tzv. doplatok tvorí pre výrobcov väčšinu príjmov a zánik práva na doplatok pre nich znamená, že sa dostanú do neprekonateľných finančných problémov prakticky zo dňa na deň.
„Poškodení výrobcovia v dôsledku výpadku príjmov stratia schopnosť splácať úvery, či vyplácať obslužný personál ich výrobnej prevádzky. V dôsledku nepremysleného a krátkozrakého konania ÚRSO tak pravdepodobne prídu zbytočne o prácu tisícky ľudí, ktorí vo výrobniach OZE buď priamo pracujú alebo im dodávajú služby,“ uviedla SAPI.
Konanie ÚRSO sa podľa asociácie najhoršie dotkne poľnohospodárskych družstiev prevádzkujúcich bioplynové stanice, ktoré využívajú výrobu a predaj podporovanej elektriny a tepla na preklenutie sezónnych výkyvov a stabilizáciu ich podnikania.
Jedným z výrobcov, ktorých sa konanie ÚRSO dotkne, je známa farma s agropenziónom v Ružindole, ktorá využíva odpadové teplo z bioplynovej stanice na pestovanie poľnohospodárskych plodín, ktoré následne dodáva do slovenských obchodov.
Ďalšími dotknutými výrobcami sú podľa SAPI, napríklad, tepláreň v Snine, ktorá v roku 2009 investovala do technológie spoluspaľovania biomasy či wellness rezort v Patinciach, ktorý prevádzkuje vlastnú kogeneračnú jednotku a ktorý sa v roku 2014 dostal do dvojdňového omeškania s termínom úhrady sociálneho poistenia.
Viac než 100 výrobcov, ktorí sa ocitli na zozname ÚRSO mali mať v minulosti neuhradené dlhy voči Sociálnej poisťovni, čo je podľa zákona dôvod na zánik práva na podporu. Podlžnosti voči Sociálnej poisťovni však nie sú jediným dôvodom zániku práva na podporu.
„Dôvodom podľa zákona o podpore OZE môže byť aj nedoplatok na dani či zdravotnom poistení. Zverejnený zoznam sa však týchto dôvodov zániku práva na podporu netýka, a nedá sa preto vylúčiť, že Úrad v najbližšom období zverejní ďalšie zoznamy,“ varuje SAPI.
Iné štátne orgány takto nepostupujú
Postup ÚRSO je podľa asociácie zelených výrobcov problematický hneď v dvoch rovinách. V prvom rade ÚRSO takýto zoznam zverejňuje prvýkrát po šiestich rokoch, odkedy je účinné predmetné ustanovenie v zákone.
„ÚRSO mal podľa zákona zverejňovať a aktualizovať takýto zoznam pravidelne, čo však nevykonával, a to z dôvodu, že toto ustanovenie zákona sa celý čas uplatňovalo len pri cenových konaniach o vydaní rozhodnutia o garantovanej cene, kedy výrobcovia museli doložiť potvrdenie o neexistencii daných nedoplatkov,“ poukazuje SAPI.
Regulačný úrad navyše podľa výrobcov zelenej energie uplatňuje ustanovenie zákona úplne inak ako doposiaľ a skúma všetky nedoplatky, ktoré vznikli výrobcom v minulosti, pričom neberie pritom ohľad na to, že tieto nedoplatky už boli uhradené. SAPI voči konaniu ÚRSO namieta, že takýto postup neuplatňuje žiadny iný štátny orgán na Slovensku.
Na zozname sa tak v konečnom dôsledku ocitli aj výrobcovia, ktorým malo právo na doplatok zaniknúť ešte v roku 2014.
„ÚRSO pritom 30. júla 2014 oznámil, že neeviduje výrobcov, ktorým by podľa predmetného paragrafu nárok na podporu zanikol,“ približuje Ján Karaba, riaditeľ SAPI.
Ján Karaba | Foto: Energie-portal.sk
„Paradoxné je, že na zozname zverejnenom 16. marca 2020 sa objavili aj tí výrobcovia, ktorí mali pochybiť práve v období, kedy ich úrad podľa vlastného oznámenia nezaevidoval,“ zdôrazňuje J. Karaba a upozorňuje, že „ÚRSO vydával výrobcom aj v priebehu rokov 2014 – 2020 cenové rozhodnutia, ktoré by nemohli byť vydané, ak by výrobcovia nepredložili potvrdenia o neexistencii nedoplatkov.“
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.