VSDS
VSDS
INNOGY

Tepelné čerpadlá s CO2 sa hodia aj pre chladnejšie obdobie

Tepelné čerpadlá s chladivom oxidom uhličitým eliminujú prakticky všetky slabiny bežných tepelných čerpadiel pri príprave teplej vody.

Tepelné čerpadlá s CO2 sa hodia aj pre chladnejšie obdobie

Foto: Automatic Heating

S rastúcimi cenami plynu ako hlavného zdroja pri vykurovaní domácností stúpa záujem o alternatívne spôsoby zabezpečenia teplej vody. Jednou z takýchto technológií sú CO2 tepelné čerpadlá.

CO2 prekonáva syntetické chladivá

Okrem zníženia závislosti od fosílnych palív a priaznivejšieho environmentálneho dopadu ponúkajú tepelné čerpadlá s chladivom oxidom uhličitým aj ďalšiu nezanedbateľnú výhodu. Zvyšujú energetickú účinnosť oproti tradičným čerpadlám a možno ich používať aj v chladnejšom období a podnebí.

Oxid uhličitý ako médium prenosu tepla sa vyznačuje oveľa lepšími vlastnosťami ako syntetické chladivá používané v čerpadlách. Tento rozdiel sa prejavuje obzvlášť v chladných klimatických podmienkach s nižšou vonkajšou teplotou a pri dodávkach horúcej teplej vody s teplotou okolo 90°C.  

Zákazníci chcú znížiť spotrebu plynu

“Všetko to začalo dopytom zákazníkov z lokalít bez plynu,” približuje Lachlan Shemilt, manažér spoločnosti ARBS dodávajúcej vykurovacie zariadenia. Hoci firma predáva v Austrálii a Novom Zélande najmä plynové kotly, má klientov na miestach bez plynovej prípojky a niektorí z nich sa pýtajú na iné možnosti vysokoteplotného ohrevu vody.

VIESSMANN

Po rozsiahlom priekume trhu sa spoločnosť spojila s japonským výrobcom vykurovacích zariadení Nihon Itomic a otestovala CO2 tepelné čerpadlá. Presvedčila sa o ich nadštandardnej výkonnosti a vhodnosti pre vysokoteplotné využitie v domácnostiach. Počiatočné rozdiely v ROI výnosovosti týchto čerpadiel oproti plynovým kotlom boli výrazné.

Prevádzkové náklady až o tri štvrtiny nižšie 

O pár mesiacov neskôr firma začala s inštaláciou CO2 tepelných čerpadiel v rezidečnom komplexe v Melbourne, kde obyvatelia potrebovali vymeniť starý systém ohrevu a zároveň chceli znížiť spotrebu plynu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Šiesty ročník konferencie s podtextom „Prínosy energetického manažmentu k úsporám energie“ by sa mal uskutočniť na jeseň tohto roku v Grand hoteli Permon v Podbanskom.

Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch?

Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch?

Vedci zo Stavebnej fakulty STU Bratislava simulovali interakciu vykurovanej a nevykurovanej miestnosti pre rôzne systémy vykurovania, parametre výmeny vzduchu a konštrukcie deliacej priečky.

Koľko stojí klimatizácia pre domácnosť? Cena závisí od viacerých faktorov

Koľko stojí klimatizácia pre domácnosť? Cena závisí od viacerých faktorov

Porovnanie ukazuje, že cena klimatizácie vrátane inštalácie sa pohybuje zhruba od 1000 eur. Prevádzka klimatizácie v najteplejšej časti roka stojí do 10 eur mesačne.