Umelá fotosyntéza má potenciál stať sa ďalším obnoviteľným zdrojom energie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Umelá fotosyntéza má potenciál stať sa ďalším obnoviteľným zdrojom energie

Inovatívny vedecký prístup pracuje so skutočnosťou, že rastliny dokážu vyrábať energiu priamo zo slnka. Imitáciou listu prináša nový pohľad na spôsob, akým sa molekuly vody štiepia počas fotosyntézy.

Umelá fotosyntéza má potenciál stať sa ďalším obnoviteľným zdrojom energie

Foto: Pexels

Zdroj čistej energie

Pri procese fotosyntézy dochádza k premene slnečného žiarenia priamo na využiteľnú energiu. Podľa vedcov z Purdue University budeme fotosyntézu čoskoro schopní umelo napodobniť a premieňať tak energiu zo slnka na čistý, skladovateľný a efektívny zdroj energie.

V priebehu jednej hodiny na Zem dopadne v podobe slnečného žiarenia také množstvo energie, že by pokrylo všetky energetické potreby ľudskej civilizácie na celý rok. Biofyzička Yulia Puskhar, ktorá pôsobí na Purdue’s College of Science, so svojím tímom prináša spôsob, ako túto energiu využiť napodobňovaním rastlín.

Nový objav by mohol posunúť hranice čistej energie, ktorej v súčasnosti dominujú veterná a slnečná energia. Pridanie syntetickej fotosyntézy ako ďalšieho zdroja by dramaticky zmenilo kontext obnoviteľnej energie.

Ľahké skladovanie energie bez potreby objemných batérií by výrazne zlepšilo efektívne a ekologické zásobovanie elektrickou energiou. Kým veterné turbíny a fotovoltika majú z hľadiska dopadu na životné prostredie aj negatívne a komplikujúce faktory, Yulia Pushkar dúfa, že umelá fotosyntéza by sa mohla týmto úskaliam vyhnúť.

„Spolu s ďalšími vedcami z celého sveta pracujeme veľmi tvrdo na tom, aby sme dokázali sprostredkovať dostupnú energiu. Energiu, ktorá by bola čistá a udržateľná, a ktorú by sme mohli produkovať pomocou netoxických, ľahko dostupných prvkov. Naša umelá fotosyntéza je na tejto ceste krokom vpred,“ uvádza vedkyňa.

Metóda efektívnejšia ako solárne panely

Fotosyntéza je komplexný proces, v rámci ktorého rastliny premieňajú slnečné žiarenie a molekuly vody na energiu v podobe glukózy, pričom využívajú pigment, zvyčajne chlorofyl, ako aj bielkoviny, enzýmy a kovy.

To najbližšie k umelej fotosyntéze, čím v súčasnosti ako ľudstvo disponujeme, je fotovoltická technológia, prostredníctvom ktorej solárny článok premieňa slnečnú energiu na elektrinu. Tento proces je však málo účinný, dokáže zachytiť iba približne 20 % slnečnej energie. Fotosyntéza je oveľa efektívnejšia, v podobe chemickej energie uloží do biomolekúl až 60 % slnečnej energie.

Yulia Pushkar v laboratóriu, foto: Purdue University

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odporuje to naradeniu EÚ, hovoria výrobcovia elektriny o návrhu MH SR na mimoriadnu daň

Odporuje to naradeniu EÚ, hovoria výrobcovia elektriny o návrhu MH SR na mimoriadnu daň

Ministerstvo svoj návrh s odbornou verejnosťou nijako nekonzultovalo, bude to ďalšia rana pre obnoviteľné zdroje, myslí si riaditeľ SAPI Karaba.

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

Užívatelia budú za odber aj dodávku do sústavy na jednom mieste platiť iba raz.

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Európa vraj prichádza o cenovú konkurencieschopnosť v mnohých oblastiach, obzvlášť pri nákladoch na elektrinu a plyn. Môže to ohroziť transformáciu priemyslu.