Ceny elektriny a plynu klesli na európskom trhu na niekoľkoročné minimum a slovenskí dodávatelia teraz majú podľa ÚRSO šancu ukázať, či a ako konkurenčné prostredie dokáže stláčať ceny nadol. Aby úrad posilnil tlak na dodávateľov, začína odteraz každomesačne zverejňovať burzové ceny elektriny a plynu.
Pokles cien energii na európskom trhu je zásadný a slovenskí odberatelia by ho mali podľa názoru ÚRSO pocítiť výraznejšie. Či sa tak naozaj stane má podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví závisieť od toho, či konkurenčné prostredie medzi dodávateľmi dokáže vytvoriť dostatočný tlak.
"Regulačný úrad totiž nestanovuje pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorá sa nemôže prekročiť, nižšiu cenu však môžu ponúknuť odberateľom všetci dodávatelia," zdôrazňuje úrad. ÚRSO pritom konkurenčné prostredie v slovenskej energetike sám označil za nefungujúce a zdôvodňoval tým aj to, prečo nemôže prísť väčšia deregulácia trhu ani v období novej regulačnej politiky.
S cieľom zlepšiť informovanosť odberateľov o aktuálnych cenách komodít na svetových trhoch a zosilniť tlak na dodávateľov energii sa ÚRSO rozhodol každomesačne zverejňovať vývoj cien elektriny a plynu na burzách. Prvý cenový prehľad zahŕňa obdobie po prvý kvartál tohto roka.


Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.