INNOGY
INNOGY
INNOGY

Tepelná izolácia domov a nižšia potreba elektriny sú lepšie než tepelné čerpadlá

Elektrické kúrenie a ohrev vody sú najvhodnejšie v dobre izolovaných domoch. Lepšia hlúpa izolácia ako inteligentný termostat, tvrdí kritik.

Tepelná izolácia domov a nižšia potreba elektriny sú lepšie než tepelné čerpadlá

Foto: Fotolia

Energie-portal.sk včera priniesol štúdiu Rocky Mountain Institute, ktorá tvrdí, že elektrifikovanie vykurovania a ohrevu vody môže v niektorých prípadoch znižovať náklady na energie v porovnaní so zariadeniami využívajúcimi fosílne palivá. Štúdia RMI však podľa niektorých kritikov nespomína pár dôležitých skutočností.

“V prípade rekonštruovaných objektov je to pravdepodobne najlepší prístup. Ale pri novej výstavbe je bláznovstvom hovoriť o vykurovacích systémoch nezávisle od samotnej budovy. Štúdia iba zriedkavo uvádza o koľko ľahšie by toto všetko bolo, ak by nové domy naozaj vážne a podstatne znížili potrebu energie prostredníctvom lepšej izolácie, utesnenia dverí a okien, čo by najmä na miestach s chladnejším podnebím zabránilo výraznejším výkyvom.”

Lepšia hlúpa izolácia než inteligentné termostaty

“Následne by bolo ľahšie aj časové posúvanie vykurovania a chladenia. O čo ľahšie by sa realizovala dekarbonizácia, ak sa potreba výrazne zníži. Alebo ako hovorievam, hlúpa izolácia je oveľa lepšia než inteligentné termostaty,” reaguje na závery štúdie Lloyd Alter na stránke Treehugger.

Autori štúdie podľa neho nespomínajú ani problémy s čerpadlovými ohrievačmi vody, ktoré sú hlučné a okrem toho v čase vykurovania nie sú príliš prínosom, pretože odoberajú teplo zo vzduchu.

Vyššia spotreba elektriny v lete

Analýza nespomína ani to, že niektoré domácnosti budú spotrebovávať viac elektriny. “Ľudia v súčasnosti používajúci kotly, ale žiadne klimatizácie, budú vďaka čerpadlám míňať viac elektrickej energie v lete ako predtým.” Tiež vraj nezohľadňuje fakt, že čoraz viac ľudí pracuje z domu. Okrem toho existuje veľké množstvo rôznych faktorov vyplývajúcich zo spôsobu života ľudí, ktoré štúdia nezohľadňuje. Preto je aj obtiažne hovoriť o jednotlivých scenároch časového posúvania spotreby.

Štúdia tak isto nepočíta s úplne odlišnými modelmi vývoja ceny elektriny a plynu v budúcnosti, ale či elektrinu možno ešte ďalej dekarbonizovať napríklad v dôsledku politických rozhodnutí. Neuvádza ani zvýšenú hlučnosť z kondenzátorov klimatizačných jednotiek, ak budú v nepretržitej prevádzke v každom dome.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Tá najlacnejšia elektrina

Stĺpček. Tá najlacnejšia elektrina

Cena elektriny na Slovensku pôjde budúci rok citeľne hore. Popri frflaní na burzy si pripomeňme, že samotná silová elektrina, komodita, tvorí len malú časť koncovej ceny. Ako to už v slovenskej energetike chodí - všetko je zložitejšie.

Stĺpček. Kto je les? A kto sú Lesy SR?

Stĺpček. Kto je les? A kto sú Lesy SR?

Ako pomyselný akcionár štátneho podniku – občan republiky – som zvedavý, ako firma svoju miliónovú kampaň vyhodnotí.

Rozhovor. Aj ceny peliet a brikiet majú svoj strop. A pomaly sa k nemu blížime

Rozhovor. Aj ceny peliet a brikiet majú svoj strop. A pomaly sa k nemu blížime

Peletový trh na Slovensku sa nevyvíja úplne priaznivo a smeruje k veľkej nerovnováhe. V rozhovore pre Energie-portal.sk to hovorí vedúca nákupu a distribúcie jedného z najväčších predajcov drevných palív na Slovensku Jarmila Hánová.