Objem investícií do obnoviteľných zdrojov energie vlani podľa aktuálnej správy OSN prudko narástol. Globálnym lídrom v investíciách sa stala energia zo slnka.
Najväčší podiel na investíciách do nových energetických zdrojov v roku 2017 mala solárna energia. Vyplýva to zo správy Organizácie spojených národov (OSN), podľa ktorej v minulom roku po celom svete vzniklo rekordných 90 GW nových solárnych kapacít. Celý materiál si stiahnite pomocou odkazu v závere článku.
Do solárnej energetiky malo podľa OSN vlani natiecť celkovo asi 161 miliárd dolárov, čo predstavuje 57% všetkých investícií do obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Investície do elektrární využívajúcich uhlie a plyn na druhej strane dosiahli súhrne len asi 103 miliárd dolárov.

Kľúčovú rolu v rozvoje OZE pritom podľa najnovšej správy OSN zohráva Čína. Investície do obnoviteľnej energie mali v najľudnatejšej krajine sveta medziročne vzrásť o 31 percent na rekordných 126,6 miliardy dolárov.
„Hlavným ťahúňom vlaňajšieho rozvoja solárnej energetiky bola Čína, kde vďaka bezprecedentnému boomu pribudlo asi 53 gigawattov solárnych kapacít – viac ako polovica globálneho objemu – a investície do energie zo slnka vzrástli o 58 percent na 86,5 miliardy dolárov,“ uviedla OSN.
Pomohli nižšie ceny technológií
Správa Globálne trendy v investíciách do obnoviteľnej energie v roku 2018, ktorú spoločne vypracovali UN Environment, Frankfurt School – UNEP Collaborating Centre a Bloomberg New Energy Finance priniesla čísla, podľa ktorých celosvetové investície do OZE prevýšili 200 miliárd dolárov už ôsmy rok v rade.
Podpísať sa pod to mali predovšetkým klesajúce náklady na technológie predovšetkým v segmente solárnej a sčasti veternej energetiky. Celosvetovo boli podľa OSN do tzv. zelenej energie od roku 2004 preinvestované takmer tri bilióny dolárov.
„Výnimočný rast investícií do solárnej energetiky ukazuje, ako sa svetová energetická mapa mení, a čo je ešte dôležitejšie, aké ekonomické výhody so sebou tento prechod prináša,“ povedal šéf UN Environment Erik Solheim.
„Investície do obnoviteľných zdrojov zapájajú do hospodárstva viac ľudí, prinášajú nové pracovné miesta, kvalitnejšie pracovné miesta a lepšie platené pozície. Čistá energia takisto znamená menej znečistenia, čo so sebou prináša zdravší a čistejší rozvoj,“ dodal Solheim.
V Európe investície do OZE klesli
Investície do OZE mali okrem Číny výrazne rásť v Austrálii (o 147 percent na 8,5 miliardy dolárov), Mexiku (o 810 percent na šesť miliárd dolárov) či Švédsku (o 127 percent na 3,7 miliardy dolárov). Najväčší podiel na tom podľa správy OSN mala mať solárna energetika.
„Svet získal viac nových produkčných kapacít zo slnka než z uhlia, plynu a jadra dokopy,“ uviedol Nils Stieglitz, prezident Frankfurt School of Finance & Management.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.