Uhlíková neutralita politické strany príliš nerozdeľuje. Zhodujú sa, že ide o ambiciózny cieľ | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Uhlíková neutralita politické strany príliš nerozdeľuje. Zhodujú sa, že ide o ambiciózny cieľ

Európa produkuje minimum emisií v porovnaní so svetom, no zároveň si kladie tie najvyššie ciele. Ako sa politické strany pozerajú na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050?

Uhlíková neutralita politické strany príliš nerozdeľuje. Zhodujú sa, že ide o ambiciózny cieľ

Foto: EURACTIV.sk/Štefan Bako

Všetky členské krajiny Európskej únie, s výnimkou Poľska, sa prihlásili k cieľu dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050. Zavádzanie bez alebo nízko-uhlíkových technológií bude mať dopad na energetické odvetvie, priemysel, dopravu, či poľnohospodárstvo. Je dosiahnutie dekarbonizácie reálne a potrebné?

Zástupcovia väčšiny politických strán na Slovensku s cieľom súhlasia. Iba niektorí pripomínajú, že táto ambcióznosť bude aj niečo stáť a v prípade nedohody na celom svete na to doplatia práve európske krajiny.

SaS: Konkrétne riešenia dôležitejšie než ambiciózne ciele

Strana SaS považuje stanovovanie cieľa uhlíkovej neutrality do roku 2050 za formu populizmu. Hoci v prieskume sa vyslovila za. “Dotazník sa pýtal na ciele, SaS presadzuje konkrétne riešenia. Myslím si, že oveľa dôležitejšie ako ambiciózne ciele a vzdušné zámky je povedať si ako k cieľu dospejeme a potom si ho stanoviť,” objasňoval postoj Karol Galek na konferencii portálu Euractiv „Klíma a energetika vo voľbách 2020: Ako vidia Európsky ekologický dohovor slovenskí politici?“.

Je presvedčený, že uhlíkovú neutralitu môže Slovensko v oblasti výroby elektriny dosiahnuť už po odstavení uhlia v elektrárni Nováky. Náročnejšie to bude v sektoroch dopravy, či teplárenstva.

Dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 je ambiciózny cieľ aj podľa strany OĽaNO. “Ale ak chceme znižovať uhlíkovú stopu, musíme si klásť ambiciózne ciele. Vieme, že Slovensko má trochu problém v ich napĺňaní. Musíme sa zlepšiť v disciplíne,” myslí si Eduard Heger.

VIESSMANN

Smer-SD: Bez jadra uhlíkovú neutralitu nedosiahneme

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) pripomína, že podiel Európy na celkovom objeme skleníkových plynov vo svete je iba 9 %. Čína, USA, Brazília, Rusko, India sú najväčšími znečisťovateľmi. “Európa produkuje minimum emisií, no zároveň si kladie veľmi ambiciózne ciele. Pritom vôbec neriešime, čo sa bude diať v ostatnom svete. Napríklad Čína plánuje v najbližších piatich rokoch otvoriť toľko nových uhoľných elektrární ako je v súčasnosti v prevádzke v Európe.

Európa sa niektorými opatreniami, kam patrí aj uhlíkové clo, stane podľa neho nekonkurencieschopnou voči ostatnému svetu. “Je to 500-miliónový trh, na svete je 7,5 miliardy ľudí. Európa takto pochová priemysel, na ktorom bola postavená, pokiaľ nedôjde k záväznej dohode v celom svete,”

Cesta ku dekarbonizovanej ekonomike bude podľa P. Žigu niečo stáť a budeme si musieť za to priplatiť v cenách elektrickej energie. “Cieľ do roku 2030 je 19,2 % OZE. Bude to stáť 4,3 miliardy eur.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Hlavným nedostatkom platnej vyhlášky je nízka miera spravodlivosti až do tej miery, že ľudia platia násobky toho, čo mohli spotrebovať, upozorňuje Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody.

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Ani napriek rastúcemu dopytu by domácnosti nemali pocítiť väčší nedostatok palivového dreva, ubezpečujú lesohospodári.

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Celková výška úveru je 160 miliónov eur. MH Teplárenský holding bude musieť v priebehu piatich rokov preukazovať vývoj emisií z teplární.