Sú tepelné čerpadlá výhodné pre nové rodinné domy? | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Sú tepelné čerpadlá výhodné pre nové rodinné domy?

Elektrifikovanie vykurovania a ohrevu vody v nových domoch znižuje náklady počas životnosti zariadení oproti fosílnym palivám, tvrdí štúdia.

Sú tepelné čerpadlá výhodné pre nové rodinné domy?

Foto: Viessmann

Tepelné čerpadlá, rovnako ako elektromobily, či solárne panely, sú cestou ako sa zbaviť závislosti na fosílnych palivách a dekarbonizovať elektrickú sieť. Ich momentálne najväčšou slabinou sú však spravidla vyššie náklady v porovnaní s existujúcimi alternatívami.

Americký Rocky Mountain Institute vo svojej štúdii “Ekonomika elektrifikácie budov” tvrdí, že tomu tak nemusí byť vždy. Autori skúmali najnovšie modely tepelných čerpadiel, ohrievačov vody a inteligentných termostatov a zistili, že v určitých prípadoch používanie čerpadiel stojí menej ako kúriť a ohrievať vodu prostredníctvom fosílnych zdrojov.

Graf: Flexibilita dopytu môže presúvať odber elektriny do časov s nízkymi nákladmi alebo zvýšeného výkonu obnoviteľných zdrojov

Zdroj: RMI

Tepelné čerpadlá výhodné v novostavbách

“Zistili sme, že v mnohých prípadoch, najmä pri rezidenčných novostavbách, elektrifikovanie vykurovania, ohrevu vody a klimatizácie znižuje náklady majiteľa počas životnosti zariadení v porovnaní so zariadeniami využívajúcimi fosílne palivá,” konštatujú autori štúdie.

Náklady sú nižšie aj pri niektorých rekonštruovaných objektoch. Nové domy a domy bez existujúceho pripojenia na zemný plyn nemusia platiť za prípojku, služby a merače, ktoré kompletné elektrifikované obytné štvrte nepotrebujú. Štúdia sa zamerala na štyri lokality v USA, nachádzajúce sa v rozdielnych geografických podmienkach: Kalifornia, Texas, Rhode Island a Illinois. Autori skúmali, čo sa stane, ak sa fosílne zdroje nahradia tepelnými čerpadlami, vrátane elektrických čerpadiel ohrevu vody.

VIESSMANN

Presúvanie spotreby mimo špičku

Hlavným predpokladom ich analýzy je flexibilnosť dopytu. Teda presúvanie záťaže spotrebičov – zdrojov z času najvyššej spotreby v sieti, kedy je zároveň elektrina najdrahšia, na dobu mimo špičky. A to prostredníctvom ingeligentných spotrebičov a termostatov.

“Hodnota flexibilnosti dopytu po elektrine pravdepodobne vzrastie so zvyšujúcimi sa obnoviteľnými zdrojmi v systéme, čo bude zvyšovať cenové “spready” na trhoch s elektrinou. Inteligentné zariadenia umožnia zákazníkom toto využívať a znížiť tak celkové náklady elektrifikovania. Ale záleží to od nastavenia nových cien a programov dodávateľov energií.”

Odporúčané opatrenia

RMI odporúča regulátorom, politikom a dodávateľom energií tieto rady:

1. Uprednostňovať rýchle elektrifikovanie budov v súčasnosti používajúcich propán a vykurovací olej. Hoci tieto domácnosti tvoria iba menej než 10 % z celkového počtu v USA, na tvorbe emisií sa podieľajú vyše 20 %.

2. Zastaviť podporu rozširovania plynových prípojok, vrátane novostavieb. Táto infraštruktúra sa stane zbytočnou pri vysokej miere elektrifikácie v budúcnosti a domácnosti s plynom čelia riziku pri financovaní dnešnej expanzie. Okrem toho elektrifikácia má byť nízkonákladovým a nízkouhlíkovým riešením v porovnaní s rozširovaním plynovej siete.

Tabuľka: Porovnanie nákladov na ohrev vody a klimatizáciu počas 15 rokov prevádzky zdrojov na elektrinu, plyn, vykurovací olej (novostavba v ľavom stĺpci, rekonštruovaný dom v pravom stĺpci)

Zdroj: RMI

3. Zaviesť balíčky programov flexibilnosti dopytu pre efektívne riadenie dopadov špičkovej záťaže siete v dôsledku nového dopytu po elektrine. A to najmä v lokalitách s chladnejšou klímou, kde sa zvýšená záťaž prejaví v zime počas elektrického vykurovania.

4. Rozšíriť možnosti flexibilnosti dopytu na existujúcu zaťaž elektrického vykurovania a ohrevu vody. Iba 1 % z existujúcich elektrických ohrievačov v USA sa podieľa na tzv. “demand response”. Efektívne riadenie dopytu zmierni náklady systému a pomôže zapojiť viac obnoviteľných zdrojov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Hlavným nedostatkom platnej vyhlášky je nízka miera spravodlivosti až do tej miery, že ľudia platia násobky toho, čo mohli spotrebovať, upozorňuje Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody.

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Ani napriek rastúcemu dopytu by domácnosti nemali pocítiť väčší nedostatok palivového dreva, ubezpečujú lesohospodári.

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Celková výška úveru je 160 miliónov eur. MH Teplárenský holding bude musieť v priebehu piatich rokov preukazovať vývoj emisií z teplární.