INNOGY
INNOGY
INNOGY

Tri najväčšie prekvapenia roku 2020 v energetike

Uhlíková neutralita, reakcia energetických trhov na ekonomický šok a investície do infraštruktúry. Analytici Timera Energy hodnotia tento rok.

Tri najväčšie prekvapenia roku 2020 v energetike

Foto: Fotolia

Pomaly sa končiaci rok sa zapíše do dejín veľkými písmenami. Vírusová pandémia a najmä dôsledky opatrení štátov zasiahli každú časť života aj ekonomiky, energetiku nevynímajúc. Energetickí analytici Timera Energy zhodnotili rok 2020 z pohľadu ich minuloročných predikcií a zároveň pomenovali tri najväčšie prekvapenia v energetike.

1. Ciele uhlíkovej neutrality prijali ďalšie krajiny sveta

V tomto roku sa k pridali ďalšie krajiny v Ázii a Severnej Amerike so záväzkami znižovania emisií – Japonsko, Južná Kórea, Čína, USA, Kanada.

Veľké zmeny nastali aj pri prijímaní “zelených” záväzkov na úrovni firiem. Hlavným ťahúňom majú byť akcionári spoločností. Prepad cien akcií postihol najmä výrobcov uhľovodíkových palív. Dôvodom sú jednak nižšie ceny komodít, ale zároveň zrýchľujúce sa tempo dekarbonizácie.

“Najväčšie ropné firmy v Európe ako Shell a BP sa zaviazali k cieľom nulových emisií a ohlásili rozsiahle zmeny biznis modelov v snahe zamerať sa viac na čistejšie technológie. Podobný trend možno pozorovať aj pri veľkých ťažiarskych, priemyselných a technologických spoločnostiach.”

Viessmann rezerva

2. Odolnosť trhu s energiami

“Rok 2020 bol obrovskou lekciou pre všetkých, ktorí pochybujú o efektívnosti liberalizovaného energetického trhu. Trhy preukázali ohromnú reakciu a flexibilitu pri absorbovaní najväčšieho ekonomického šoku za posledných sto rokov. Videli sme určitú volatilitu, ale trhy sa so situáciou dobre vysporiadali.”

Medzi mechanizmy, založené na dynamickej cenovej reakcii, analytici zaraďujú pokles ceny zemného plynu na hlavných európskych trhoch v Holandsku a Veľkej Británii, čo na istý čas vyústilo do zastavenia vývozu amerického LNG plynu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Skokový nárast podielu OZE, ku ktorému podľa Eurostatu na Slovensku došlo v roku 2019, si vyžiada zmenu slovenskej stratégie pre obnoviteľné zdroje.

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

Tri nové vyhlášky chce ÚRSO predložiť v priebehu apríla. Tu sú prvé podrobnosti.

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

JAVYS vlani vo svojich jadrových zariadeniach nezaznamenala žiadnu udalosť, ktorá by podliehala hláseniu dozorným orgánom.