VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Ako udržiavať fotovoltické panely?

Aj u domácej fotovotliky je dôležité starať sa o panely pravidelne a dbať na ich údržbu.

fotovoltické panely

Fotovoltické panely | Foto: Energie-portal.sk

  • Rôzne |  10.01.2023 |  redakcia / zdroj: Viessmann

Ako udržiavať fotovoltické panely?

Kvalitné fotovoltické panely, ako aj solárne kolektory sa vyznačujú dlhou životnosťou. Je to najmä vďaka ich konštrukcii a materiálom, ktoré odolávajú teplu, UV žiareniu, starnutiu a odpudzujú nečistoty a vlhkosť.

Okrem toho k dlhej životnosti a vysokej účinnosti týchto zariadení prispievajú aj samotní majitelia tým, že ich pravidelne udržiavajú a kontrolujú.

V čom spočíva starostlivosť o fotovoltické panely?

Vzťah medzi údržbou a výkonnosťou

Starostlivosť o fotovoltické panely je v podstate dvojaká. Ide o servis, ktorý by mali vykonávať odborníci (servisní technici), a údržbu zariadenia, aby sa udržiavalo v primeranej čistote.

Samotné čistenie môžu vykonávať aj laici, teda majitelia zariadení, ale existujú aj spoločnosti špecializujúce sa na tento druh činnosti.

VIESSMANN

Počas pravidelného čistenia sa odporúča aj vizuálne kontrolovať, či zariadenie nevykazuje známky poruchy. Údržba a servis sú zárukou bezproblémového a efektívneho chodu zariadenia. Ak sa aktívny povrch fotovoltaických článkov znečistí (zapráši), môže nastať zníženie výkonu o 5 až 10 %.

Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že rozsiahlejšie znečistenie môže znížiť výkonnosť až o 15 %. Ďalšiu stratu výkonnosti (účinnosti) môžu spôsobiť rôzne technické poruchy. A tam môže účinnosť klesnúť až o 50 %.

Znečistenie fotovoltických panelov

Tak ako všetko ostatné v interiéri, aj panely prirodzene zachytávajú rôzne nečistoty, ako sú prachové alebo peľové častice, sadze, prípadne môžu byť znečistené hmyzom alebo vtáčím trusom.

Množstvo usadenín môže byť ovplyvnené prostredím, v ktorom sa nachádzajú naše domy (blízkosť polí, tovární, parkov atď.), ako aj sklonom samotných panelov.

Ak si chcete urobiť predstavu o tom, ako veľmi sú panely znečistené, stačí sa pozrieť na vonkajšiu prahovú dosku. Tá vám tiež napovie, v akom prostredí žije - stačí ju čistiť každých pár mesiacov, alebo nestačí ani raz týždenne?

Okrem nečistôt sa v zime odporúča odstraňovať z fotovoltických modulov aj sneh.

solárne panelyFotovoltické panely | Foto: Energie-portal.sk

Čistenie fotovoltických panelov

Výrobcovia odporúčajú umývať panely aspoň 1 až 2-krát ročne, najmä v prašných oblastiach.

Na bežné znečistenie stačí čistá teplá voda a mäkká handrička alebo špongia, na silnejšie znečistenie môžete použiť čistiaci prostriedok odporúčaný výrobcom. Môžu sa umývať bežným zariadením na čistenie skla a okien, ale aj tlakovou vodou. Tú často používajú najmä špecializované firmy.

V súčasnosti sa do popredia dostávajú aj tzv. nanotechnológie. Na trhu sú k dispozícii nanoimpregnácie na sklenené povrchy, vďaka ktorým sa nečistoty a rôzne malé častice usadzujú na povrchu v oveľa menšej miere. A aj keď sa dostanú na povrch impregnované nanomateriálom, dážď ich celkom úspešne zmyje z povrchu zariadenia.

Už niekoľko rokov pôsobia na našom trhu spoločnosti, ktoré ponúkajú profesionálne čistenie a impregnáciu fotovoltických článkov. Nie každý výrobca však takéto čistenie odporúča, preto je dobré byť v tomto prípade opatrný.

Pri čistení zariadenia je vhodné si všimnúť, či panely nevykazujú známky mechanického poškodenia. Ak sa vám zdá, že niečo nie je v poriadku, je potrebné bezodkladne kontaktovať servisného technika, ktorý dokáže odborne posúdiť všetky chyby.

