Chceli sme to urobiť lepšie – dopadlo to ako vždy. Zámysel ÚRSO nebol zlý, výsledok je však presne opačný, ako regulátor očakával.
S reguláciou cien sú spojené rôzne úskalia, niektoré skryté, niektoré viditeľné. Energetika v tomto ohľade nie je výnimkou. Regulované ceny zároveň nemusia automaticky znamenať nižšie ceny. Realitou môže byť presný opak. A začiatok roka 2023 je toho dôkazom.
Malé podniky – akými sú najrôznejšie prevádzky od cukrární cez železiarstva až po ambulancie lekárov – aktuálne pociťujú neblahý dôsledok zmien, ktoré v pravidlách regulácie urobil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). A to na prvý pohľad nenápadnou úpravou: posunom referenčného obdobia pre výpočet regulovaných cien.
ÚRSO reguluje ceny metódou „price cap,“ čo znamená, že stanovuje „cenové stropy,“ ktoré dodávatelia nemôžu pri dodávkach energií prekročiť. Úrad pritom vychádza z referenčného obdobia, počas ktorého sleduje dianie na trhu. A na základe priemeru cien v sledovanom období potom určuje maximálne regulované ceny pre zraniteľných odberateľov, teda domácnosti, malé podniky a ďalšie segmenty podliehajúce regulácii.
V minulosti býval pri elektrine takýmto referenčným obdobím prvý polrok predchádzajúceho kalendárneho roka. V aktuálnej situácii by to znamenalo, že regulované ceny uplatňované po 1. januári po 2023 by vychádzali z priemeru trhových cien za obdobie január až jún 2022. A ako ukázala naša včerajšia analýza, výsledná priemerná cena za toto obdobie by bola 188 eur / MWh. To je, mimochodom, pod úrovňou „cenového stropu,“ ktorý vláda ešte vlani sľúbila firmám aj samosprávam.
Avšak po tom, ako začali ceny elektriny na trhoch v roku 2021 výrazne rásť, ÚRSO sa rozhodol toto referenčné obdobie posunúť. Niet pochýb, že regulátor tak robil v dobre viere. Očakával, že ceny už dosiahli svoj vrchol a postupne klesnú. A k posunu referenčného obdobia úrad zároveň tlačili aj vlečúce sa rokovania medzi štátom a akcionármi Slovenských elektrární o zlacnenej energii pre domácnosti.
ÚRSO takýto posun referenčného obdobia urobil novelou príslušnej vyhlášky opakovane. Výsledkom bolo, že rozhodujúcim obdobím pre výpočet regulovaných cien sa stali namiesto šiestich mesiacov iba dva. August a september 2022. Teda obdobie s rekordnými cenami energií, ktoré dosiahli svoj doterajší vrchol práve v závere vlaňajšieho leta. Aktuálne regulované ceny tak vychádzajú z priemernej trhovej ceny na úrovni až 547 eur / MWh. To je oproti spomínaným 188 eurám takmer trikrát viac.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.