INNOGY
INNOGY
INNOGY

Tepelné čerpadlá s CO2 sa hodia aj pre chladnejšie obdobie

Tepelné čerpadlá s chladivom oxidom uhličitým eliminujú prakticky všetky slabiny bežných tepelných čerpadiel pri príprave teplej vody.

Tepelné čerpadlá s CO2 sa hodia aj pre chladnejšie obdobie

Foto: Automatic Heating

S rastúcimi cenami plynu ako hlavného zdroja pri vykurovaní domácností stúpa záujem o alternatívne spôsoby zabezpečenia teplej vody. Jednou z takýchto technológií sú CO2 tepelné čerpadlá.

CO2 prekonáva syntetické chladivá

Okrem zníženia závislosti od fosílnych palív a priaznivejšieho environmentálneho dopadu ponúkajú tepelné čerpadlá s chladivom oxidom uhličitým aj ďalšiu nezanedbateľnú výhodu. Zvyšujú energetickú účinnosť oproti tradičným čerpadlám a možno ich používať aj v chladnejšom období a podnebí.

Oxid uhličitý ako médium prenosu tepla sa vyznačuje oveľa lepšími vlastnosťami ako syntetické chladivá používané v čerpadlách. Tento rozdiel sa prejavuje obzvlášť v chladných klimatických podmienkach s nižšou vonkajšou teplotou a pri dodávkach horúcej teplej vody s teplotou okolo 90°C.  

Zákazníci chcú znížiť spotrebu plynu

“Všetko to začalo dopytom zákazníkov z lokalít bez plynu,” približuje Lachlan Shemilt, manažér spoločnosti ARBS dodávajúcej vykurovacie zariadenia. Hoci firma predáva v Austrálii a Novom Zélande najmä plynové kotly, má klientov na miestach bez plynovej prípojky a niektorí z nich sa pýtajú na iné možnosti vysokoteplotného ohrevu vody.

VIESSMANN

Po rozsiahlom priekume trhu sa spoločnosť spojila s japonským výrobcom vykurovacích zariadení Nihon Itomic a otestovala CO2 tepelné čerpadlá. Presvedčila sa o ich nadštandardnej výkonnosti a vhodnosti pre vysokoteplotné využitie v domácnostiach. Počiatočné rozdiely v ROI výnosovosti týchto čerpadiel oproti plynovým kotlom boli výrazné.

Prevádzkové náklady až o tri štvrtiny nižšie 

O pár mesiacov neskôr firma začala s inštaláciou CO2 tepelných čerpadiel v rezidečnom komplexe v Melbourne, kde obyvatelia potrebovali vymeniť starý systém ohrevu a zároveň chceli znížiť spotrebu plynu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Moderné verejné osvetlenie

Moderné verejné osvetlenie

Verejné osvetlenie je bezpochyby veľmi dôležitým prvkom každej obce a pre obyvateľov má mimoriadny význam. Osvetlenie ulíc, ciest, parkov a iných verejných priestranstiev zvyšuje celkovú bezpečnosť a komfort občanov a najmä preto si zaslúži náležitú pozornosť.

Vznikla Slovenská batériová aliancia. Podporovať chce výskum, výrobu aj recykláciu

Vznikla Slovenská batériová aliancia. Podporovať chce výskum, výrobu aj recykláciu

Zakladateľskú zmluvu záujmového združenia právnických osôb Slovenská batériová aliancia (SBaA) podpísalo deväť subjektov. Chcú tým deklarovať ambície pre rozvoj konkurencieschopného batériového ekosystému od výskumu, výroby až po recykláciu.

Tepelné čerpadlá namiesto centrálneho vykurovania v bytovke priniesli nižšie účty za teplo

Tepelné čerpadlá namiesto centrálneho vykurovania v bytovke priniesli nižšie účty za teplo

Inštalácia vlastného zdroja tepla a zateplenie v rámci komplexnej obnovy bytového domu v Gelnici výrazne znížili spotrebu tepla. Pomohli európske granty.