VSE
VSE
Belimo

Taraba priznal, že prikázal podriadeným neodpovedať médiám. Avizuje predžalobnú výzvu

Minister životného prostredia chce učiniť právne úkony voči niektorým médiám za to, že informovali nepravdivo o okolnostiach toho, o čom ich zakázal informovať.

Tomáš Taraba

Foto: Odpady-portal.sk

Tomáš Taraba tvrdí, že niektoré médiá, vrátane denníka Energie-portal.sk, poškodili štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Avizuje, že chce firmu brániť právnymi krokmi. Malo by sa tak podľa neho udiať zrejme už najbližší týždeň. Uviedol to včera večer vo svojom video príspevku na sociálnej sieti Facebook.

Predžalobná výzva má byť z toho dôvodu, že podľa neho niektoré médiá nepravdivo informovali o zmluve, ktorú uzavrela spoločnosť Djerelo s.r.o. so štátnou firmou Vodohospodárska výstavba.

Dotyčná firma má sídlo v schránkovom dome a doposiaľ bola na energetickom trhu celkom neznáma. O zmluve informovali viaceré médiá na základe zistení denníka Energie-portal.sk, napríklad Aktuality, SmeDenník N.

Minister zakázal odboru komunikácie komunikovať

Minister Taraba uviedol, že prikázal odboru komunikácie, aby neodpovedal na otázky niektorých novinárov.

„Ja som na tlačovom oddelení na ministerstve povedal: Denníku N, Aktualitám a kadejakým tým sa saskárskym pofidérnym webovým portálom ani len neodpovedajte, pretože oni si napíšu, čo oni chcú. Oni si napíšu lož, môžte im dať milión strán pravdy. Oni si napíšu lož, pretože oni majú zadanie. Preto sme ich nechali, nech si píšu ten svoj fiktívny príbeh,” uviedol.

Za „saskárske médium” považuje šéf envirorezortu denník Energie-portal.sk, ktorý zverejnenie zmluvy ako prvý medializoval. Pred štyrmi dňami v inom video príspevku na sociálnej sieti Facebook totiž odkázal T. Taraba bývalému predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi, že „portál (Energie-portal.sk, pozn.red.) platí bývalý poslanec za SaS Kazda (autor tohto článku, pozn red.). Je to váš stranícky portál”.

Predplatné Energie-portal.sk

Kto stojí za denníkom Energie-portal.sk

Minister v tomto prípade klamal. Denník Energie-portal.sk vznikol v roku 2010 ako druhý z online denníkov vydavateľstva PROPERTY & ENVIRONMENT, s.r.o., ktoré vzniklo v tom istom roku. Prvý denník Odpady-portal.sk spustil svoju činnosť v máji roku 2009, teda presne pred pätnástimi rokmi, na základe podnikateľského nápadu autora tohto článku.

V súčasnosti má vydavateľstvo štyroch spoločníkov, pričom ani jeden z nich neplatí, teda finančne nijako nedotuje aktivity vydavateľstva. Drvivá väčšina príjmov vydavateľstva spočíva z predplatného a z inzercie.

Autor tohto článku nie je členom SaS, ale zakladajúcim členom Občianskej konzervatívnej strany (OKS), ktorá vznikla v roku 2001, teda o približne sedem rokov skôr, než strana Sloboda a Solidarita. OKS spolupracuje so SaS od roku 2016 najmä na parlamentnej úrovni. Predseda OKS Ondrej Dostál je od toho roku poslancom NR SR zvoleným na kandidátke SaS, autor tohto článku je podpredsedom OKS, v rokoch 2020-2022 bol poslancom NR SR v klube SaS.

Taraba priznal, že zámerne utajoval niektoré okolnosti zmluvy

Tomáš Taraba potvrdil, že jeho úmyslom bolo zatajovať pred niektorými médiami odpovede na otázky, týkajúce sa zmluvy.

„Dve veci som im naschvál nepovedal a povedal som to, nech im to nikto nekomunikuje,” uviedol Taraba.

Za jednu z ním utajovaných informácií označil to, že spoločnosť Djerelo kontaktovala Vodohospodársku výstavbu v čase, kedy vládu viedol Ľudovít Ódor. Druhou má byť to, že dôvodom, prečo firma kontaktovala Vodohospodársku výstavbu, bolo to, že mala odberateľov na Ukrajine.

„Dôvod, prečo kontaktovala Slovensko, bolo, že mala odberateľov na Ukrajine, distribučné rôzne spoločnosti, ktoré boli vystavené výpadkom elektrickej energie, a chcela mať možnosť nakúpiť elektrickú energiu nielen na Slovensku, ale aj v iných štátoch. Pre humanitárne dôvody, že na Ukrajine by nebolo dostatok elektrickej energie a museli by to stabilizovať, tu sústavu.”

Ani jedna z týchto informácií však neznižuje riziká prípadného budúceho kontraktu s neznámou firmou, ktorý uzatvorila Vodohospodárska výstavba dva mesiace po tom, kedy vedenie štátneho podniku prevzal Tomáš Molda, generálny tajomník strany Život - NS, ktorej predsedom bol v minulosti Tomáš Taraba.

Firma má bankovú záruku, tvrdí minister

Ako sme už informovali, firma Djerelo vznikla na konci roku 2022. Za prvý rok svojej existencie vykázala nulové tržby a za minulý rok to bolo len 26 000 eur.

