Agentúra Focus zisťovala, pre aký zdroj vykurovania by sa domácnosti rozhodli, ak by im 50 % nákupných nákladov pokryla dotácia.
Slovenský trh vykurovania, chladenia a vetrania (HVAC) sa v poslednom období ochladil. Štatistiky za rok 2023 ukazujú, že klesol predaj tepelných čerpadiel a menej na odbyt išli aj plynové kotly.
Tepelné čerpadlá zaznamenali medziročný pokles zhruba o 12 %, predalo sa ich 14 100. Ako ukázala analýza doc. Petra Tomleina, ktorú sme priniesli na Energie-portal.sk, najväčší prepad zaznamenali menšie tepelné čerpadlá, aké sa využívajú hlavne pre rodinné domy.
Menej sa darilo tiež plynovým kotlom, ktorých predaj klesá už niekoľko rokov. Kým v roku 2021 sa ich predalo 38 500, v roku 2022 to bolo 35 000 a v minulom roku 2023 predaj klesol na 31 000.
Prieskum mapoval pohľady na vykurovanie
Napriek spomínanému prepadu sektor HVAC predstavuje obrovský trh, na ktorom riešia kúpu nového zdroja vykurovania každoročne desiatky tisíc slovenských domácností. Nový prieskum, ktorý v septembri zrealizovala agentúra Focus pre Slovenskú klimatickú iniciatívu (SKI), mal preto zmapovať, aké spôsoby kúrenia domácnosti aktuálne preferujú.
Pri odpovedi však oslovené domácnosti mali zohľadniť predpoklad, že pri inštalácii nového zdroja im 50 % nákladov pokryje dotácia. Z vlastných zdrojov by tak museli financovať iba polovicu nákladov.
Znenie otázky: Predstavte si, že by ste mali možnosť získať príspevok vo výške 50 % nákladov na nový systém vykurovania (čiže by ste ušetrili polovicu peňazí na nový systém vykurovania). Ktorý spôsob kúrenia by ste si za týchto podmienok vybrali?
Prieskum s podobnou otázkou SKI si nechala vypracovať aj v októbri 2021 a máji 2022. Nové dáta z aktuálne prieskumu ukazujú, že preferencie domácností sa odvtedy zmenili. Najvýraznejšie pritom stúpol záujem domácností o tepelné čerpadlá a kondenzačné kotly na zemný plyn. Na rozdiel od predošlých kôl prieskumu však tento raz mali domácnosti na výber aj kotly na pelety.
Čo ukázal prieskum
Za predpokladu, že nenávratná podpora by domácnosti pokryla 50 % nákladov na nový systém vykurovania, najviac domácností podľa výsledkov prieskumu aktuálne preferuje tepelné čerpadlá. Za tepelné čerpadlo sa v prieskume vyjadrilo 26 % opýtaných, čo bolo oproti máju 2022 o päť percentuálnych bodov viac a oproti októbru 2021 o dva percentuálne body viac.
S odstupom ďalej nasledujú plynové kondenzačné kotly, ktoré za preferovanú voľbu označilo 16 % domácností. Oproti predošlému prieskumu preferencia kotlov na zemný plyn stúpla o štyri percentuálne body, stále však výrazne zaostávala za hodnotou, ktorú ukázal prieskum v októbri 2021. Vtedy si kondenzačný kotol na plyn vybrala ako prvú voľbu takmer každá tretia domácnosť (31 %).
Výrazný prepad zaznamenali kotly na drevo, ktorých preferencia sa znížila z predvlaňajších 29 % na 14 %. Do prieskumu boli zároveň po prvý raz zaradené kotly na pelety, ktoré by s 50-percentnou dotáciu ako prvú voľbu vybralo 8 % domácností. Takmer bez zmeny zostala voľba elektrického vykurovania, ktorú volí zhruba desatina oslovených (11 %).
Štvrtina respondentov sa v prieskume vyjadrila, že na otázku reagovať nevie.
Chajdiaková: Je tu pozitívny trend
SKI ako zadávateľ prieskumu v jeho výsledkoch vidí výrazné zmeny v preferenciách domácností. Organizácia poukazuje, že v porovnaní s údajmi z mája 2022 a októbra 2021 stúpol záujem o ekologickejšie a úspornejšie riešenia.
„Tieto výsledky ukazujú, že Slováci si čoraz viac uvedomujú význam energetickej efektívnosti a hľadajú spôsoby, ako ušetriť na nákladoch na vykurovanie,“ uviedla Kateřina Chajdiaková, riaditeľka Slovenskej klimatickej iniciatívy. „Nárast záujmu o tepelné čerpadlá naznačuje pozitívny trend smerom k udržateľnejším zdrojom energie.“
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.