Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

SaS: Ceny energií sa v niektorých prípadoch navýšia aj o dvetisíc percent

Hoci vláda Roberta Fica prezentuje ako výsledok svojho pôsobenia stabilné ceny energií, podľa opozičnej strany SaS vďaka zdraženiu fixnej zložky výslednej ceny elektriny a plynu mnohým ľuďom náklady od tohto roka stúpnu.

SaS: Ceny energií sa v niektorých prípadoch navýšia aj o dvetisíc percent

Jana Kiššová | Foto: Energie-portal.sk

Desiatky konkrétnych podnetov, ktoré dostávame od občanov, podložené rozpisom zálohových platieb, však hovoria o dramatickom opaku. V niektorých prípadoch ide o zvýšenie aj o dvetisíc percent,“ povedala predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.

Zdôraznila, že sa tak deje v prípade elektriny, plynu ale aj vody, keďže rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) boli zavedené poplatky za vodomer.

Kiššová sa preto pýta, komu má občan dôverovať. „V prípade stabilných cien energií má však Robert Fico pravdu. Sú stabilne privysoké a stabilne rastúce. Ceny energií na trhoch dlhodobo klesali, u nás sa ich poklesu na regulačnom úrade bránili zvyšovaním iných položiek, ktoré sú súčasťou konečného účtu,“ povedala Kiššová.

Poslanec a člen hospodárskeho výboru Karol Galek (SaS) pripomenul, že strana Sloboda a Solidarita na problém s cenami elektriny, ktoré v roku 2017 pre mnohých vyletia hore, upozorňovala ešte vlani v decembri.

Zákazníci nevedia, čomu majú veriť, či tomu, čo počujú od Roberta Fica a Jozefa Holjenčíka, alebo tomu, čo stojí na rozpise platieb,“ hovoril Galek a ľuďom odporučil riadiť sa peňaženkou a sledovať, čo z nej reálne zmizne.

Doplnil, že ÚRSO sa síce bráni vyjadreniami, že ide o nesprávne pochopenie nového zloženia cien, no žiaľ, práve za netransparentnosť a nesystémovosť je úrad kritizovaný doma, ale aj z radov Európskej únie. „Tvrdiť, že ľudia by si mali optimalizovať ističe a cenové rozhodnutie vydať iba pár dní pred koncom roku, je to isté, ako keď vlakom zmenia grafikon, a ľuďom to povedia až po tom, čo im ušiel vlak. Navyše, nie každý má možnosť zníženia kapacity ističov,“ vysvetlil Galek.

Pre niektorých tak platba za elektrinu mierne poklesne, pre mnohých však, naopak, výrazne stúpne. „Dotkne sa to predovšetkým rodinných domov, podnikateľov, miest a obcí, ale aj škôl. A tiež na to doplatia práve tí, ktorí v minulosti investovali do zníženia svojej spotreby elektriny,“ dodal.

Kiššová neopomenula ani decembrovú medziparlamentnú konferenciu organizovanú slovenským hospodárskym výborom v rámci predsedníctva Rade EÚ na tému energetickej únie, ktorej cieľom je aj zníženie cien energií. Zdá sa, že Slovensko sa evidentne rozhodlo ísť presne opačným smerom.

Vyzývame preto predsedu regulačného úradu Jozefa Holjenčíka, aby zverejnili svoje modelové prepočty prípadov, v ktorých cena elektriny poklesne, aby si ľudia vedeli pozrieť, či do tej vyvolenej skupiny patria aj oni sami, alebo boli zaradení do skupiny, ktorá sa ocitla v nemilosti sociálnych demokratov,“ informovala Kiššová.

Liberáli budú v tejto veci interpelovať ministra hospodárstva SR Petra Žigu, aby zverejnil prepočty a dáta, koľkých sa vyššie ceny energií nedotknú a koľkým sa, naopak, výrazne zvýšia.

Zdroj: SaS, redakcia


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.