Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.
Spotreba zemného plynu a spotové ceny plynu na trhu v treťom štvrťroku 2020 rástli, oproti rovnakému obdobiu predošlého roka však boli stále na nižšej úrovni.
Vyplýva to zo štvrťročnej správy Európskej komisie o európskom trhu so zemným plynom. Správa priniesla viaceré zistenia, z ktorých vyberáme tie najdôležitejšie. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Spotreba sa priblížila roku 2019
„Po prvej vlne pandémie COVID-19, boli na začiatku leta 2020 vo väčšine krajín EÚ stiahnuté opatrenia súvisiace s lockdownom, čo malo dopad na mobilitu občanov EÚ, ekonomiku a energetické trhy, ktoré v treťom kvartáli 2020 zaznamenali všeobecné zotavenie,“ zhrnula Komisia.
Spotreba plynu v štátoch EÚ v júli až septembri 2020 dosiahla 71,5 bcm, čo oproti rovnakému obdobiu predošlého roka predstavovalo pokles o 0,4 %. V druhom štvrťroku 2020 (apríl – jún), kedy bol dopad protipandemických opatrení na energetické trhy najvýraznejší, pritom bola spotreba plynu medziročne nižšia o 10 %.
Produkcia plynu v štátoch EÚ tradične pokryla len malú časť spotreby. V treťom štvrťroku 2020 dosiahla necelých 12 bcm, medziročne o 29 % menej.
Dovoz plynu z krajín mimo EÚ bol v júni až septembri 2020 oproti rovnakému obdobiu roka 2019 nižší o šesť percent a dosiahol 77 bcm. Najviac plynu pritieklo do EÚ plynovodmi z Ruska (41 % dovozu), štvrtina (25 %) plynovodmi z Nórska, viac ako pätinu (22 %) dovozu tvorili dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) z rôznych krajín.

Európske zásobníky zemného plynu boli v septembri 2020 naplnené na 95 %, rok predtým to bolo 97 %.
Dodávky LNG z USA sa rušili
Významný medziročný prepad zaznamenali dodávky LNG. Dovoz LNG z tretích krajín do EÚ pritom v uplynulých rokoch takmer nepretržite rástol, a to najmä zo Spojených štátov, ktoré sa v závere roka 2019 stali najväčším vývozcom LNG do EÚ.
„Dovoz LNG do EÚ sa v treťom kvartáli 2020 medziročne znížil o 15 %, na čo malo do veľkej miery vplyv rušenie dodávok LNG z USA počas leta 2020,“ píše sa v správe.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
„Keďže rušenie dodávok sa týkalo najmä dovozu zo Spojených štátov, ich podiel na importoch LNG do EÚ v treťom štvrťroku 2020 klesol na 12 %, čo znamenalo až piatu pozíciu za Katarom (29 %), Ruskom (18 %), Nigériou (15 %) a Alžírskom (13 %),“ informovala Komisia.
Celkové náklady krajín EÚ na dovoz zemného plynu dosiahli približne sedem miliárd eur, čo bolo oproti predošlému roku 2019 (10,6 mld. eur) približne o tretinu menej. Dodávky LNG sa na týchto nákladoch podieľali zhruba 23 % a predstavovali 1,6 mld. eur, medziročne o 0,8 mld. menej.
Spotové ceny začali rásť
Celkový objem zemného plynu zobchodovaného na európskych „huboch“ po rokoch prakticky nepretržitého rastu v treťom štvrťroku klesol, a to medziročne o osem percent.
Spotové ceny plynu sa v júli až septembri 2020 zotavovali z výrazného prepadu v predošlom štvrťroku, medziročne však boli stále o 19 % až 27 % nižšie. Na konci septembra 2020 však spotové ceny plynu na holandskej burze TTF, ktorá je najlikvidnejšou plynovou burzou v EÚ, už dosahovali okolo 12 eur/MWh, čo bola najvyššia úroveň od konca roka 2019.

Maloochodné ceny zemného plynu pre domácnosti a veľkých priemyselných odberateľov podľa správy Európskej komisie klesli takmer vo všetkých štátoch EÚ, v prípade domácností priemerne o 12 %, ceny pre veľkoodberateľov šli dole v priemere o šesť percent.
Trh ovplyvní integrácia aj vodík
Zostáva vám 20% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.