Umelá fotosyntéza má potenciál stať sa ďalším obnoviteľným zdrojom energie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSDS
VSDS
VSE

Umelá fotosyntéza má potenciál stať sa ďalším obnoviteľným zdrojom energie

Inovatívny vedecký prístup pracuje so skutočnosťou, že rastliny dokážu vyrábať energiu priamo zo slnka. Imitáciou listu prináša nový pohľad na spôsob, akým sa molekuly vody štiepia počas fotosyntézy.

Umelá fotosyntéza má potenciál stať sa ďalším obnoviteľným zdrojom energie

Foto: Pexels

Zdroj čistej energie

Pri procese fotosyntézy dochádza k premene slnečného žiarenia priamo na využiteľnú energiu. Podľa vedcov z Purdue University budeme fotosyntézu čoskoro schopní umelo napodobniť a premieňať tak energiu zo slnka na čistý, skladovateľný a efektívny zdroj energie.

V priebehu jednej hodiny na Zem dopadne v podobe slnečného žiarenia také množstvo energie, že by pokrylo všetky energetické potreby ľudskej civilizácie na celý rok. Biofyzička Yulia Puskhar, ktorá pôsobí na Purdue’s College of Science, so svojím tímom prináša spôsob, ako túto energiu využiť napodobňovaním rastlín.

Nový objav by mohol posunúť hranice čistej energie, ktorej v súčasnosti dominujú veterná a slnečná energia. Pridanie syntetickej fotosyntézy ako ďalšieho zdroja by dramaticky zmenilo kontext obnoviteľnej energie.

Ľahké skladovanie energie bez potreby objemných batérií by výrazne zlepšilo efektívne a ekologické zásobovanie elektrickou energiou. Kým veterné turbíny a fotovoltika majú z hľadiska dopadu na životné prostredie aj negatívne a komplikujúce faktory, Yulia Pushkar dúfa, že umelá fotosyntéza by sa mohla týmto úskaliam vyhnúť.

„Spolu s ďalšími vedcami z celého sveta pracujeme veľmi tvrdo na tom, aby sme dokázali sprostredkovať dostupnú energiu. Energiu, ktorá by bola čistá a udržateľná, a ktorú by sme mohli produkovať pomocou netoxických, ľahko dostupných prvkov. Naša umelá fotosyntéza je na tejto ceste krokom vpred,“ uvádza vedkyňa.

Metóda efektívnejšia ako solárne panely

Fotosyntéza je komplexný proces, v rámci ktorého rastliny premieňajú slnečné žiarenie a molekuly vody na energiu v podobe glukózy, pričom využívajú pigment, zvyčajne chlorofyl, ako aj bielkoviny, enzýmy a kovy.

To najbližšie k umelej fotosyntéze, čím v súčasnosti ako ľudstvo disponujeme, je fotovoltická technológia, prostredníctvom ktorej solárny článok premieňa slnečnú energiu na elektrinu. Tento proces je však málo účinný, dokáže zachytiť iba približne 20 % slnečnej energie. Fotosyntéza je oveľa efektívnejšia, v podobe chemickej energie uloží do biomolekúl až 60 % slnečnej energie.

Yulia Pushkar v laboratóriu, foto: Purdue University

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Inovatívny rotor s dvoma ohybnými lopatkami má neštandardnú konfiguráciu a je vhodný predovšetkým na pobrežia. Odolá aj silným náporom vetra.