T. MALATINSKÝ: Zákon o OZE sa bude asi novelizovať prakticky permanentne | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
Česko-slovenské energetické fórum 2023
Belimo

T. MALATINSKÝ: Zákon o OZE sa bude asi novelizovať prakticky permanentne

Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) čakajú okrem aktuálne prerokovávanej novely pravdepodobne častejšie legislatívne zmeny. Uviedol to 14. októbra na 3. schôdzi Komisie pre energetiku pri Výbore Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD).

T. MALATINSKÝ: Zákon o OZE sa bude asi novelizovať prakticky permanentne

Dreamstime.com

"Myslím si, že táto novela, samozrejme ako aj každé nasledujúce, bude vychádzať zo stále väčšej a väčšej skúsenosti, ktorú v tejto oblasti budeme mať. Ciele, ktoré máme, aby OZE mali nezastupiteľné miesto v slovenskom energetickom mixe bez veľkého dopadu na zvyšovanie cien elektriny pre spotrebiteľov, budeme naďalej sledovať a budeme asi novelizovať tento zákon prakticky permanentne," spresnil šéf Ministerstva hospodárstva SR s tým, že účelom novely je zabezpečiť najmä efektívnejšie fungovanie podpory výroby elektriny z OZE.

Prísnejšou podmienkou v návrhu novely má okrem iného byť aj využitie minimálne 30 % OZE v palive, oproti súčasnému minimálnemu podielu na úrovni 20 %. Umožňuje sa tiež podporiť plyny vznikajúce ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese. Takáto zmena má podľa rezortu hospodárstva za cieľ podporiť domáce zdroje energie, aby sa znížila závislosť od dovozu primárnych zdrojov energie.

Zároveň sa má novelou znížiť hranica podpory, kedy má výrobca elektriny nárok na doplatok na celú časť vyrobenej elektriny, z 10 MW na 5 MW celkového inštalovaného výkonu. Pri zariadení, ktoré využíva ako zdroj veternú energiu, sa táto hranica nemení.

Malatinský na rokovaní Komisie pre energetiku okrem detailov vládnej novely zákona o OZE zároveň prezentoval aj základné zásady Energetickej koncepcie SR. Predmetom rokovania komisie bol aj návrh novely vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o pravidlách pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a plynom, ktorú obhajoval predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dohodli šetrenie plynom aj nový plynárenský balík. O čom rokovali ministri (+ video)

Dohodli šetrenie plynom aj nový plynárenský balík. O čom rokovali ministri (+ video)

Slovensko sa v rokovaniach zasadilo za využívanie jadrovej energie pri výrobe vodíka.

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Plán ministra Hirmana počíta s tým, že kľúčovú rolu opäť zohrá štátny SPP.

Predaj naftových a benzínových áut bude zákazaný. S výnimkou e-palív

Predaj naftových a benzínových áut bude zákazaný. S výnimkou e-palív

Brusel ustúpil tlaku Nemecka, ktoré požadovalo výnimku pre vozidlá so syntetickými palivami.