Spaľovňa v Osle experimentuje so zachytávaním emisií CO2 | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Spaľovňa v Osle experimentuje so zachytávaním emisií CO2

V nórskom hlavnom meste spustili minulý týždeň experiment, v rámci ktorého sa má zachytávať časť emisií pri energetickom zhodnocovaní odpadov z domácností v hlavnej spaľovni odpadu Klemetsrud.

Spaľovňa v Osle experimentuje so zachytávaním emisií CO2

Foto: Wikimedia Commons

Prevádzka ročne spáli viac než 300 tisíc ton odpadu, pričom sa vytvára nielen energia používaná na ohrev teplej vody a výrobu elektriny, ale i viac než 300 tisíc ton emisií CO2, čo predstavuje 0,6 percenta všetkých ročných emisií CO2produkovaných ľudskou činnosťou v Nórsku.

Počas päť mesiacov trvajúcej skúšobnej prevádzky sa má po prvý raz na svete aplikovať zachytávanie emisií CO2 v rámci prevádzky spaľovne. Komunálna spaľovňa Klemetsrud experiment realizuje spoločne s nórskou štátnou spoločnosťou špecializujúcou sa na zachytávanie a uskladňovanie oxidu uhličitého Gassnova, ktorá ho financuje, a so strojárenskou firmou Aker Solutions, ktorá zodpovedá za použité technologické riešenie.

Úložný systém pre experimentálne zachytávanie pozostáva z piatich nádob s potrubím a filtrami, cez ktoré je plyn privádzaný. Zachytávaný má byť oxid uhličitý v množstve zodpovedajúcom asi 2000 tonám ročne.

Prečítajte si tiež
Je zmysluplné vyrábať z odpadu elektrinu? Odborníci sa sporia
Obhajcovia energetického zhodnocovania odpadu zväčša argumentujú ekonomikou i ochranou životného prostredia. Odporcovia poukazujú na neefektívnosť spaľovania, vyššie náklady a väčšie množstvo emisii.

Ak budú výsledky pozitívne, naplno by systém mohol byť inštalovaný do roku 2020. Prevádzkovatelia systému tvrdia, že zachytený oxid uhličitý by mohol byť transportovaný do oblasti Severného mora, kde by mohol byť používaný na zlepšenie ťažby ropy a zemného plynu.

"Potenciál na tomto trhu vidíme po celom svete," povedal pre agentúru REUTERS Valborg Lundegaard, vedúci strojárskej firmy Aker Solutions, ktorá tento test realizuje. V súčasnej dobe existuje podľa tejto firmy asi 450 prevádzok spaľovní energeticky zhodnocujúcich odpad v Európe a asi 700 na celom svete.

Prevádzkovatelia však priznávajú, že pri súčasnej cene uhlíkových emisných kreditov táto technológia zďaleka nie je nákladovo efektívna. Tvrdia však, že keďže spaľovňa spaľuje najmä organický odpad z potravín a dreva, v skutočnosti odstraňuje CO2 z prírodného cyklu, ide v tomto prípade teda aj o tzv. negatívne emisie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Vláda schválila zavedenie solidárneho príspevku pre ropné odvetvie, ktorý sa má použiť na zmiernenie vysokých cien energií pre odberateľov.

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.