Ak balkónová fotovoltika dodáva elektriny do siete bez zmluvy s distribučnou spoločnosťou, domácnosti hrozia pokuty.
Solárna energetika v uplynulých dvoch rokoch zažíva nebývalý boom. Energetická kríza vyvolala obrovský záujem domácností o inštaláciu fotovoltických panelov.
Záujem je taký veľký, že mnohé firmy nestíhajú a na trhu hrozí nedostatok kvalifikovaných inštalatérov. V dôsledku toho už pribúda nekvalitných inštalácií, ktoré sú spojené s rôznymi rizikami.
A so silným záujmom domácností o solárne panely je spojená aj úplne nová téma. Balkónové fotovoltické elektrárne. V ponuke viacerých retailových reťazcov či e-shopov sa v poslednej dobe objavili „plug & play“ sety balkónových fotovoltických panelov. Podľa ich popisu si má spotrebiteľ panel jednoducho namontovať pomocou držiaka a kábel zapojiť rovno do 230 V zásuvky bytu.
Realita je však zložitejšia. Odborníci upozorňujú, že takýto postup nie je správny a domácnosti z neho plynú finančné aj bezpečnostné riziká.
V článku sa dozviete:
- v čom predajcovia nadhodnocujú potenciál fotovoltiky,
- čo hovorí o pripájaní fotovoltiky legislatíva,
- aký postup musí byť dodržaný pri inštalácií,
- čo hrozí pri neodbornej montáži,
- prečo sa balkónová fotovoltika nemusí finančne oplatiť.
Predajcovia nadhodnocujú potenciál
Jednoducho vyzerajúci postup inštalácie a priaznivá cena spôsobujú, že o „plug & play“ fotovoltiku je aj na Slovensku veľký záujem. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), ktorá združuje odborníkov z oblasti solárnej energetiky, však upozorňuje, že neodborné zapájanie takýchto fotovoltických zdrojov do sietí je nebezpečné a v konečnom dôsledku môže účet za elektrinu dokonca zvyšovať.
„Rozumiem túžbe vlastníkov bytov po možnosti šetriť na elektrine, keďže nie každý bytový dom je schopný sa dohodnúť na založení energetickej komunity a inštalácii spoločnej fotovoltiky na ich streche, z ktorej by sa vyrobená elektrina zdieľala všetkým členom. Balkónová fotovoltika však má niekoľko zásadných problémov, a preto si nemyslím, že je odpoveďou na tieto opodstatnené túžby,“ myslí si riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Na druhej strane zakladanie tzv. energetických komunít je na Slovensku stále len v plienkach, a to najmä pre meškajúcu legislatívu. Téme sa podrobnejšie venujeme v tomto článku.
Problémom balkónových inštalácií fotovoltiky podľa SAPI je, že ľudia ich realizujú svojpomocne, pričom sú limitovaní orientáciou aj veľkosťou balkóna. Vo výsledku tak panely často bývajú namontované v 90 stupňovom uhle, kedy majú aj pri orientácii na juh zhruba o tretinu nižší energetický výnos oproti panelom, ktoré sú ideálne sklonené.
Zostáva vám 49% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.