Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

ÚRSO po tlaku vlády zruší vlastné rozhodnutia, distribučné poplatky neporastú

Po tom, čo sa na vyššie fixné poplatky za distribúciu plynu a elektriny začali množiť sťažnosti a na problém upozornila i opozičná SaS, drahšie energie na strednom Slovensku dnes riešila vláda. Predseda ÚRSO sa podriadil, vlastné zlyhanie však nevidí.

ÚRSO po tlaku vlády zruší vlastné rozhodnutia, distribučné poplatky neporastú

Foto: Fotolia

Hoci Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ešte včera hovoril o „zdražovaní elektriny“ v úvodzovkách, upozornenia od samospráv označoval za „hystériu“ a odmietal akékoľvek úvahy o zmenách, po dnešnom zásahu je vlády je všetko inak.

Predseda ÚRSO, Jozef Holjenčík, na koberčeku u premiéra náhle zmenil názor a úrad sám stiahne kritizované rozhodnutia týkajúce sa poplatkov pri distribúcii elektriny v pôsobnosti SSE – Distribúcia ako i taríf stanovených pre SPP – Distribúciu pri odbere plynu.

Fixné poplatky sa vrátia na minuloročnú úroveň

“Na rokovaní vlády sme vyslovili zásadný politický nesúhlas s novým regulačným rámcom. Nevidíme žiadny dôvod na to, aby pri poklese cien plynu a elektriny sa zvyšovali poplatky fixného charakteru,“ uviedol na tlačovej besede s ministrom hospodárstva premiér Fico.

“Predseda regulačného úradu nám oznámil, že je pripravený v rámci autoremedúry (opravy vlastného rozhodnutia, pozn. red.) obidve rozhodnutia stiahnuť, aj pokiaľ ide o fixné poplatky týkajúce sa ističov, aj pokiaľ ide o fixné poplatky pri odbere plynu,“ povedal Fico. Takéto počínanie regulačného úradu na Slovensku dosiaľ nemalo precedens.

Stiahnutie rozhodnutí v praxi znamená, že rok 2017 bude fungovať na tých istých základoch ako vlaňajšok. „Žiadne vyššie zálohové platby nebudú, budú sa s tým musieť vysporiadať distribučné spoločnosti,“ doplnil Fico. K výraznému zdraženiu elektriny pre mnohých odberateľov, na ktoré upozorňovala opozičná SaS, tak podľa všetkého napokon nedôjde.

ÚRSO vlastné zlyhanie nevidí

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.