Servis fotovoltických panelov

Okrem čistenia patrí k základom starostlivosti o panel aj preventívna kontrola.

Hoci sú fotovoltické panely pomerne odolné voči poškodeniu (ich odolnosť sa testuje napríklad vystrelením ľadovej guľôčky s priemerom 2,5 cm), poškodenie fotovoltaických panelov nie je až také zriedkavé.

Najčastejšou príčinou sú prírodné katastrofy, ako napríklad mimoriadne silné krupobitie alebo úder blesku, proti ktorým je možné sa poistiť.

Čo však musíte vedieť z pohľadu používateľa: poškodené panely strácajú schopnosť vyrábať elektrickú energiu. Pravidelná údržba panelov by preto mala byť samozrejmosťou pre každého majiteľa.

Odborná kontrola jednotlivých komponentov môže odhaliť rôzne chyby, ktoré vedú k zníženiu výkonu panela alebo k nefunkčnosti systému. Špecializované spoločnosti ponúkajú aj diagnostiku pomocou rôznych meracích prístrojov.

Kontrolujú sa napríklad rozvádzače, meniče, prechodové odpory, zisťujú sa poškodenia panelov, jednoducho všetko, čo sa nedá zistiť vizuálnou kontrolou zariadenia.

Showroom ViesmannShowroom spoločnosti Viesmann | Foto: Energie-portal.sk

Oplatí sa venovať čas údržbe fotovoltických panelov?

Určite sa už mnohí ľudia stretli so situáciou, keď im servisný pracovník povedal, že oprava spotrebiča nemá zmysel a je lepšie kúpiť nový. Do akej miery je výhodné vykonávať servis alebo opravy fotovoltických panelov, či solárnych kolektorov?

Nie je jednoduchšie nechať ich v prevádzke bez kontroly alebo údržby a v prípade poruchy ich jednoducho vymeniť? Nie. Niekedy totiž môže ísť o triviálnu poruchu, ktorej odstránenie nemusí byť nákladné, ale je nevyhnutné pre efektívnu a dlhodobú prevádzku fotovoltického systému.

Ak však zariadenie aspoň preventívne neskontrolujete, nemôžete vedieť, v akom je stave. Preventívne prehliadky aspoň raz ročne a pravidelná údržba sú nevyhnutné na zabezpečenie bezproblémovej a efektívnej prevádzky zariadenia počas výrobcom stanovenej životnosti výrobku. V prípade fotovoltických panelov je to približne 25 až 30 rokov.

Čo je dobré si zapamätať?

  • Účinnosť fotovoltických zariadení klesá so zvyšujúcim sa znečistením.
  • Odporúča sa pravidelné čistenie a údržba panelov. Pri každej úlohe by sa mali dodržiavať odporúčania výrobcov a servisné príručky k zariadeniam.
  • Panely by sa mali kontrolovať aj po silných veterných búrkach a krupobití. Ak zistíme akékoľvek mechanické poškodenie, mali by sme okamžite kontaktovať servis a nahlásiť škodu poisťovni.
  • V zime by sa mal z panelov odstrániť sneh.
  • Odborná servisná prehliadka by sa mala uskutočniť aspoň raz ročne, aby sa v prípade poškodenia zabezpečila jeho okamžitá oprava, čím sa zabezpečí efektívna a bezproblémová prevádzka zariadenia.
  • Servis by sa mal dodržiavať najmä vtedy, ak je v záručných podmienkach zariadenia definovaný ako povinný.


Mohlo by vás zaujímať

Zásady spracovania osobných údajov

Zásady spracovania osobných údajov

Zásady spracovania osobných údajov spoločnosti denníkov Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk.

Čo je to rekuperácia a aký má význam v elektrických autách?

Čo je to rekuperácia a aký má význam v elektrických autách?

Pojmy rekuperácia a regeneratívne brzdenie neboli donedávna až také známe. So zvýšeným dopytom po elektromobiloch sa však aj táto technológia stáva parametrom, ktorý by ste pri kúpe auta nemali podceniť. Na čo je dobrá a aké sú jej výhody?

Čo je invertorová elektrocentrála a aké má využitie?

Čo je invertorová elektrocentrála a aké má využitie?

Špecializované zariadenia nie sú vhodné pre každý účel alebo pre každého, ale ponúkajú niekoľko výhod.