Dvořák Hager & Partners
INNOGY
SPP - Distribúcia

Utlmovaním jadra má vzniknúť aj možnosť pre nedotované OZE

Odstavovanie starých atómových reaktorov vo Francúzsku môže vytvoriť investičné príležitosti za niekoľko desiatok miliárd eur. Podľa kritikov teraz iná cesta ako spoliehať sa na jadro neexistuje.

Utlmovaním jadra má vzniknúť aj možnosť pre nedotované OZE

Foto: Photodune

Britská analytická spoločnosť Aurora Energy Research predpokladá, že znižovanie závislosti na atómových elektrárňach vo Francúzsku môže vytvoriť investičné príležitosti pre obnoviteľné zdroje na trhu až v hodnote 45 miliárd eur.

Zníženie produkcie jadrovej energie zo 75 na 50 % by vyžadovalo 70 % navýšenie kapacity obnoviteľných zdrojov do roku 2030. Ako uvádza internetová stránka pv-magazine, nezaobišlo by sa to bez štátnych dotácií, ktorých výšku Aurora odhaduje na 10 miliárd eur.

Začiatkom októbra francúzsky parlament schválil cieľ okresania jadrových kapacít a zvýšenia obnoviteľných zdrojov na 23 % do roku 2020 a 32 % do roku 2030. Podľa Weijie Mak nové investičné príležitosti budú znamenať aj príchod solárnych a veterných zariadení bez štátnej dotácie do roku 2030. Tým pádom vznikne aj vyšší dopyt po zásobníkoch energie, pričom toto odvetvie by mohlo dosiahnuť kapacitu 5 GW do roku 2030.

Francúzsko je atómová veľmoc

Francúzsko je najväčším výrobcom jadrovej energie v Európe. Už v roku 2015 sa vláda zákonom zaviazala ku zníženiu podielu zo súčasných 75 % na 50 % do roku 2025, pri obmedzení celkovej produkcie elektriny z atómu na súčasných 63 GW. Ale všetko nasvedčuje tomu, že Francúzi sa jadra tak rýchlo vzdávať nebudú.

Hoci k postupnému odstavovaniu niektorých elektrární sa prihlásil aj prezident Emmanuel Macron, znižovanie závislosti na jadre nemusí byť také rýchle. Práve atómové elektrárne a za nimi stojacu loby uvádzajú médiá ako hlavný dôvod odstúpenia ministra pre ekologickú transformáciu Nicolasa Hulota.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nová štúdia v oblasti financovania obnoviteľnej energie: Na čo sa zamerať pri znižovaní nákladov?

Nová štúdia v oblasti financovania obnoviteľnej energie: Na čo sa zamerať pri znižovaní nákladov?

Za posledné štyri desaťročia došlo k dramatickému zníženiu nákladov na výrobu solárnej energie. Čo spôsobilo tento ohromujúci pokles cien a ako možno tento poznatok využiť v budúcom vývoji obnoviteľných zdrojov?

Súd potvrdil právo výrobcu elektriny na vrátenie G-komponentu

Súd potvrdil právo výrobcu elektriny na vrátenie G-komponentu

Zmluva o prístupe v sebe musí zahŕňať aj dohodu o tom, že vyrobená elektrina má byť distribuovaná (prepravená) do stanoveného miesta.

Zastavte dotácie na tepelné čerpadlá pre bohatých a nechajte vidieku olejové kotly

Zastavte dotácie na tepelné čerpadlá pre bohatých a nechajte vidieku olejové kotly

Zástupcovia ropného odvetvia sa hádajú s výrobcami čerpadiel vo Veľkej Británii, aký spôsob vykurovania by mal štát podporovať.