INNOGY
VSDS
Belimo

Gigantický plán obnovy EÚ za takmer dva bilióny eur chce dotácie naviazať na zelené kritériá

Európska komisia chce míňať peniaze, akoby zajtrajšok ani neexistoval. Cena pre európskych daňových poplatníkov je vysoká, myslí si nemecký europoslanec o pláne obnovy.

Gigantický plán obnovy EÚ za takmer dva bilióny eur chce dotácie naviazať na zelené kritériá

Foto: Fotolia

Európska komisia predstavila gigantický plán pre opätovné rozbehnutie európskej ekonomiky. Okrem dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2021-2027 vo výške 1,1 bilióna eur vzniká nový fond tzv. obnovy s objemom 750 miliárd eur. Zhruba štvrtina z týchto prostriedkov by mala smerovať do „klimatických opatrení“.

Fond obnovy bude rozdeľovať prostriedky vo forme pôžičiek a grantov pre „investície a reformy“ v členských krajinách. Súčasťou kritérií pri prideľovaní prostriedkov bude aj tzv. zelená taxonómia, teda preferovanie nízkouhlíkových riešení. Brusel chce, aby zotavovanie prebiehalo „zeleným, digitálnym a odolnejším spôsobom“.

Celková kombinovaná suma podpory EÚ (EÚ Budúcej generácie + dlhodobý rozpočet pre roky 2021-2027) tak dosiahne 1,85 bilióna eur. EÚ chce financie zabezpečiť „dočasným zdvihnutím stropu vlastných zdrojov na 2 % HDP EÚ, čo umožní Komisii využiť jej silný úverový rating pri pôžičke na finančných trhoch vo výške 750 miliárd eur.“

Tieto prostriedky sa budú prerozdeľovať podľa jednotlivých programov a splatené majú byť v priebehu desiatok rokov prostredníctvom budúcich rozpočtov. Nie však pred rokom 2028 a neskôr ako v roku 2058. Očakáva sa, že návrh dlhodobého rozpočtu spolu s fondom obnovy EÚ by mala Európska rada (zastúpená členskými krajinami) schváliť do júla.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

SPP – distribúcia v rámci spoločného projektu plynárenských spoločností preskúma možnosti distribúcie vodíka, Nafta sa zameria na uskladňovanie vodíka.

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Nemôžete byť udržateľní bez generovania výnosov, zdôrazňuje šéf skupiny MOL Hernádi.

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

Špecifické projekty Východoslovenská distribučná realizuje aj na úrovniach veľmi vysokého a zvlášť vysokého napätia. Využíva pri tom najmodernejšie technológie.