INNOGY
INNOGY
INNOGY

Sú tepelné čerpadlá výhodné pre nové rodinné domy?

Elektrifikovanie vykurovania a ohrevu vody v nových domoch znižuje náklady počas životnosti zariadení oproti fosílnym palivám, tvrdí štúdia.

Sú tepelné čerpadlá výhodné pre nové rodinné domy?

Foto: Viessmann

Tepelné čerpadlá, rovnako ako elektromobily, či solárne panely, sú cestou ako sa zbaviť závislosti na fosílnych palivách a dekarbonizovať elektrickú sieť. Ich momentálne najväčšou slabinou sú však spravidla vyššie náklady v porovnaní s existujúcimi alternatívami.

Americký Rocky Mountain Institute vo svojej štúdii “Ekonomika elektrifikácie budov” tvrdí, že tomu tak nemusí byť vždy. Autori skúmali najnovšie modely tepelných čerpadiel, ohrievačov vody a inteligentných termostatov a zistili, že v určitých prípadoch používanie čerpadiel stojí menej ako kúriť a ohrievať vodu prostredníctvom fosílnych zdrojov.

Graf: Flexibilita dopytu môže presúvať odber elektriny do časov s nízkymi nákladmi alebo zvýšeného výkonu obnoviteľných zdrojov

Zdroj: RMI

Tepelné čerpadlá výhodné v novostavbách

“Zistili sme, že v mnohých prípadoch, najmä pri rezidenčných novostavbách, elektrifikovanie vykurovania, ohrevu vody a klimatizácie znižuje náklady majiteľa počas životnosti zariadení v porovnaní so zariadeniami využívajúcimi fosílne palivá,” konštatujú autori štúdie.

Náklady sú nižšie aj pri niektorých rekonštruovaných objektoch. Nové domy a domy bez existujúceho pripojenia na zemný plyn nemusia platiť za prípojku, služby a merače, ktoré kompletné elektrifikované obytné štvrte nepotrebujú. Štúdia sa zamerala na štyri lokality v USA, nachádzajúce sa v rozdielnych geografických podmienkach: Kalifornia, Texas, Rhode Island a Illinois. Autori skúmali, čo sa stane, ak sa fosílne zdroje nahradia tepelnými čerpadlami, vrátane elektrických čerpadiel ohrevu vody.

VIESSMANN

Presúvanie spotreby mimo špičku

Hlavným predpokladom ich analýzy je flexibilnosť dopytu. Teda presúvanie záťaže spotrebičov – zdrojov z času najvyššej spotreby v sieti, kedy je zároveň elektrina najdrahšia, na dobu mimo špičky. A to prostredníctvom ingeligentných spotrebičov a termostatov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Dodávateľov elektriny sme vlani menili častejšie. ZSE Energia, SSE a VSE stále dominujú

Dodávateľov elektriny sme vlani menili častejšie. ZSE Energia, SSE a VSE stále dominujú

Alternatívni dodávatelia elektriny dosahujú najväčší trhový podiel v dodávkach elektriny v neregulovanom segmente veľkých odberateľov.

Energetici: my nedrancujeme slovenské lesy

Energetici: my nedrancujeme slovenské lesy

Podľa zástupcov teplárenského odvetvia je ukazovanie prstom pri ťažbe dreva na energetický sektor slepou stopou.

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Uvažujete, či budú slnečné kolektory výhodné riešenie aj pre vašu domácnosť či firmu? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena slnečných kolektorov závisí a za akých podmienok sa investícia oplatí.