Klaster Energetických Komunít Slovenska (KEKS) v spolupráci so Slovenskou asociáciou udržateľnej energetiky (SAPI) usporiadali kongres energetických komunít s medzinárodnou účasťou.
Prvý Kongres komunitnej energetiky Slovenska s medzinárodnou účasťou, pod vedením Klastra Energetických Komunít Slovenska (KEKS) v spolupráci so Slovenskou asociáciou udržateľnej energetiky (SAPI) sa uskutočnil 21. novembra 2024 v Šachtičkách.
Nosnou témou konferencie bola: Komunitná energetika - budúcnosť, ktorá je už dnes realitou.
Komunitná energetika predstavuje revolučný prístup k výrobe elektrickej energie v mieste spotreby, kde miestne organizácie ako sú občianske iniciatívy, bytové domy, samosprávy alebo firmy zohrávajú kľúčovú úlohu, vďaka čomu benefitujú z využívania služby.
Tento koncept podporuje nielen udržateľnosť a ekonomickú nezávislosť, ale poskytuje aj účinný nástroj na úsporu nákladov za energie. Podľa vyhlášky č. 207/2023 o pravidlách trhu dochádza vznikom skupiny zdieľania k vzniku skupiny odberných miest a odovzdávacích miest (OOM). Skupiny sústreďujú spoločne konajúcich aktívnych odberateľov, alebo aktívneho odberateľa a energetické spoločenstvo, či energetické spoločenstvo a jeho členov, medzi ktorými je zdieľaná elektrina.
1. kongres komunitnej energetiky na Slovensku sa niesol v znamení medzinárodnej spolupráce s účasťou odborníkov zo Slovenska, Čiech a Rakúska.
Podujatia sa zúčastnili zástupcovia SIEA, OKTE/EDC, akademickej obce, miest a obcí, regionálnych samospráv, odbornej verejnosti, národných klastrov a mimovládnych organizácií. Celú konferenciu viedol Richard Modrák, predseda KEKS a súčasne predstavil panel o aktuálnom stave komunitnej energetiky na Slovensku, výzvach a budúcich očakávaniach.
Súčasťou konferencie boli viaceré diskusné bloky medzi jednotlivými účastníkmi, ukážka moderných prvkov v rámci obnoviteľných zdrojov energie a nástrojov energetického manažmentu. Nechýbala téma možností financovania projektov prostredníctvom podporných schém a alternatívnych foriem.
Efektívne využívanie konceptu komunitnej energetiky v prostredí bytových domov a samospráv bolo ďalšou diskutovanou témou, ktorá sa stretla s výrazným záujmom účastníkov.
Vystúpenie Libora Lázničku zo SAPI prinieslo pohľad na rozdiely medzi Slovenskom a Českom, kde sa diskutovalo o dosiahnutých pokrokoch aj prekážkach, ktoré bránia výraznejšiemu rozvoju.
Peter Čulen z OKTE predstavil hlavné body a stav funkčnosti EDC vrátane výsledkov reálnej prevádzky zdieľania elektriny cez EDC. O funkčnom modeli hovoria samotné výsledky, kde sa k 20. novembru 2024 vyzdieľalo 1990,62 MWh v rámci 614 OOM.
Medzi hlavné výzvy patrí potreba legislatívnych úprav a zvýšenie povedomia verejnosti. Napriek tomu, že je pred organizátorom ešte veľa práce, očakáva, že komunitná energetika sa stane kľúčovým prvkom v boji proti rastúcim cenám energie.
Národný Klaster Energetických Komunít Slovenska v spolupráci so Slovenskou Inovačnou a Energetickou Agentúrou (SIEA) zabezpečujú popularizáciu konceptu a pomoc pri zavádzaní zdieľania elektriny, či vznik energetických komunít alebo energetických spoločenstiev.
Bližšie informácie, pomoc pre občanov, samosprávy a podnikateľské subjekty a registráciu subjektov záujmu o využívanie benefitov zdieľania elektriny nájdete na KEKS.energy.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.