INNOGY
INNOGY
SPP - Distribúcia

Smog je neúnosný. Teplári tlačia na podporu CZT

Teplári varujú, že ak Slovensko neposilní politiku podpory centrálnej výroby tepla, situácia sa bude zhoršovať.

Smog je neúnosný. Teplári tlačia na podporu CZT

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Vo februári v roku 2017 podľa nich zasiahlo najväčšie znečistenie ovzdušia smogom za posledných 10 rokov Slovensko nepripravené. Odborníci z meteorologického ústavu však opäť zaznamenali zvýšené hodnoty znečistenia ovzdušia v rovnakých oblastiach ako pred rokom.

O nepriaznivej smogovej situácii na Slovensku sme informovali minulý týždeň.

Slovenský zväz výrobcov (SZVT) tepla konštatuje, že podiel vykurovania pevným palivom v individuálnych zdrojoch na Slovensku každoročne stúpa. Prvýkrát bolo cítiť tieto efekty práve minulú zimu.

Na kritickú situáciu znečistenia ovzdušia v roku 2017 zareagovalo Ministerstvo životného prostredia novelou zákona o ovzduší, ktorá vstúpila do platnosti na jeseň minulého roka.

„Novela však nerieši používanie neekologických kotlov u individuálnych zdrojov, ale naopak sprísňuje limity prevádzkovateľom veľkých a stredných zdrojov znečisťovania ovzdušia, pričom napríklad centralizovaná výroba tepla je už teraz jedným z najekologickejších riešení vykurovania a spĺňa prísne emisné limity, ktorých hodnoty sú kontinuálne kontrolované,“ tvrdia teplári.

Novela zákona o ovzduší, pre udržanie dobrej kvality ovzdušia, dala obciam aj novú kompetenciu zriadiť nízkoemisné zóny. Mestá a obce tak môžu všeobecne záväzným nariadením obmedziť vjazd motorových vozidiel do nízkoemisnej zóny.

Výrobcovia tepla vnímajú za problematické, že novela už ďalej nerieši kompetencie obcí všeobecne záväzným nariadením, napr. obmedziť na svojom území aj prevádzku stacionárnych zdrojov znečisťovania.

„Obec by mala disponovať aj takýmto oprávnením vo vzťahu k malým a stredným stacionárnym zdrojom, minimálne pokiaľ ide o spaľovacie zariadenia. Rozširovanie trendu výstavby takýchto individuálnych zdrojov znečisťovania s vyhliadkou spaľovania nekvalitného uhlia alebo dreva, poprípade aj komunálneho odpadu môže mať totiž výrazne negatívny dopad na kvalitu ovzdušia v konkrétnej obci.“

Centrálni výrobcovia tepla dokážu dodať ekologické teplo, ktoré spĺňa tie najprísnejšie zákonné normy. „Kým individuálne vykurovacie zariadenia ani po novele zákona o ovzduší nepodliehajú kontrolám, a to ani napriek tomu, že významnou mierou prispievajú k produkcii znečisťujúcich látok“, zdôraznil Stanislav Janiš, predseda predstavenstva SZVT.

Kľúčovým faktorom existencie systémov CZT je podľa centrálnych výrobcov tepla ich opodstatnenosť v mestskom prostredí pre udržanie priaznivej kvality ovzdušia. Individuálne zdroje prinášajú väčšie znečistenia ovzdušia a narúšajú aj estetický vzhľad sídlisk.

Foto - zdroj: SZVT

„Vo vyspelých krajinách sú systémy CZT vnímané ako najefektívnejší a najekologickejší spôsob výroby tepla. Nové kilometre rozvodov pribúdajú a napríklad v poľskom Krakowe poskytovalo mesto úhradu 100% nákladov na pripojenie sa k centrálnemu vykurovaniu, aby mesto bojovalo proti stále sa zhoršujúcemu problému so smogom,“ pokračuje S. Janiš.

 
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. sadovsky@grafia.sk12.03.2018 (12:27)
    Problém odpájania od CZT bol v tom, bolo lacnejšie zriadiť si vlastný kotol ako platiť drahé teplo z CZT. Ak by sa to neoplatilo, nikto by sa neodpájal.
  2. sadovsky@grafia.sk12.03.2018 (12:27)
    Problém odpájania od CZT bol v tom, bolo lacnejšie zriadiť si vlastný kotol ako platiť drahé teplo z CZT. Ak by sa to neoplatilo, nikto by sa neodpájal.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Niektorí dodávatelia plynu v Británii navrhujú pilotný program prechodu na nízkoemisné vykurovanie. Zaplatiť to majú všetci daňovníci a dotknutým domácnostiam tiež stúpne účet za energie.

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.