Test drevených peliet 2015 | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Test drevených peliet 2015

Obľuba drevených peliet v posledných rokoch kontinuálne rastie. Predstavujú finančne zaujímavú alternatívu k vykurovaniu zemným plynom či elektrinou, sú k prírode priateľskejšou voľbou ako uhlie a je s nimi menej práce ako s klasickým drevom.

Test drevených peliet 2015

Fotolia

Test portálu dtest.cz navyše ukázal, že pelety na českom trhu sú kvalitné a väčšinu z nich možno odporučiť. Odhalil však aj niekoľko výrobkov nevyhovujúcich norme.

Drevné pelety sú moderným, ekologicky šetrným, obnoviteľným zdrojom energie využívaným v stále viac domácnostiach. Malé granule s priemerom 6 mm a dĺžkou do 40 mm sa lisujú za vysokých teplôt v špeciálnych peletovacích linkách a obsahujú len malé množstvo vody. Na ich výrobu sa používajú piliny, hobliny a ďalšie odpad bez spojív a chemických prísad vznikajúce pri spracovaní dreva, ktorý by inak nenašiel efektívne využitie. Pri ich horení sa teda neuvoľňujú prakticky žiadne škodliviny.

Čítajte tiež: TOP PELETY, BRIKETY

-> Predajcovia brikiet, peliet a palivového dreva na Slovensku
Pozrite si exkluzívny zoznam obchodov s peletami, briketami a palivovým drevom v SR. Zoznam a mapa sú priebežne aktualizované.

-> Predajcovia kotlov na Slovensku
Pozrite si exkluzívny zoznam obchodov s kotlami v SR. Zoznam a mapa sú priebežne aktualizované.

-> Pelety aj drevné štiepky možno využiť na vykurovanie každého objektu
Biomasa a jej úprava na tuhé biopalivá sú v posledných rokoch konkurencieschopnou alternatívou k tradičným fosílnym palivám (zemnému plynu, uhliu) aj vďaka emisným limitom a vzrastajúcim cenám. Skúsenosti z praxe dokazujú, že teplom z biopaliva je možné zásobovať takmer každý typ objektu.

-> Pelety majú na svetovom trhu čoraz väčšie využitie
V roku 2000 bola celosvetová ročná produkcia peliet okolo 1,8 milióna ton, s podielom približne 50 % štátov EÚ-27 a 50 % štátov Severnej Amerike. Do konca roka 2012, bolo vo svete zrealizovaných 760 veľkých výrobných závodov na pelety s celkovou výrobnou kapacitou 42 milióna ton a reálne vyrobenou produkciou v rozmedzí od 22,4 - 24,5 milióna ton.

Z hľadiska kvality sa pelety delia do troch tried. Najprísnejšie požiadavky sú na triedu A1, do ktorej spadajú pelety z kmeňového dreva a chemicky neošetrených zvyškov dreva s veľmi nízkym obsahom popola. Do triedy A2 sa radia pelety s nepatrne vyšším obsahom popola, ktoré môžu byť vyrobené aj z celých kmeňov bez koreňov a zvyškov po ťažbe dreva.

Magazín dTest otestoval 14 produktov. Väčšina z nich potešila, objavili sa ale aj hriešnici, ktorí v teste úplne prepadli. Okrem samotnej kvality peliet sledovali aj dodržanie deklarácie na obale. Ukázalo sa, že nie všetci výrobcovia uvádzajú správnu triedu.

Viac čítajte TU.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 16. - 21. 3. 2023

Monitoring energetiky | 16. - 21. 3. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Slovenské plynárenstvo sa za 30 rokov stalo moderným a flexibilným odvetvím

Slovenské plynárenstvo sa za 30 rokov stalo moderným a flexibilným odvetvím

Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) si v tomto roku pripomína 30 rokov činnosti.

Stavajú najväčšie batériové úložisko v Česku v rámci tradičnej elektrárne

Stavajú najväčšie batériové úložisko v Česku v rámci tradičnej elektrárne

Akumulátor vzniká v areáli tepelnej elektrárne, slúžiť bude najmä pre podporné služby v sieti.