Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Štát získa 100-% podiel v materskej spoločnosti SPP

Štát získa 100-% podiel v materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Oznámil to včera na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

Štát získa 100-% podiel v materskej spoločnosti SPP

Photodune

"Význam a úspech kroku, ktorý sme dnes urobili spočíva v tom, že štát získava totálnu kontrolu nad cenami plynu pre slovenské domácnosti a pre malý a stredný sektor. Získanie 100-% vlastníctva matky SPP je bez ťarchy na štátny rozpočet s tým, že preberáme polovicu dlhu spoločnosti. Jestvujúci dlh spoločnosti sme si rozdelili na polovicu s českým partnerom (spoločnosť EPH, pozn. TASR). Ďalej získavame automaticky tzv. rezervný plyn v objeme 170 miliónov eur, ktorý sa predal a tieto zdroje chceme použiť na vykrytie straty z predaja plynu pre domácnosti," priblížil premiér.

Na niekoľko rokov je podľa neho garantované, že straty z predaja plynu pre domácnosti budú kompenzované z predaja získaného rezervného plynu. "Máme zároveň ambíciu rokovať s ruskou stranou, aby sa v ďalších rokoch strata znížila na polovicu, teda fungovanie bude podstatne efektívnejšie ako doteraz," doplnil Fico.

"Chcem zároveň pripomenúť, že Slovensku od tohto okamihu nehrozia žiadne ťahanice po medzinárodných arbitrážach. Slovenské domácnosti sa teda nemusia obávať, že by prišli od SPP návrhy na zvýšenie cien plynu," avizoval predseda vlády s tým, že ďalej budú prebiehať štandardné právne kroky, ktoré budú nadväzovať na dnešné rozhodnutie vlády.

"Všetky majetkové podiely, ktoré má SPP v dcérskych spoločnostiach, zostanú v nezmenenej výške. Ide hlavne o firmy SPP-Distribúcia, Eustream a SPP Storage. Taktiež zostáva nezmenená vyrokovaná dividendová politika z roku 2012," doplnil minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD).

Český Energetický a průmyslový holding (EPH) rešpektuje rozhodnutie štátu o využití práva na prevzatie celého podielu v SPP. "SPP je spoločnosťou s mimoriadnou históriou, prestížou a silným trhovým postavením. Bolo nám cťou, že sme mohli v tejto spoločnosti pôsobiť," reagoval predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský.

Štát podľa neho preberá ich doterajší 49-% podiel v SPP za výhodných podmienok. "V rámci celkovej spolupráce medzi Slovenskou republikou a EPH považujeme za správne, že zodpovednosť za tvorbu cien plynu na Slovensku preberá štát. Naopak, v ostatných spoločnostiach skupiny SPP chceme spoluprácu so štátom naďalej dlhodobo rozvíjať," dodal

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Slovenský autobus na vodík. Na EXPO Dubaj Slovensko predstaví vodíkové technológie

Slovenský autobus na vodík. Na EXPO Dubaj Slovensko predstaví vodíkové technológie

Na výstave EXPO Dubaj sa Slovensko zameria na tri hlavné témy. Prečítajte si, čo chce štát prezentovať a koľko to bude stáť.

Ľ. Lopatka: Vidíme veľkú príležitosť premieňať odpad na teplo v Trnave, Zvolene a Žiline

Ľ. Lopatka: Vidíme veľkú príležitosť premieňať odpad na teplo v Trnave, Zvolene a Žiline

Teplárenské spoločnosti čaká nevyhnutná zmena palivovej základne. Jednou z možností je aj energetické zhodnocovanie komunálneho odpadu.

Inšpektori z Viedne si posvietili na Jaslovské Bohunice, nedostatky nenašli

Inšpektori z Viedne si posvietili na Jaslovské Bohunice, nedostatky nenašli

Zahraničných inšpektorov zaujímala najmä evidencia jadrových materiálov.