Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

ÚRSO platil státisíce eur za neexistujúce znalecké posudky

Regulované subjekty by mali preukazovať reálnu hodnotu majetku na základe znaleckých posudkov vypracovaných na vlastné náklady, odporúča NKÚ.

ÚRSO platil státisíce eur za neexistujúce znalecké posudky

Foto: Fotolia

Výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví priniesli viacero zistení, ktoré boli známe už istý čas. Svojvoľné postupy v cenovom konaní, pochybné stanovovanie všeobecnej hodnoty majetku distribučných spoločností, preferovanie spriaznených znalcov a konzultantov, či nehospodárne nakladanie s verejnými peniazmi. Čo vlastne NKÚ vyčíta fungovaniu ÚRSO v období rokov 2016 a 2017?

Na postup v cenovom konaní v elektroenergetike nemal úrad vypracovaný interný predpis, ktorý by tento proces podrobnejšie upravoval. Na začiatku roka 2017 sa zvýšili regulované ceny elektriny, no neskôr došlo k ich návratu na úroveň predchádzajúceho roka. Podľa NKÚ však spôsobom bez objektívneho hodnotenia, javiacim znaky narušenia princípu transparentnosti a nezávislosti činnosti úradu.

Riešenie situácie okolo regulovaných cien v elektroenergetike a spôsob, akým došlo k ich vráteniu na úroveň predchádzajúceho roka, nepovažuje NKÚ SR za najvhodnejší z hľadiska stability regulačného obdobia, ani ako signál účastníkom trhu a rešpektovania princípov právneho štátu.

“Skutočnosť, že sa novourčené ceny dostali na pôvodnú úroveň z roka 2016 nie legitímnym spôsobom, ale na základe spoločenského tlaku obyvateľstva a celkovej politickej situácie javí znaky narušenia princípu transparentnosti a nezávislej činnosti úradu.”

Audit majetku distribučiek

Vtedajšiemu predsedovi úradu Holjenčíkovi sa vyčítalo aj preferovanie spriaznených znaleckých firiem pri stanovovaní hodnoty majetku distribučných spoločností. Táto položka je tiež jedným z faktorov, od ktorého sa odvíja konečná cena elektriny.

Kontrolu majetku zabezpečovali štyri externé znalecké organizácie, 17 externých súdnych znalcov, 16 externých konzultantov a 52 zamestnancov úradu. Priebeh kontroly majetku v distribučných spoločnostiach však nebol podľa NKÚ po procesnej stránke realizovaný postupom uvedeným v zákone o regulácii.

Za účelom auditu distribučiek mal ÚRSO k dispozícii vyše 1,6 mil. eur. NKÚ zistil viacero nedostatkov poukazujúcich na nehospodárne nakladanie s týmito peniazmi. Napríklad úrad si nechal vyhotoviť metodiku na stanovenie všeobecnej hodnoty zariadení na výkon regulovaných činností v sieťových odvetviach Slovenskou technickou univerzitou za 23 400 eur. To však nebolo nevyhnutné, pretože všeobecnú hodnotu majetku definuje vyhláška.

Úrad sa tiež vyhýbal zadávaniu zákaziek, na ktoré sa vzťahuje zákon o verejnom obstarávaní a a znížil ich predpokladanú hodnotu pod stanovený limit. Rovnako uhradil výdavky za znalecké posudky a analýzy za 470-tisíc eur, ktorých vypracovanie, dodanie a využitie je podľa NKÚ nepreukázateľné. Ďalej úrad nevedel dostatočne preukázať ani zdôvodniť právne služby, za ktoré zaplatil vyše 116-tisíc eur.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zastavenie dodávok plynu z Ruska reálne hrozí, pripúšťa minister hospodárstva

Zastavenie dodávok plynu z Ruska reálne hrozí, pripúšťa minister hospodárstva

Budeme musieť použiť všetky opatrenia, na ktorých sme desať rokov pracovali, upozorňuje Peter Žiga.

Ak budú malé OZE vytláčať zemný plyn, kvalitu ovzdušia to môže aj zhoršiť, varuje SPNZ

Ak budú malé OZE vytláčať zemný plyn, kvalitu ovzdušia to môže aj zhoršiť, varuje SPNZ

Nahrádzanie nízkoemisného zemného plynu obnoviteľnými zdrojmi je z pohľadu hodnoty za peniaze neefektívna, tvrdí Slovenský plynárenský a naftový zväz.

Inštaláciu lokálneho zdroja brzdí zbytočná byrokracia

Inštaláciu lokálneho zdroja brzdí zbytočná byrokracia

Nie vždy sa na strechu budovy vojde fotovoltická elektráreň s požadovaným výkonom, prekážkou je aj zdĺhavý administratívny proces v distribučných spoločnostiach.