VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Menia sa pravidlá poskytovania štátnej pomoci. Týkajú sa najmä CZT

Nové podmienky minimálnej pomoci a štátnej pomoci sa vzťahujú na investície ekonomických subjektov do energetickej efektívnosti, OZE, KVET a CZT.

Menia sa pravidlá poskytovania štátnej pomoci. Týkajú sa najmä CZT

Kvetoslava Šoltésová na konferencii Vykurovanie 2024 / Foto: Energie-portal.sk

Podpora firiem pri zavádzaní nízkouhlíkových technológií z verejných zdrojov sa riadi pravidlami štátnej a minimálnej pomoci. Tie sa vlani zmenili. Poskytovanie dotácií sa v niektorých oblastiach zjednoduší, inde bude komplikovanejšie. Menia sa tiež kritériá prefinancovateľnosti nákladov.

Nariadenie EÚ o minimálnej pomoci mení definíciu jedného podniku, ktorý sa môže uchádzať o poskytnutie tejto formy dotácie. Ustanovenie sa týka napríklad dcérskych firiem s rovnakým akcionárom, ktoré budú po novom považované za jeden podnik. Menej by to malo zasiahnuť malé a stredné podniky.

V článku sa ešte dozviete:

  • ako sa zvyšuje nový strop miminálnej pomoci, ako sa bude počítať a aká podporná schéma sa bude riadiť týmito pravidlami,
  • akú časť nákladov bude možné prefinancovať dotáciou pri projektoch energetickej efektívnosti a za akých podmienok možno získať pomoc na 100 % nákladov,
  • či a kedy môžu štátnu pomoc získať aj systémy CZT, ktoré ešte nie sú energeticky účinné.

Pomoc môže dosiahnuť až 100 % oprávnených nákladov, no maximum je stanovené na 300-tisíc eur počas troch rokov a kumulatívne pre všetky typy minimálnej pomoci. Predchádzajúci limit bol na úrovni 200-tisíc eur.

„Subjekt obdrží napríklad minimálnu pomoc na podporu zamestnanosti alebo na dotovanie zvýšených nákladov na energie vo výške šesťtisíc eur. Ak chce v priebehu troch rokov investovať aj do opatrení na úsporu energie alebo využívanie obnoviteľných zdrojov, môže dostať už len 240-tisíc eur,“ vysvetľovala na konferencii Vykurovanie 2024 Kvetoslava Šoltésová, riaditeľka odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

 
 

Zostáva vám 70% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

22. ročník medzinárodnej odbornej konferencie s témou "Aplikácia OZE pri napĺňaní cieľov zelenej dohody" sa uskutoční na začiatku mája v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Zdaňovanie neočakávaných príjmov má veľa negatívnych dôsledkov a často neprináša cielený výsledok. Vysvetľujeme, čo je windfall tax a ako má fungovať v EÚ.

Pozvánka na konferenciu: SSCHI 2024

Pozvánka na konferenciu: SSCHI 2024

Priemysel, legislatíva a akadémia sa stretnú pod jednou strechou v druhej polovici mája v čarokrásnom prostredí Vysokých Tatier.