Dotácie na opatrenia uhlíkovej neutrality pôjdu z nových daní, v hre je aj možnosť zvýšenia odvodov štátu do európskeho rozpočtu.
Európska komisia predstavila koncom mája návrh rozpočtu na roky 2021-2027 spolu so záchranným balíkom „Nástroj EÚ pre budúce generácie“. Celkovo ide o rekordný objem peňazí vo výške 1,85 bilióna eur. Tie by mali ísť nielen na naštartovanie hospodárstva, ale aj na transformáciu na tzv. zelenú, či digitálnu ekonomiku.
A odkiaľ chce Brusel na bezprecedentné opatrenia vziať peniaze? Samotný rozpočet je financovaný odvodmi členských štátov. Tu je navýšenie oproti predchádzajúcemu obdobiu „iba“ o päť miliárd eur.
„Tvrdším orieškom“ je nástroj obnovy za 750 miliárd eur. Tieto peniaze si Európska komisia, chváliaca sa úverovým ratingom AAA, plánuje požičať na finančných trhoch cez dlhopisy. Zdroje by mali byť použité výlučne na reformy a investície v súlade s dosahovaním tzv. uhlíkovej neutrality a digitálnej modernizácie.
Má ísť o jednorazový dočasný núdzový nástroj do roku 2024. Na tento krok však EK musela schváliť zvýšenie fiškálneho stropu o 0,6 % HND EÚ, ktorý bol doteraz limitovaný úrovňou 1,4 % HND EÚ. Pre Slovensko je vyčlenená nie zanedbateľná suma: takmer osem miliárd eur.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.