Dvořák Hager & Partners
INNOGY
SPP - Distribúcia

Svetlá budúcnosť soláru je ďalej ako sa zdá

Áno, panely zlacneli, no pre skutočný prienik zelenej energie je potreba oveľa viac výskumu a vývoja, tvrdí ekonóm Cowen.

Svetlá budúcnosť soláru je ďalej ako sa zdá

Foto: Fotolia

Cena solárnych panelov neustále klesá, čo vyvoláva optimizmus v radoch priaznivcov obnoviteľnej energie. Okamžité nahradenie tradičných zdrojov je však dlhodobý proces a v súčasnosti tomu podľa amerického ekonóma Tylera Cowena a solárneho odborníka Varuna Sivarama bráni niekoľko faktorov. Prinášame neskrátený komentár autora.

Solárne triumfátorstvo

V súčasnosti môžeme pozorovať doktrínu “solárneho triumfátorstva”. Ceny panelov klesli exponenciálne, technológia dáva praktický zmysel a už iba zopár ďalších poštuchnutí treba k tomu, aby sa solárna energia stala významným energetickým zdrojom. Nanešťastie, tento pohľad sa javí ako nesprávny. Solárna energia môže byť prínosom pre ľudstvo a životné prostredie, ale bude potrebovať oveľa viac podpory a podnikateľskej aj politickej ráznosti.

Varun Sivaram vo svojej novej knihe “Skrotenie slnka: inovácie pre využívanie slnečnej energie a poháňanie celej planéty” práve toto detailne vysvetľuje. Sivaram, držiteľ doktorátu z fyziky, solárny expert a energetický poradca, nie je nepriateľom alternatívnych zdrojov energie. Nazdáva sa, že vlády by mali zvýšiť podporu pre výskum a vývoj v energetike, zamerané na rôzne spôsoby riešenia, aplikované na rôzne stupne vývoja technológií a cielené na prevratné objavy. Inak povedané, potrebujeme poznať obmedzenia súčasnej solárnej energie, ak chceme, aby naozaj fungovala.

Minimum financií vo výskume

Prvým znepokojujúcim znakom je, že solárne spoločnosti vynakladajú iba zhruba jedno percento príjmov na výskum a vývoj. To je značne pod priemerom potenciálne významného odvetvia. Možno si myslíte, že je to preto, že všetko skvele napreduje. No niektorí veľkí používatelia solárnej energie už zrejme vyčerpali svoju technológiu. Sivaram odhaduje, že štyri z piatich krajín – Taliansko, Grécko, Nemecko a Španielsko už zaznamenali zastavenie rastu podielu solárnej energie na celkovom využívaní energie v rozmedzí 5 až 10 %. Piatou krajinou je Japonsko s iba 5 percentami.

Nemecko a Kalifornia, kde podiel soláru na zdrojoch energie vzrástol, zaznamenali prevádzkové problémy. Pretože slnko nesvieti stále, slnečná energia vo veľkom rozsahu sa neintegruje dobre do elektrickej siete, ktorá preferuje stabilné zdroje ako sú fosílne palivá alebo atómová energia. Slnečná energia vytvára náklady pre celý systém, hoci samotné panely sú lacnejšie.

Väčší potenciál mimo kremíka

Na súčasnom trhu s panelmi prevládajú kremíkové technológie, ale Sivaram vidí väčší dynamický potenciál v perovskitných, organických solárnych bunkách a bunkách z kvantových bodov a možno orbitálnych satelitoch. Pokroky v týchto oblastiach môžu znížiť ceny a zvýšiť silu soláru, čím sa matematika nakloní viac na stranu zelenej energie.

Otázkou stále skladovanie energie

Bežným názorom je, že slnečná energia sa presadí, ak sa batérie a iné technológie uskladňovania energie zlepšia. Avšak Sivaram podotýka, že konkrétne lítium-iónové batérie nie sú vhodné pre uskladňovanie na niekoľko dní, týždňov a mesiacov. Taktiež si treba uvedomiť, že zhruba 95 % globálnej skladovacej kapacity pochádza z vodných elektrární. To nie je zrovna povzbudzujúce znamenie pre konštatovanie, že skladovanie solárnej energie sa nachádza na uspokojujúcej ceste.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Tá najlacnejšia elektrina

Stĺpček. Tá najlacnejšia elektrina

Cena elektriny na Slovensku pôjde budúci rok citeľne hore. Popri frflaní na burzy si pripomeňme, že samotná silová elektrina, komodita, tvorí len malú časť koncovej ceny. Ako to už v slovenskej energetike chodí - všetko je zložitejšie.

Stĺpček. Kto je les? A kto sú Lesy SR?

Stĺpček. Kto je les? A kto sú Lesy SR?

Ako pomyselný akcionár štátneho podniku – občan republiky – som zvedavý, ako firma svoju miliónovú kampaň vyhodnotí.

Rozhovor. Aj ceny peliet a brikiet majú svoj strop. A pomaly sa k nemu blížime

Rozhovor. Aj ceny peliet a brikiet majú svoj strop. A pomaly sa k nemu blížime

Peletový trh na Slovensku sa nevyvíja úplne priaznivo a smeruje k veľkej nerovnováhe. V rozhovore pre Energie-portal.sk to hovorí vedúca nákupu a distribúcie jedného z najväčších predajcov drevných palív na Slovensku Jarmila Hánová.