Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Tepelné čerpadlo a solárny kolektor ako účinný spôsob vykurovania v zime

Indický vedec skúmal výkonnosť vykurovacieho systému založeného na solárnej energii a čerpadle zem-voda.

Tepelné čerpadlo a solárny kolektor ako účinný spôsob vykurovania v zime

Foto: Fotolia

Indický vedec Vikas Verma z univerzity IIT Roorkee sa vo svojej výskumnej práci zameral na prieskum možností nahradenia vysokoteplotných elektrických ohrievacích telies, slúžiacich na vykurovanie v odľahlejších oblastiach severnej Indie počas zimy.

Navrhol a skonštruoval systém pozostávajúci z tepelného čerpadla s podzemným výmenníkom tepla a solárnym kolektorom, ktoré mali dodávať teplo na vykurovanie počas troch zimných mesiacov. Cieľom bolo preukázať, že solárna energia, ktorej je v krajine dostatok, dokáže aj v chladných obdobiach efektívne poskytovať teplo s pomocou tepelného čerpadla.

Výskum potvrdil, že solárnu energiu produkovanú počas dňa možno uložiť pod zem a využiť toto teplo na vykurovanie v noci. Takýto systém potrebuje o štvrtinu menej elektrickej energie v porovnaní s elektrickými ohrievačmi, ktoré sa v týchto oblastiach najčastejšie používajú. Podľa vedca doba návratnosti tohto systému v tamojších podmienkach je sedem rokov.

Výkonnosť vykurovacieho systému

Výskum sledoval výkonnosť vykurovacieho systému počas ôsmich hodín prevádzky od deviatej hodiny ráno do piatej večer v zimných klimatických podmienkach. Monitorovalo sa množstvo tepla získaného zo solárneho kolektora a podzemného výmenníka meraním vstupnej a výstupnej teploty kvapalín prenášajúcich toto teplo.  

VIESSMANN

Z termodynamickej analýzy vyplýva, že najvyššie straty tepla boli pozorované na poludnie, kedy sa získavalo najviac tepla z kolektoru a výmenníka. Maximálna hodnota koeficientu COP nastala vo všetkých variantách rýchlosti prúdenia kvapaliny tiež o 12 hodine. Koeficient však klesá o 3 % s rastúcim chladom v dôsledku vyšších strát tepla. Vykurovací systém dokázal udržovať izbovú teplotu 20 až 21 stupňov pri okolitej teplote približne 12 °C.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Moderné verejné osvetlenie

Moderné verejné osvetlenie

Verejné osvetlenie je bezpochyby veľmi dôležitým prvkom každej obce a pre obyvateľov má mimoriadny význam. Osvetlenie ulíc, ciest, parkov a iných verejných priestranstiev zvyšuje celkovú bezpečnosť a komfort občanov a najmä preto si zaslúži náležitú pozornosť.

Vznikla Slovenská batériová aliancia. Podporovať chce výskum, výrobu aj recykláciu

Vznikla Slovenská batériová aliancia. Podporovať chce výskum, výrobu aj recykláciu

Zakladateľskú zmluvu záujmového združenia právnických osôb Slovenská batériová aliancia (SBaA) podpísalo deväť subjektov. Chcú tým deklarovať ambície pre rozvoj konkurencieschopného batériového ekosystému od výskumu, výroby až po recykláciu.

Tepelné čerpadlá namiesto centrálneho vykurovania v bytovke priniesli nižšie účty za teplo

Tepelné čerpadlá namiesto centrálneho vykurovania v bytovke priniesli nižšie účty za teplo

Inštalácia vlastného zdroja tepla a zateplenie v rámci komplexnej obnovy bytového domu v Gelnici výrazne znížili spotrebu tepla. Pomohli európske granty.