Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

ÚRSO trvá na svojom, dodávatelia majú vystaviť „opravné“ faktúry

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví opäť prízvukuje, že pre všetkých odberateľov platia aj v novom roku ceny na úrovni vlaňajška – a to od 1. januára 2017. Pre dodávateľov vypracoval odporúčania.

ÚRSO trvá na svojom, dodávatelia majú vystaviť „opravné“ faktúry

Foto: Energie-portal.sk

V retroaktivite vlastných rozhodnutí ÚRSO naďalej nijaký problém nevidí. Regulačný úrad dnes oznámil, že v súčasnosti ukončuje vydávanie cenových rozhodnutí podľa novej vyhlášky o elektroenergetike č.18/2017 Z.z. Cenové rozhodnutia sú účinné od 1. januára tohto roku – a podľa ÚRSO v plnom súlade s ustanoveniami zákona o regulácii v sieťových odvetviach.

Nové faktúry alebo dobropisy

„Pre všetkých odberateľov platia v roku 2017 ceny na úrovni roka 2016, a to od 1. januára 2017,“ uviedol úrad v tlačovej správe.

V prípade vyúčtovacích faktúr, ktoré obsahujú aj obdobie mesiacov január, prípadne aj február tohto roku, by mali dodávatelia podľa ÚRSO na základe nových cenových rozhodnutí vystaviť odberateľom „opravné“ faktúry. Druhou možnosťou má byť, že dodávatelia budú  rozdiel v cene odberateľom poukazovať vo forme dobropisov.

V prípade, že odberatelia vyúčtovacie faktúry, ktoré obsahujú aj vyúčtovanie reálnej spotreby za január, prípadne aj február 2017 nezaplatia a dodávateľ im obratom nevystaví opravnú vyúčtovaciu faktúru, regulačný úrad ich vyzýva, aby sa naň obrátili.

Samotný ÚRSO však pritom priznáva, že ak sa naň spotrebitelia budú obracať, po právnej stránke toho veľa urobiť nemôže: Úrad zdôrazňuje, že nemá zákonnú právomoc vstupovať do obchodných vzťahov medzi dodávateľom a odberateľom.“

Napriek tomu ale úrad tvrdí, že všetci odberatelia, ktorí svoje vyúčtovacie faktúry a prípadne aj preddavkové platby  už zaplatili, v žiadnom prípade nebudú poškodení.

Prípadný rozdiel im podľa predstáv regulátora dodávatelia zúčtujú v nasledujúcej vyúčtovacej faktúre.

Dodávatelia i viacerí právni experti vidia situáciu celkom inak. Podľa nedávneho prieskumu Energie-portal.sk mnohí dodávatelia odberateľov naďalej vyzývajú, aby zálohové platby určené na základe pôvodných rozhodnutí ÚRSO rozhodne „nezahadzovali do koša“, ale riadne uhradili.

Odporúčania pre dodávateľov

Keďže v chaose, ktorý od začiatku roka vznikol sa orientuje čoraz ťažšie a situácia, ktorá nastala, „nie je vo vzťahu k úprave preddavkových platieb a vyúčtovacích faktúr legislatívne upravená,“ úrad dodávateľom odporúča nasledovné:

1. V prípade vyúčtovacích faktúr, ktoré obsahujú mesiace január, prípadne aj február 2017,čo najskôr pristúpiť k vystaveniu opravných faktúr, resp. dobropisov, ktoré by zohľadnili rozdiely v cenách, ktoré vznikli vydaním nových cenových rozhodnutí od 1. januára 2017 a zrušením predchádzajúcich cenových rozhodnutí, na základe ktorých boli vystavené vyúčtovacie faktúry.

2. V prípade preddavkových platbách využiť právnu úpravu zákona o energetike a pravidiel trhu, ktorá umožňuje dodávateľom navrhnúť zmenu výšky preddavkových platieb pri zmene ceny z vlastnej iniciatívy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (3)

 1. eam@eam.sk27.02.2017 (08:34)
  Čo v prípade, že niekto bude mať faktúru podľa opravených cien vyššiu ako má podľa pôvodných rozhodnutí na rok 2017... ? kto je vlastne poškodený ako uzdravený... ?
 2. eam@eam.sk27.02.2017 (08:34)
  Čo v prípade, že niekto bude mať faktúru podľa opravených cien vyššiu ako má podľa pôvodných rozhodnutí na rok 2017... ? kto je vlastne poškodený ako uzdravený... ?
 3. eam@eam.sk27.02.2017 (08:39)
  Určitá skupina odberateľov - podnikateľov a nie malá, by mal dostať opravné faktúry vyššie ako podľa pôvodných rozhodnutí URSO pre rok 2017, resp. aj po zmenenych cenovych rozhodnutiach z januara tohto roku pre uzemie SSE-D. Ako nazveme túto skupinu ? TRPITELIA ... ?!?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku opäť medziročne klesol

Podiel obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku opäť medziročne klesol

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) mali na koncovej spotrebe energií v EÚ v roku 2017 podiel 17,5 %. U nás podiel tzv. zelenej energetiky dva po sebe idúce roky klesá. Vyplýva to z najnovších čísel Eurostatu.

Nemci vybudujú prvé terminály na skvapalnený zemný plyn. Láka ich LNG z USA

Nemci vybudujú prvé terminály na skvapalnený zemný plyn. Láka ich LNG z USA

Skvapalnený zemný plyn by mal do Európy smerovať cez dva nové terminály na LNG v Nemecku. Spojené štáty ako potenciálny dodávateľ budovanie novej infraštruktúry vítajú, Nemci však rokujú aj s Katarom, Egyptom a Izraelom.

Dojazd elektromobilov klesá kvôli nízkym teplotám aj o 40 %, odhalila štúdia AAA

Dojazd elektromobilov klesá kvôli nízkym teplotám aj o 40 %, odhalila štúdia AAA

Mrazivé počasie výrazne skracuje dojazd elektrických aut. Majitelia týchto vozidiel v USA uvádzajú, že ich elektromobily majú pri nízkych teplotách takmer o polovicu menší dojazd.