VSDS
INNOGY
INNOGY

Stĺpček. Uhlíková daň z energií je nobelovské riešenie. Plní štátny mešec a nič nerieši

Čo ak sa ukáže, že zdaňovanie fosílnych palív a zavádzanie emisných kvót nevedie k deklarovanému cieľu? No o to tu vôbec nejde.

Stĺpček. Uhlíková daň z energií je nobelovské riešenie. Plní štátny mešec a nič nerieši

Foto: Photodune

Prepájať ekonómiu a “ochranu životného prostredia” je v súčasnosti v móde. Čerstvý držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu William Nordhaus patrí k takýmto vedcom už niekoľko dekád.

Zjednodušene vyjadrené jeho chápanie: “Klimatické zmeny našej planéty sú problémom. Vyriešime ho, ak do ekonomickej kalkulácie všetkých činností započítame náklady na aktivity možno vedúce k vyriešeniu tohto problému.”

Dotovať alebo zdaniť

Ako väčšina ekonómov, ktorí pôsobia v štátnych inštitúciach a ktorých existencia závisí od štátnych grantov a dotácií, aj Nordhaus prichádza s tradičným riešením. Zdaňte/zadotujte to a firmy a ľudia to budú menej/viac používať. V tomto prípade má americký ekonóm na mysli uhlíkovú daň z fosílnych palív a systém obchodovania s emisnými povolenkami.

Úspešnosť povolenkového systému poznáme celkom dobre. Po úvodnom nástrele začiatkom minulej dekády fungoval presne tak, ako mal. Množstvo emisných povoleniek na umelo vytvorenom trhu niekoľkokrát prevyšovalo potrebu podnikov vypúšťajúcich CO2 a na predaji kvót ryžovalo pár garážových firiem.

Po nedávnej reforme systému, kedy sa ohlásilo postupné sťahovanie voľných kvót z obehu, začala cena CO2 emisií rásť. A to až na štvornásobok ceny spred rokov.

Keďže fosílne palivá tvoria stále základný zdroj pri výrobe energií, stúpajúce ceny aj pre konečných spotrebiteľov na seba nenechali dlho čakať. Nevadí, veď kto by nechcel šetriť životné prostredie a zabrániť (prirodzenému) otepľovaniu Zeme, však?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zákon o podpore OZE poškodil niektorých výrobcov. Treba to napraviť

Zákon o podpore OZE poškodil niektorých výrobcov. Treba to napraviť

Akokoľvek boli niektoré dotácie prehnané, tak sa netýkali všetkých výrobcov. Prísnou sankciou zániku podpory o ne môžu prísť.

Anketa. Ako hodnotíte programové vyhlásenie vlády v oblasti energetiky?

Anketa. Ako hodnotíte programové vyhlásenie vlády v oblasti energetiky?

Nezávislé fungovanie ÚRSO, postupná deregulácia cien energií, dokončenie Mochoviec či ukončenie uhoľných dotácií. Čo hovoria na priority novej vlády odborníci z oblasti energetiky?

Tepelné čerpadlá a rekuperácia znížia spotrebu energie na vykurovanie až o 70 %

Tepelné čerpadlá a rekuperácia znížia spotrebu energie na vykurovanie až o 70 %

Od roku 2021 začne aj na Slovensku platiť legislatíva, ktorá bude od nových budov vyžadovať energetickú triedu A0. Tá sa podľa expertov nedá dosiahnuť bez vlastnej výroby energie.