INNOGY
INNOGY
INNOGY

Utlmovaním jadra má vzniknúť aj možnosť pre nedotované OZE

Odstavovanie starých atómových reaktorov vo Francúzsku môže vytvoriť investičné príležitosti za niekoľko desiatok miliárd eur. Podľa kritikov teraz iná cesta ako spoliehať sa na jadro neexistuje.

Utlmovaním jadra má vzniknúť aj možnosť pre nedotované OZE

Foto: Photodune

Britská analytická spoločnosť Aurora Energy Research predpokladá, že znižovanie závislosti na atómových elektrárňach vo Francúzsku môže vytvoriť investičné príležitosti pre obnoviteľné zdroje na trhu až v hodnote 45 miliárd eur.

Zníženie produkcie jadrovej energie zo 75 na 50 % by vyžadovalo 70 % navýšenie kapacity obnoviteľných zdrojov do roku 2030. Ako uvádza internetová stránka pv-magazine, nezaobišlo by sa to bez štátnych dotácií, ktorých výšku Aurora odhaduje na 10 miliárd eur.

Začiatkom októbra francúzsky parlament schválil cieľ okresania jadrových kapacít a zvýšenia obnoviteľných zdrojov na 23 % do roku 2020 a 32 % do roku 2030. Podľa Weijie Mak nové investičné príležitosti budú znamenať aj príchod solárnych a veterných zariadení bez štátnej dotácie do roku 2030. Tým pádom vznikne aj vyšší dopyt po zásobníkoch energie, pričom toto odvetvie by mohlo dosiahnuť kapacitu 5 GW do roku 2030.

Francúzsko je atómová veľmoc

Francúzsko je najväčším výrobcom jadrovej energie v Európe. Už v roku 2015 sa vláda zákonom zaviazala ku zníženiu podielu zo súčasných 75 % na 50 % do roku 2025, pri obmedzení celkovej produkcie elektriny z atómu na súčasných 63 GW. Ale všetko nasvedčuje tomu, že Francúzi sa jadra tak rýchlo vzdávať nebudú.

Hoci k postupnému odstavovaniu niektorých elektrární sa prihlásil aj prezident Emmanuel Macron, znižovanie závislosti na jadre nemusí byť také rýchle. Práve atómové elektrárne a za nimi stojacu loby uvádzajú médiá ako hlavný dôvod odstúpenia ministra pre ekologickú transformáciu Nicolasa Hulota.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Uhlíková daň z energií je nobelovské riešenie. Plní štátny mešec a nič nerieši

Stĺpček. Uhlíková daň z energií je nobelovské riešenie. Plní štátny mešec a nič nerieši

Čo ak sa ukáže, že zdaňovanie fosílnych palív a zavádzanie emisných kvót nevedie k deklarovanému cieľu? Ale o to tu vôbec nejde.

Energetická hospodárnosť? Každá desiata novostavba u nás nespĺňa zákonné požiadavky

Energetická hospodárnosť? Každá desiata novostavba u nás nespĺňa zákonné požiadavky

Až 11 % novopostavených rodinných domov v roku 2017 nespĺňalo zákonom stanovené minimálne požiadavky na stavby v oblasti energetickej hospodárnosti. Medzinárodný certifikát udržateľnosti má na Slovensku asi päťdesiatka budov.

Stĺpček. Teplárenské nevoľníctvo? Správa o mentálnom svete slovenskej energetiky

Stĺpček. Teplárenské nevoľníctvo? Správa o mentálnom svete slovenskej energetiky

Priam nevoľnícke postavenie, v ktorom sú mnohé domácnosti voči dodávateľom tepla, je iba symptómom. Mentálny svet, ktorý existenciu takýchto vzťahov umožňuje, ovláda celú slovenskú energetiku.