Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Stĺpček. Sedem starých problémov a nových príležitostí, ktoré koronakríza odkrýva v energetike

V časoch korony vyliezajú starí kostlivci zo skríň, objavujú sa však aj nové príležitosti. Už dnes je zrejmé, že slovenská energetika vyjde z krízy zmenená.

Radovan Potočár

Radovan Potočár | Foto: redakcia

Zvyšovanie cien energií, reforma podpory OZE, nekalé praktiky na trhu či „nedostavba“ Mochoviec. Keď sme politikov a predstaviteľov energofiriem na konci vlaňajška oslovili, aby zhodnotili rok 2019 v slovenskej energetike, tieto a ďalšie oblasti menovali v našej koncoročnej ankete najčastejšie.

V tomto roku bude spoločným menovateľom všetkých odpovedí – dovolím si tipnúť už v apríli – pandémia koronavírusu a hlboká kríza zasahujúca takmer všetky časti ekonomiky. V energetickom sektore kríza odhaľuje staré i nové problémy, zároveň však vytvára aj nové príležitosti na zmeny k lepšiemu.

Predpoveď dopadov a efektov krízy na jej samom začiatku je pomerne obskúrny žáner. Minimálne v siedmich oblastiach sa však dá čo-to povedať o situácii v slovenskej energetike už dnes. Vo väčšine zo siedmich prípadov pritom súčasná kríza pritom iba odkrýva problémy, o ktorých vieme už dlho a v dobrých časoch sme ich držali pod pokrievkou. Teraz sa odhaľujú až na kosť.

1. Cena elektriny nie je len cena elektriny

Koncová cena elektriny na Slovensku pozostáva zo siedmich rôznych zložiek. Tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) tvorí viac ako pätinu koncovej ceny, ktorú vidia odberatelia energie na faktúrach. Touto skrytou daňou v objeme stoviek miliónov ročne sa skladáme na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE), kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) aj spaľovanie slovenského uhlia v Novákoch.

Súčasnou krízou vyvolaný výrazný prepad cien silovej elektriny na burzách znamená, že tzv. doplatky podporovaným výrobcom energie z OZE a KVET v tomto roku vyletia nahor. Tie totiž predstavujú rozdiel medzi trhovou cenou a výkupnou cenou garantovanou výrobcom. Rast doplatkov tak pravdepodobne skreše možný budúci pokles koncových cien elektriny.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X