INNOGY
INNOGY
INNOGY

Solárne a veterné farmy budú kľúčom pri výrobe zeleného vodíka

Náklady na výrobu vodíka by mohli do roku 2030 klesnúť o 70 % zo súčasnej úrovne, tvrdí banka Morgan Stanley.

Solárne a veterné farmy budú kľúčom pri výrobe zeleného vodíka

Foto: Fotolia

O “zelenom” vodíku, ako jednom z riešení znižovania emisií z fosílnych palív, sa začína hovoriť stále viac. Zástupcovia vlád krajín EÚ minulý týždeň deklarovali snahu zvýšiť používanie vodíka v doprave a energetike ako nástroja pri znižovaní uhlíkových emisií. Iniciatíva, ktorá však nie je záväzná, vyzýva vlády, aby zvýšili spoluprácu vo výskume potenciálneho využitia vodíka pri skladovaní energie, doprave, výrobe elektriny a vykurovaní.

Vodík, produkovaný pomocou obnoviteľnej elektriny, má zohrávať dôležitú úlohu pri transformácii energetiky a zároveň poskytovať energiu sektorom, kde dekarbonizácia nenastane zo dňa na deň. To konštatuje vo svojej štúdii Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA).

K vodíkovej “ofenzíve” sa pridáva aj americká investičná banka Morgan Stanley. “Hoci v súčasnosti pochádza vysoký podiel vodíkovej energie z fosílnych palív, ďalšie znižovanie nákladov produkcie bezemisného “zeleného” vodíka môže urýchliť jeho používanie v mnohých priemyselných aplikáciach.”

Náklady na produkciu vodíka klesnú o tri štvrtiny

Banka vychádza z predpokladu, že dopyt po obnoviteľnej energii bude rásť a s ním klesať cena elektriny. Náklady na výrobu vodíka by tak do roku 2030 mohli klesnúť do 70 % zo súčasnej úrovne.

Zelený vodíkový plyn vraj, podľa banky, predstavuje sľubné riešenie ako znížiť priemyselné emisie, používať ekologické palivo v autobusoch, nákladných vozidlách a pomôcť energetickým spoločnostiam zaisťovať stabilitu elektrickej siete. Vodíkový plyn už niektoré odvetvia priemyslu používajú, najmä výrobcovia amoniaku. Rafinérske a plynárenské spoločnosti prostredníctvom vodíka odstraňujú síru z palív. Ale 96 % takto používaného vodíka pochádza z fosílnych zdrojov, najmä metánu alebo iných plynov, uhľovodíkov a uhlia.

Zelený vodík nie je lacný

Vodík však možno vyrobiť čistým procesom cez elektrolýzu. Je to vlastne rozklad vody na vodík a kyslík pôsobením elektrického prúdu. Ak sa použije elektrina zo solárnych panelov alebo veterných turbín, výsledný vodík bude “zelený”. Je tu však háčik. Hlavný problém takto získaného vodíka sú, ako väčšinou pri nových technológiach, vysoké náklady.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Bolt sľubuje 100 % uhlíkovo neutrálne jazdy v celej Európe

Bolt sľubuje 100 % uhlíkovo neutrálne jazdy v celej Európe

Privolali ste si odvoz cez platformu Bolt? Vaša jazda by mala byť po novom bez akejkoľvek uhlíkovej stopy. Umožniť to majú obnoviteľné zdroje energie, elektromobily či kompenzácia emisií CO2.

Nafta chce ťažiť zemný plyn na Ukrajine, prieskumné vrty realizujú pri Užhorode

Nafta chce ťažiť zemný plyn na Ukrajine, prieskumné vrty realizujú pri Užhorode

Slovenská Nafta so spoločnosťou Cub Energy už zrealizovali 3D seizmický prieskum na ploche takmer 120 km2.

Podpora KVET v Česku sa má znížiť, teplári sa obávajú rozpadu systémov CZT

Podpora KVET v Česku sa má znížiť, teplári sa obávajú rozpadu systémov CZT

Okrem nižšieho dotovania KVET sa možno nebude rušiť výnimka pre daň z plynu pre domové kotolne. Hrozí rast cien tepla a rozpad unikátnych systémov, ktoré nám v EÚ závidia, upozorňujú teplári.