VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Ukrajina znižuje závislosť na plyne z Ruska

Ukrajina verí, že jej zámer znížiť dovoz plynu v tomto roku na 27 mld m3 je opodstatnený, povedal minulý piatok v miestnej televízii minister energetiky a uhoľného priemyslu Juri Boiko. Verí, že Kyjev má páky na to, aby mohla s istotou povedať, že pre krajinu to nebude mať žiadne negatívne dôsledky.

Ukrajina znižuje závislosť na plyne z Ruska

© Dreamstime.com

„Máme pochopenie pre to, ako sa dostať z tejto situácie. Sme si istí, máme pravdu," cituje ministra agentúra ITAR-TASS. Ukrajina už dávnejšie oznámila Gazpromu svoj zámer znížiť dovoz plynu v tomto roku. Boiko verí, že žiadna krajina sa ne odvolá k medzinárodnému rozhodcovskému súdu, nakoľko prípad by mohol trvať dva roky a to nikto nepotrebuje.

ITAR-TASS informoval minulý týždeň aj o tom, že Ukrajina plánuje využiť v tepelných elektrárňach uhlie namiesto zemného plynu. To by malo pomôcť ušetriť asi 6 mld m3 plynu ročne. Podľa ministra Boika budú práce na technologickom prerobení tepelných elektrární na uhlie trvať asi jeden rok. Ukrajina vraj vyvinula v spolupráci s Čínou k tejto prestavbe elektrární novú technológiu.

ITAR-TASS uvádza, že minulý týždeň ukrajincký premiér Nikolaj Azarov povedal, že pre Ukrajinu je výhodnejšie využívať pre tepelné elektrárne uhlie, než zemný plyn Ruska, ktorý krajina kupuje v cene 416 amerických dolárov za 1000 metrov kubických. Momentálne sa javí byť ekonomicky efektívnejšie využívať uhlie. Podľa ukrajinského premiéra by ekonomické výhody plynu vzrástli, ak by cena plynu klesla na 220 dolárov [za 1.000 m3].

Ukrajinská vláda sa v posledných dvoch rokoch zamerala na rozvoj uhoľného priemyslu, čo krajine umožnilo dosiahnuť minuloročný prebytok uhlia vo výške päť miliónov ton.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Podporia verejné budovy z Plánu obnovy. Dostanú dotácie na rýchle energetické opatrenia

Podporia verejné budovy z Plánu obnovy. Dostanú dotácie na rýchle energetické opatrenia

Peniaze zo špeciálnej výzvy pôjdu na výmenu okien a dverí, ale aj modernizáciu osvetlenia či slnečné kolektory.

Skupina MOL predstavila najväčší závod na výrobu zeleného vodíka v regióne

Skupina MOL predstavila najväčší závod na výrobu zeleného vodíka v regióne

Zariadenie s kapacitou 10 megawattov vybudovala v areáli svojej rafinérie v Százhalombatte, ktorá je najväčšia v strednej a východnej Európe.

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

SIEA stále nevydáva poukážky, ktoré sa majú preplácať z nových eurofondov. Podmienky podpory medzičasom aktualizovali.