Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

ÚRSO obviňuje SaS z klamstva. Ministerstvo chce o opozičných návrhoch diskutovať

Návrh opozičných poslancov Karola Galeka a Jany Kiššovej, ktorý by mal proces cenotvorby viac otvoriť verejnosti, minister Peter Žiga nepozná, ale diskusiu pripúšťa. ÚRSO odmieta komentovať vyjadrenia, ktoré pokladá za „absurdné klamstvá.“

regulácia v sieťových odvetviach

Foto: Fotolia

Poslanci opozičnej SaS Karol Galek a Jana Kiššová začiatkom týždňa predstavili návrh, ktorý by podľa nich výrazne stransparentnil proces cenovej regulácie na Slovensku. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by po novom povinne zverejňoval cenové návrhy energetických monopolov.

Liberáli svoj návrh podložili tvrdením, že ceny energií na Slovensku patria k najvyšším v Európe a otvorenejšia regulácia by ich pomohla znížiť. ÚRSO však tvrdenia Galeka a Kiššovej ostro odmieta.

ÚRSO: absurdné klamstvá nekomentujeme

„ÚSRO ako odborný úrad nekomentuje politické vyjadrenia, ktorých súčasťou sú napríklad absurdné klamstvá o tom, že „Slovensko je dlhodobo na čele rebríčku medzi krajinami Európskej únie s najvyššími cenami energií,“ uviedol pre Energie-portal.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Regulačný úrad, ktorý nemá legislatívnu iniciatívu, samotný návrh poslancov komentovať nechcel. Trvá však na tom, že transparentnosť cenotvorby presadzuje „v maximálnej miere v medziach platných zákonov.“

Reguláciu v sieťových odvetviach u nás okrem opozičnej SaS dlhodobo kritizuje aj Európska komisia. Okrem netransparentnosti regulačného procesu, do ktorého verejnosť vidí len obmedzene, nám vytýka, napríklad, účasť vládnych rezortov v cenových konaniach a závislosť regulátora od výkonnej moci.

MH SR: cenotvorba už je transparentnejšia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. jozef.dlabik@sse.sk12.02.2018 (07:48)
    Skúste si spočítať návratnosť hocijakého EnEf projektu pri celkovej cene elektriky cca 100€/MWh VN odberatelia alebo 135€/MWh NN odberatelia (bez DPH) alebo 120€/MWh domácnosti (s DPH) a zistíte že je to 10 a viac rokov, čiže hovoriť o drahej elektrike je úplne scestné a kto tomu neverí nech mi napíše kľudne s mu pôjdem nejaký ten EnEf projekt realizovať alebo spočítať (no ak chce aj postaviť zdroj na tú drahú elektriku) JDL

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Špeciálne 24. kolo projektu Zelená domácnostiam uzavreli po 72 hodinách. Domácnosti z mimobratislavských regiónov sa v ňom mohli uchádzať o príspevky na biomasové kotly a tepelné čerpadlá.

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Solárne panely by v budúcnosti mohli produkovať energiu aj v prípade daždivého počasia. Umožniť by to mala nová čínska technológia.

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Investície do obnoviteľných zdrojov priniesli svoje ovocie. Náklady na výrobu elektrickej energie zo solárnych zariadení sú totiž podľa najnovších analýz o polovicu nižšie, ako na jej výrobu z fosílnych palív.