VSDS
VSDS
INNOGY

Sú tepelné čerpadlá výhodné pre nové rodinné domy?

Elektrifikovanie vykurovania a ohrevu vody v nových domoch znižuje náklady počas životnosti zariadení oproti fosílnym palivám, tvrdí štúdia.

Sú tepelné čerpadlá výhodné pre nové rodinné domy?

Foto: Viessmann

Tepelné čerpadlá, rovnako ako elektromobily, či solárne panely, sú cestou ako sa zbaviť závislosti na fosílnych palivách a dekarbonizovať elektrickú sieť. Ich momentálne najväčšou slabinou sú však spravidla vyššie náklady v porovnaní s existujúcimi alternatívami.

Americký Rocky Mountain Institute vo svojej štúdii “Ekonomika elektrifikácie budov” tvrdí, že tomu tak nemusí byť vždy. Autori skúmali najnovšie modely tepelných čerpadiel, ohrievačov vody a inteligentných termostatov a zistili, že v určitých prípadoch používanie čerpadiel stojí menej ako kúriť a ohrievať vodu prostredníctvom fosílnych zdrojov.

Graf: Flexibilita dopytu môže presúvať odber elektriny do časov s nízkymi nákladmi alebo zvýšeného výkonu obnoviteľných zdrojov

Zdroj: RMI

Tepelné čerpadlá výhodné v novostavbách

“Zistili sme, že v mnohých prípadoch, najmä pri rezidenčných novostavbách, elektrifikovanie vykurovania, ohrevu vody a klimatizácie znižuje náklady majiteľa počas životnosti zariadení v porovnaní so zariadeniami využívajúcimi fosílne palivá,” konštatujú autori štúdie.

Náklady sú nižšie aj pri niektorých rekonštruovaných objektoch. Nové domy a domy bez existujúceho pripojenia na zemný plyn nemusia platiť za prípojku, služby a merače, ktoré kompletné elektrifikované obytné štvrte nepotrebujú. Štúdia sa zamerala na štyri lokality v USA, nachádzajúce sa v rozdielnych geografických podmienkach: Kalifornia, Texas, Rhode Island a Illinois. Autori skúmali, čo sa stane, ak sa fosílne zdroje nahradia tepelnými čerpadlami, vrátane elektrických čerpadiel ohrevu vody.

VIESSMANN

Presúvanie spotreby mimo špičku

Hlavným predpokladom ich analýzy je flexibilnosť dopytu. Teda presúvanie záťaže spotrebičov – zdrojov z času najvyššej spotreby v sieti, kedy je zároveň elektrina najdrahšia, na dobu mimo špičky. A to prostredníctvom ingeligentných spotrebičov a termostatov.

“Hodnota flexibilnosti dopytu po elektrine pravdepodobne vzrastie so zvyšujúcimi sa obnoviteľnými zdrojmi v systéme, čo bude zvyšovať cenové “spready” na trhoch s elektrinou. Inteligentné zariadenia umožnia zákazníkom toto využívať a znížiť tak celkové náklady elektrifikovania. Ale záleží to od nastavenia nových cien a programov dodávateľov energií.”

Odporúčané opatrenia

RMI odporúča regulátorom, politikom a dodávateľom energií tieto rady:

1. Uprednostňovať rýchle elektrifikovanie budov v súčasnosti používajúcich propán a vykurovací olej. Hoci tieto domácnosti tvoria iba menej než 10 % z celkového počtu v USA, na tvorbe emisií sa podieľajú vyše 20 %.

2. Zastaviť podporu rozširovania plynových prípojok, vrátane novostavieb. Táto infraštruktúra sa stane zbytočnou pri vysokej miere elektrifikácie v budúcnosti a domácnosti s plynom čelia riziku pri financovaní dnešnej expanzie. Okrem toho elektrifikácia má byť nízkonákladovým a nízkouhlíkovým riešením v porovnaní s rozširovaním plynovej siete.

Tabuľka: Porovnanie nákladov na ohrev vody a klimatizáciu počas 15 rokov prevádzky zdrojov na elektrinu, plyn, vykurovací olej (novostavba v ľavom stĺpci, rekonštruovaný dom v pravom stĺpci)

Zdroj: RMI

3. Zaviesť balíčky programov flexibilnosti dopytu pre efektívne riadenie dopadov špičkovej záťaže siete v dôsledku nového dopytu po elektrine. A to najmä v lokalitách s chladnejšou klímou, kde sa zvýšená záťaž prejaví v zime počas elektrického vykurovania.

4. Rozšíriť možnosti flexibilnosti dopytu na existujúcu zaťaž elektrického vykurovania a ohrevu vody. Iba 1 % z existujúcich elektrických ohrievačov v USA sa podieľa na tzv. “demand response”. Efektívne riadenie dopytu zmierni náklady systému a pomôže zapojiť viac obnoviteľných zdrojov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Tepláreň Košice investovala 35 miliónov eur do novej technológie VÚ KVET

Tepláreň Košice investovala 35 miliónov eur do novej technológie VÚ KVET

Dva päťdesiatročné kotly nahradili štyri nové plynové motory. Tepláreň Košice má znížiť spotrebu uhlia na výrobu elektriny a tepla o 750-tisíc ton.

Štát spúšťa dotácie na elektromobily, ministerstvo zverejnilo podmienky

Štát spúšťa dotácie na elektromobily, ministerstvo zverejnilo podmienky

Rezort hospodárstva predstavil dlho očakávané podmienky pre poskytnutie dotácie na kúpu elektromobilov. Záujemcovia o príspevky sa budú môcť registrovať v decembri.

Klesajúca cena elektriny z vetra a slnka už dobieha existujúce jadrové reaktory

Klesajúca cena elektriny z vetra a slnka už dobieha existujúce jadrové reaktory

Spoločnosť Lazard porovnala LCOE náklady na výrobu elektriny z OZE a tradičných zdrojov. Nové technológie dozrievajú a ich cena bude klesať pomalšie.