INNOGY
INNOGY
INNOGY

Utlmovaním jadra má vzniknúť aj možnosť pre nedotované OZE

Odstavovanie starých atómových reaktorov vo Francúzsku môže vytvoriť investičné príležitosti za niekoľko desiatok miliárd eur. Podľa kritikov teraz iná cesta ako spoliehať sa na jadro neexistuje.

Utlmovaním jadra má vzniknúť aj možnosť pre nedotované OZE

Foto: Photodune

Britská analytická spoločnosť Aurora Energy Research predpokladá, že znižovanie závislosti na atómových elektrárňach vo Francúzsku môže vytvoriť investičné príležitosti pre obnoviteľné zdroje na trhu až v hodnote 45 miliárd eur.

Zníženie produkcie jadrovej energie zo 75 na 50 % by vyžadovalo 70 % navýšenie kapacity obnoviteľných zdrojov do roku 2030. Ako uvádza internetová stránka pv-magazine, nezaobišlo by sa to bez štátnych dotácií, ktorých výšku Aurora odhaduje na 10 miliárd eur.

Začiatkom októbra francúzsky parlament schválil cieľ okresania jadrových kapacít a zvýšenia obnoviteľných zdrojov na 23 % do roku 2020 a 32 % do roku 2030. Podľa Weijie Mak nové investičné príležitosti budú znamenať aj príchod solárnych a veterných zariadení bez štátnej dotácie do roku 2030. Tým pádom vznikne aj vyšší dopyt po zásobníkoch energie, pričom toto odvetvie by mohlo dosiahnuť kapacitu 5 GW do roku 2030.

Francúzsko je atómová veľmoc

Francúzsko je najväčším výrobcom jadrovej energie v Európe. Už v roku 2015 sa vláda zákonom zaviazala ku zníženiu podielu zo súčasných 75 % na 50 % do roku 2025, pri obmedzení celkovej produkcie elektriny z atómu na súčasných 63 GW. Ale všetko nasvedčuje tomu, že Francúzi sa jadra tak rýchlo vzdávať nebudú.

Hoci k postupnému odstavovaniu niektorých elektrární sa prihlásil aj prezident Emmanuel Macron, znižovanie závislosti na jadre nemusí byť také rýchle. Práve atómové elektrárne a za nimi stojacu loby uvádzajú médiá ako hlavný dôvod odstúpenia ministra pre ekologickú transformáciu Nicolasa Hulota.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Na ministerstve hospodárstva objavili minulý týždeň Ameriku! Pravicová liberálna strana chce doprivatizovať Slovenské elektrárne! A ešte k tomu vraj škandalózne. No áno, máme to v programe a nehanbíme sa za to. Otázkou však je, či po bačovaní Smeru z elektrární ešte vôbec niečo ostane.

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Americký prezident pobúril verejnosť po tom, čo vyhlásil, že hluk z veterných turbín spôsobuje rakovinu. Proti jeho tvrdeniam stoja jeho politický odporcovia, médiá i vedecký výskum.

Výnosy z predaja emisných povoleniek rastú s cenou. Ako s nimi štát naloží?

Výnosy z predaja emisných povoleniek rastú s cenou. Ako s nimi štát naloží?

Nové pravidlá pri používaní príjmov z aukcií kvót zvyšujú podiel schém štátnej pomoci. Envirorezort chce viac vracať naspäť podnikom.