Vďaka modernizácii technológií hradených z vlastných zdrojov sa hlavným palivom na výrobu tepla stáva namiesto uhlia, zemný plyn.
Chemes tým znižuje uhlíkovú stopu, pomáha regiónu a vytvára podmienky na znižovanie cien tepla v Humennom.
V priebehu posledného roka prešiel Chemes a.s. zásadnou modernizáciou technológií na výroby tepla a elektrickej energie, ktorými zásobuje mesto Humenné a vyše 20 firiem podnikajúcich v miestnom priemyselnom parku.
Vďaka nej uhlie a vykurovacie oleje prestali byť prioritnými palivami potrebnými k produkcií energií. Najdôležitejším sa stal lacnejší a ekologickejší plyn. Týmito investíciami Chemes obmedzil svoje emisie CO2 a vytvoril podmienky pre znižovanie cien tepla v Humennom.
Definitívne rozhodnutie o spustení investícii padlo v novembri 2019. Vedenie Chemesu vtedy rozhodlo nasadiť pri výrobe tepla nové nízkoemisné plynové horáky a rekonštruovať výmenníkové sekcie dvoch plynových kotlov. Do začiatku januára 20121 sa mu podarilo svoj zámer realizovať.
Musel sa pritom vysporiadať s mnohými prekážkami, ku ktorým patrili aj protipandemické opatrenia. Od začiatku tohto roka jeho technológie začali prvýkrát počas vykurovacej sezóny vyrábať teplo bez pomoci uhlia. Uhlie je už v Chemese doplnkovým palivom, slúžiacim na vykrytie špičkových spotrieb plynu a ako záloha pre prípad porúch plynových kotlov vrátane rozvodných systémov teplárne.
Lacnejšie opravy aj emisné povolenky
„Predpokladáme, že vďaka investíciám do energetickej efektívnosti ako je rekonštrukcia kotlov dôjde k zníženiu emisií CO2,“ uviedol Ing. Vladimír Kokuľa, predseda predstavenstva Chemes a.s.
Ako ďalej dodal, modernizácia priniesla Humenčanom nielen čistejší vzduch, ale vytvorila aj podmienky na znižovanie cien tepla v meste. „Vďaka novým technológiám budeme musieť menej platiť za opravy, ako aj za emisné povolenky. To všetko znižuje fixné aj variabilné náklady, ktoré sa premietajú do ceny tepla,“ upresnil V. Kokuľa.
Ďalší dôležitý krok je na vedení mesta Humenné, ktoré vlastní teplovodné rozvody, ktorými prúdia energie do domácností. Tie si takisto vyžadujú rozsiahlu rekonštrukciu, alebo výmenu. Dôvodom je ich zlý technický stav, kvôli ktorému dochádza k únikom tepla. Tieto straty z únikov tepla a opráv takisto vplývajú na konečné ceny médií.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.