Ukrajina znižuje závislosť na plyne z Ruska | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Ukrajina znižuje závislosť na plyne z Ruska

Ukrajina verí, že jej zámer znížiť dovoz plynu v tomto roku na 27 mld m3 je opodstatnený, povedal minulý piatok v miestnej televízii minister energetiky a uhoľného priemyslu Juri Boiko. Verí, že Kyjev má páky na to, aby mohla s istotou povedať, že pre krajinu to nebude mať žiadne negatívne dôsledky.

Ukrajina znižuje závislosť na plyne z Ruska

© Dreamstime.com

„Máme pochopenie pre to, ako sa dostať z tejto situácie. Sme si istí, máme pravdu," cituje ministra agentúra ITAR-TASS. Ukrajina už dávnejšie oznámila Gazpromu svoj zámer znížiť dovoz plynu v tomto roku. Boiko verí, že žiadna krajina sa ne odvolá k medzinárodnému rozhodcovskému súdu, nakoľko prípad by mohol trvať dva roky a to nikto nepotrebuje.

ITAR-TASS informoval minulý týždeň aj o tom, že Ukrajina plánuje využiť v tepelných elektrárňach uhlie namiesto zemného plynu. To by malo pomôcť ušetriť asi 6 mld m3 plynu ročne. Podľa ministra Boika budú práce na technologickom prerobení tepelných elektrární na uhlie trvať asi jeden rok. Ukrajina vraj vyvinula v spolupráci s Čínou k tejto prestavbe elektrární novú technológiu.

ITAR-TASS uvádza, že minulý týždeň ukrajincký premiér Nikolaj Azarov povedal, že pre Ukrajinu je výhodnejšie využívať pre tepelné elektrárne uhlie, než zemný plyn Ruska, ktorý krajina kupuje v cene 416 amerických dolárov za 1000 metrov kubických. Momentálne sa javí byť ekonomicky efektívnejšie využívať uhlie. Podľa ukrajinského premiéra by ekonomické výhody plynu vzrástli, ak by cena plynu klesla na 220 dolárov [za 1.000 m3].

Ukrajinská vláda sa v posledných dvoch rokoch zamerala na rozvoj uhoľného priemyslu, čo krajine umožnilo dosiahnuť minuloročný prebytok uhlia vo výške päť miliónov ton.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Základným krokom pre vyriešenie energetickej krízy bolo zabezpečenie prístupu k dodávkam LNG, hovorí šéf skupiny Daniel Beneš.

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Spotrebná daň z elektriny sa vzťahuje na fotovoltické panely od určitého výkonu. Majitelia však môžu požiadať o vrátenie dane.

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Projekt rozdelili do dvoch fáz, prvá sa má rozbehnúť už o pár mesiacov.