Podľa ministra životného prostredia má však firma Djerelo dostatočnú bonitu.

„Viete akú má musí mať bankovú záruku tá firma? Ona bola dokonca v kategórii, že ak by kúpila od Slovenska elektrickú energiu, musí vopred zaplatiť. Myslím, že tri mesiace vopred mala ona tú klauzulu. To znamená, že najbonitnejší klient je ten, ktorý vám vie dopredu zaplatiť. Niektorý nedostane elektrickú energiu, že si ju zoberie a potom niekedy má splatnosť, ale dopredu zaplatiť. A toto všetko títo propagandisti nevedeli, písali o nich, aká je to schránková firma, akí všetci sú tunelári,” uviedol T. Taraba.

Na záver vyjadril Tomáš Taraba uspokojenie nad tým, že Vodohospodárska výstavba, ktorú označil za vodárenskú spoločnosť, podá žalobu na niektoré médiá.

„Preto som rád, že po všetkých tých tvrdeniach sedeli celý týždeň právnici nad tými článkami a chystá sa jedna krásna veľká žaloba na ochranu mena vodárenskej spoločnosti, pretože to meno treba chrániť. Je to štátny podnik, excelentný, a verím, že budúci týždeň aj Denník N, aj všetky tie portály, ktoré tieto lži písali, si otvoria krásne, predžalobné výzvy.”

Čo povedal minister (prepis)

Keďže minister životného prostredia obviňuje viaceré médiá z manipulácie, vrátane denníka Energie-portal.sk, prinášame jeho vyjadrenia v doslovnom, nie v editovanom prepise.

Tomáš Taraba:

Drahí Slováci, nie je naozaj nič krajšie, ako keď máte úplne taký rukolapný dôkaz, že môžete ľuďom si vychutnať a ukázať, ako tie propagandistické denníky progresívneho Slovenska, ako Denník N, Aktuality a kadejaké takéto pofidérne už plátky, naozaj, že robia tú ťažkú nadprácu, tú ideologickú nadprácu pre slovenskú opozíciu. 

Na tento týždeň sa snažili spustiť jeden, úplne, že falošný, fiktívny príbeh o tom, ako my netransparentne chceme predať cez nejakú schránkovú firmu elektrickú energiu. A ja som na tlačovom oddelení na ministerstve povedal: Denníku N, Aktualitám, kadejakým tým sa saskárskym pofidérnym webovým portálom ani len neodpovedajte, pretože oni si napíšu, čo oni chcú. Oni si napíšu lož, môžte im dať milión strán pravdy. Oni si napíšu lož, pretože oni majú zadanie.

Preto sme ich nechali, nech si píšu, nech si píšu ten svoj fiktívny príbeh.

Darmo som natočil video a vysvetľoval im to, ale dve veci som naschvál nepovedal a povedal som to, nech im to nikto nekomunikuje. Tá podľa nich fiktívna firma bola totiž spoločnosť, ktorá kontaktovala tú Vodohospodársku výstavbu v čase Ódora, nie v čase nás. Oni to nevedeli. Ona ich kontaktovala ešte v októbri pred nástupom našej vlády.

A dôvod, prečo kontaktovala Slovensko, bolo, že mala odberateľov na Ukrajine. Distribučné rôzne spoločnosti, ktoré boli vystavené výpadkom elektrickej energie a chcela mať možnosť nakúpiť elektrickú energiu nielen na Slovensku, ale aj v iných štátoch pre humanitárne dôvody, že na Ukrajine by nebolo dostatok elektrickej energie a museli by to stabilizovať, tu sústavu. Tieto dve veci tieto progresívne liberálne plátky nevedeli a išli príbeh ako Taraba chce cez schránkovú firmu vykradnúť elektrinu a neviem asi kde ju predať a zbohatnúť. Samozrejme, oni majú obsesiu, z nás všetkých robia zlodejov, no a toto nevedeli, a dneska sa im ozvala tá firma, ktorá im povedala, že sa ohradzuje voči tvrdeniam, že u nás je nejaká schránková má všetky povolenia.

Písali o tej firme, že nemá bonitu. Viete, akú musí mať bankovú záruku tá firma? Ona bola dokonca v kategórii, že ak by kúpila od Slovenska elektrickú energiu, musí vopred zaplatiť, myslím, že tri mesiace vopred mala ona tú klauzulu. To znamená, že najbonitnejší klient je ten, ktorý vám vie dopredu zaplatiť, nie ktorý nedostane elektrickú energiu, že si zoberie a potom niekedy má splatnosť, ale dopredu zaplatiť. A toto všetko títo propagandisti nevedeli, písali o nich, aká je to schránková firma, akí všetci sú tunelári.

Preto som strašne rád, že to vždy takto dopadne, preto som aj inštruoval našich ľudí, tak ako tvrdím, nekomunikujte s Denníkom N, to nemá význam, treba si ich vychutnať ku koncu dňa, a preto som rád, že po všetkých tých tvrdeniach sedeli celý týždeň právnici nad tými článkami a chystá sa jedna krásna veľká žaloba na ochranu mena vodárenskej spoločnosti, pretože to meno treba chrániť.

Je to štátny podnik, excelentný a verím, že budúci týždeň aj Denník N, aj všetky tie portály, ktoré tieto lži písali, si otvoria krásne predžalobné výzvy.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X